15. listopadu 2011 17:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bílek je blízko happy endu. Euro má nadosah

Trénink českých fotbalistů před odvetou baráže s Černou Horou (zleva Jan Rajnoch, Milan Baroš, Roman Hubník a Tomáš Rosický)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trénink českých fotbalistů před odvetou baráže s Černou Horou (zleva Jan Rajnoch, Milan Baroš, Roman Hubník a Tomáš Rosický) | foto: ČTK

PODGORICA (od zpravodaje LN v Černé Hoře) Loni v září začala česká kvalifikační pouť šokující porážkou s Litvou. Kdo by si tehdy troufl tvrdit, že trnitý příběh o fotbalové reprezentaci bude mít o 435 dní později blízko k příznivému rozuzlení. Vedla k němu směs dramatu i frašky, publikum dávalo často najevo rozladění.

Po všech peripetiích je na spadnutí happy end. A fanoušci určitě mají rádi šťastné konce. Postup na Euro 2012 by jím bezesporu byl. "Chceme to dokázat, proto jsme přijeli, a nic jiného nebereme," ujistil obránce Michal Kadlec.

Čas na oslavy přijde, až skončí odveta baráže v Černé Hoře. Po pátečním vítězství 2:0 je důležité dát pozor na jediné. Nenechat se zaskočit mužstvem, které se prý nenechalo zlomit nepříznivým výsledkem z Letné. "Musíme předvést to nejlepší, co v sobě máme. Potom se ještě můžeme vrátit do hry," neztrácel víru kouč Branko Brnovič.

Grafika k barážové odvetě o Euro Černá Hora - Česko

To český trenér Michal Bílek cítí, že před jeho týmem drží v rukou mnohem výraznější šance na úspěch. "Máme před sebou 90 minut tvrdé práce, soupeř bude určitě nebezpečnější než minule. Ale byla by škoda, kdybychom si to pokazili."

15. prosince 1989 byl po remíze 0:0 v Portugalsku jako hráč u postupu Československa na mistrovství světa. Přesně o 22 let později se Bílek může zapsat do historie jako trenér, který dovedl Česko už na pátý evropský šampionát v řadě. Po měsících často ostré kritiky i nedůvěry veřejnosti.

Vítězná sestava se možná změní

"První zápas byla bitva a ani napodruhé nečekám nic jiného. Ale nenecháme se zaskočit ani místní atmosférou," tvrdil kapitán Tomáš Rosický před tréninkem na městském stadionu, kde se dnes chystají diváci vytvořit peklo.

Pro české vyhlídky lze najít i řadu povzbuzujících údajů. Každý tým s minimálně dvoubrankovým náskokem po prvním zápase se už v baráži nenechal o postup připravit. I další příklady z minulosti hovoří jasně. Černá Hora zatím nevyhrála žádné kvalifikační utkání po svém osamostatnění o víc než jeden gól.

Pokud u toho zůstane, na vymazání českého náskoku to nebude stačit. Kromě toho má letos český soupeř mimo březnového vítězství nad Uzbekistánem na kontě jen samé remízy a porážky. Další náznak, že v Brnovičově týmu není vše úplně v pořádku.

Jenže čeští fotbalisté ukázali, že nejlepší způsob přípravy je neohlížet se na dění kolem sebe. Právě proto předvedli minulý týden nejlepší výkon, jaký byl k vidění od Bílkova nástupu do funkce.

Zatím není jasné, zda se Bílek přidrží pravidla, že vítězná sestava se nemění. Využít může po vypršení disciplinárního trestu obránce Romana Hubníka a také útočníka Milana Baroše, který naposledy seděl jen mezi náhradníky.

Pro reprezentačního trenéra je dnešek mimořádně významný. Jeho éra u reprezentace by v případě vyřazení skončila. V opačné situaci si prodlouží smlouvu do konce Eura. Jak už Bílek několikrát ukázal, umí se vyhýbat pádu do propasti. Mnohem raději by se viděl 2. prosince v Kyjevě. Tam, kde proběhne losování Eura.

Advantage Consulting, s.r.o.
CAD DESIGNER WITH LANGUAGES

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč