Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Upálení fanynky? Je třeba ukončit zákaz žen na fotbalových utkáních v Íránu, reaguje FIFA

Sport

  8:02
Teherán - Sahar Khodayari se demonstrativně zapálila v Teheránu poté, co jí byl odepřen vstup na fotbalový stadion klubu Esteghlal FC, kterému odmalička fandila. Svým upálením protestovala proti rozsudku soudu, který ji odsoudil k šesti měsícům vězení za „vyskytování se na veřejnosti bez hidžábu.“ Následkům zranění v nemocnici podlehla.

Ženy v Íránu mají vstup na fotbal po 40 letech dovolený. foto: Reprofoto

„Sahar Khodayari byla zastavena u vstupu na stadion poté, co zástupci pořadatelské služby zjistili, že je žena. Ihned poté byla převezena do cely předběžného zadržení, kde čekala na svůj soud.“ uvedla organizace pro lidská práva Amnesty International.

S devětadvacetiletou Íráčankou bylo v Teheránu zahájeno líčení. Po závěrečném verdiktu, kdy hrozil Khodayari až půlroční pobyt v cele, se na protest polila benzínem a zapálila se. V nemocnici následkům zranění podlehla.

Zákaz žen na fotbalových stadionech v Íránu započal po islámské revoluci v roce 1979, paradoxně se ale mohou objevovat na utkáních jiných sportů, jako je třeba volejbal.

„Toto velmi smutné zatčení a následný rozsudek poukazují na to, že je třeba v Íránu ukončit zákaz účasti žen na fotbalových utkání. Sahar podle slov své sestry trpěla bipolární poruchou, díky které se ve vězení její stav výrazně zhoršil. Je povinností FIFA, aby prosazovala svá vlastní pravidla v oblasti lidských práv,“ uvedla ve svém prohlášení Amnesty International.

V červnu FIFA zaslala Íránské fotbalové federaci dopis s žádostí o harmonogram, který by ženám umožnil koupit si vstupenky na kvalifikaci mistrovství světa, v reakci na to ale íránský náměstek ministerstva sportu Mahin Farhadi-Zad uvedl, že země nemá konkrétní lhůtu, ale pracuje na „nezbytné infrastruktuře“, která by ženám umožnila vstup na stadiony.

„Jsme si vědomi této tragédie a hluboce toho litujeme. FIFA vyjadřuje naši soustrast rodině a přátelům Sahar a opakuje naše výzvy íránským orgánům, aby zajistily svobodu a bezpečnost všech žen zapojených do tohoto boje za ukončení zákazu vstupu na stadion v Íránu, “ uvedla ve svém prohlášení Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA.

Pohne tento tragický případ diplomatickými ledy?

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...