14. listopadu 2011 11:11 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Česko ožívá, když se probudí Rosický

Tomáš Rosický (uprostřed), Nikola Drinčic z Černé Hory (vlevo) a Miodrag Džudovič  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Rosický (uprostřed), Nikola Drinčic z Černé Hory (vlevo) a Miodrag Džudovič | foto: ČTK

PRAHA Dnes je to přesně deset let, co Česko truchlilo. Fotbalisté prohráli i druhý zápas s Belgií 0:1 a přišli o účast na mistrovství světa. Co tehdy nezvládl tým kolem legend Nedvěda a Poborského, může zítra v baráži dokázat často kritizovaná reprezentace, která symbolizuje úpadek bývalé slávy.

Pátečním vítězstvím 2:0 nad Černo Horou se nejen přiblížila postupu na Euro, ale přesvědčivým výkonem dala také lidem důvod znovu fandit reprezentaci. "Byl to z naší strany nejkvalitnější zápas, jaký jsme v kvalifikaci odehráli," uznal i trenér Michal Bílek.

Na české fotbalisty se po dlouhé době dalo dívat i bez útrpných povzdechů. Čím to?

Kapitán Tomáš Rosický zase vyhrával ty nejlepší melodie na fotbalový klavír. Proto se mu dřív přezdívalo "malý Mozart". Připravil oba góly, neztratil snad jediný míč, dirigoval zálohu a rozdával nebezpečné přihrávky. "Takhle si ho pamatuju jen z doby, než jeho kariéru téměř zničila vleklá zranění," přiznává bývalý reprezentant Jiří Novotný, který zažil právě neúspěšnou baráž z roku 2001.

Grafika: Fotbalisté, kteří oživili českou reprezentaci.

GRAFIKA: Fotbalisté, kteří oživili českou reprezentaci.

"Tomáš znovu ukázal svoje kvality, byl to důležitý hráč. Má to v sobě, přebere balon a bleskurychle rozjede akci. Soupeři dělal obrovské problémy," přidal se s pochvalou také Bílek, i když nemá ve zvyku mluvit o jednotlivcích. Proto doufá, že se vyplní prognózy lékařů a Rosickému se do zítřejší odvety uzdraví prošlápnutý nárt.

Jestli je záloha srdcem týmu, nejen středopolař Arsenalu na ni zapůsobil jako rána defibrilátorem. Ožil Jaroslav Plašil a zafungovala také chemie plzeňských zástupců Petra Jiráčka s Václavem Pilařem. "Asi jsme přinesli snahu a bojovnost. Nechceme nic vypustit, pořád hrajeme o všechno. Furt musíme dokazovat, že sem patříme," přemítal nad přispěním ligových hráčů v reprezentaci Theodor Gebre Selassie. Liberecký bek v základní sestavě rovněž nezklamal.

Je výhodou, že chybí opory

Je to vlastně trochu paradoxní. Pilař s Jiráčkem by se na hřiště zřejmě nedostali, kdyby Tomáš Hübschman nepykal za vyloučení z duelu se Španělskem.

Nemluvě o tom, že další místo uvolnil Jan Polák, kterému se v německém Wolfsburgu vůbec nedaří. Trenér ho minulý týden dokonce vyřadil z A týmu. "Jiráček s Pilařem jsou vhodnější do kombinace, chtějí hrát ofenzivní fotbal. Díky nim se hraje daleko víc po zemi a tvořivě, což ostatně vyhovuje i Rosickému. Má si s kým narazit," mínil Novotný.

Absence někdejší opory ostatně využil i Tomáš Pekhart. Útočník bundesligového Norimberku v pátek nahradil zraněného Milana Baroše a připravil první velkou šanci pro Jiráčka. "Měl to sám na hrotu těžké, ale vybojoval spoustu důležitých míčů a Milana určitě nahradil. Myslím, že by měl hrát i v odvetě, když je zdravý a naplno trénuje," přál si Novotný.

Zotavený Baroš je totiž připravený do odvety nastoupit. A je znovu jen na Bílkovi, na koho ukáže.