Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Bývalý agent viní Cardiff, že může za Salovu smrt. Klub nařčení odmítá

Sport

  8:00
PRAHA - Válka o to, kdo může za tragickou smrt fotbalisty Emiliana Saly, pokračuje. Zprostředkovatel přestupu Willie McKay obvinil fotbalový celek Cardiff, kam Argentinec přestoupil, že se snaží zbavit odpovědnosti za úmrtí své zimní posily. Klub to ale popřel.

Fanoušek nese fotografii zmizelého Emiliana Saly. foto: Reuters

McKay byl při Salově přestupu jednou z klíčových postav, navíc zařizoval osudné letadlo, v jehož troskách našel Argentinec smrt.

V celém obchodu se výrazně angažoval i McKayův syn Mark, jenž působil jako zástupce francouzského Nantes, které mělo za přestup dostat 15 milionů liber.

Nyní se ale na veřejnost dostávají zajímavé informace o pozadí celého přestupu. Podle McKaye staršího se Cardiff o hráče nestaral. „Nechali ho ve Francii na hotelu úplně samotného, nikdo o něj nejevil zájem,“ řekl BBC Sport.

Klub prý navíc nabídl Salovi letenky jen v klasickém spoji British Airways. Ten ale neletí do hlavního města Walesu, Argentinec by musel přestupovat.

Čtrnáctiletý Emiliano Sala v argentinském Santa Fe coby hráč místního klubu.
Emiliano Sala.

Osmadvacetiletý fotbalista se nakonec po domluvě s Williem McKayem dohodl na cestě soukromým letadlem, které agent zařídil. Jenže stroj se 21. ledna, kdy Sala letěl do Cardiffu, zatím za nejasných okolností zřítil v oblasti Lamanšského průlivu. Při následném pátrání bylo v troskách letadla objeveno tělo a pitva prokázala, že šlo o argentinského fotbalistu.

„Lidé budou hledat obětního beránka – teď to jsem já – a nakonec bude všem vyhovovat rozuzlení, že to byla pilotova chyba,“ rozčiluje se McKay. „Je mi za Cardiff trapně, kupovali hráče za velké peníze, a přitom jej nechali, aby si sám zajišťoval hotel i let.“

Klub nařčení odmítá. Podle zpráv z interní komunikace, které se dostaly na veřejnost, nabízel tým z Walesu hráči soukromé letadlo, jenže ten jej odmítl, protože už v té době měl zamluvený stroj od Willieho McKaye.

Kvůli špatně vyplněné smlouvě nedostane rodina mrtvého fotbalisty Saly 18 milionů

Přestup se zamotal i na klubové úrovni a Cardiffu se přestupní částka hradit nechce. Důvod? Dle všeho není Salova smlouva s ostrovním celkem platná, protože na ní chyběla řada věcí, kvůli kterým ji anglická fotbalová asociace vrátila k předělání a odmítla registrovat. Sala tak byl nejspíše v době tragédie stále hráčem Nantes.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...