3. prosince 2011 11:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Míč Tango se vrací na scénu v novém

Fotbalový míč pro Euro v Polsku a Ukrajině Tango 12 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalový míč pro Euro v Polsku a Ukrajině Tango 12 | foto: ČTK

PRAHA Naposledy nejlepší fotbalisté tančili kolem Tanga na konci osmdesátých let, příští rok se tradice na Euru oživí. Oficiální míč turnaje má připomínat jednoho ze svých slavných předchůdců, technologicky má ovšem zcela jiné parametry.

Už dávno nestačí, aby byl fotbalový míč pouze kulatý. Pro každý velký turnaj se rodí nový model a od výrobce pokaždé zní stejný slib: hra bude díky němu atraktivnější. Jinak tomu nebylo ani v pátek v Kyjevě. Představení míče Tango 12 zahrálo i na sentimentální notu.

Stejná značka se poprvé objevila na mistrovství světa 1978 a zaujala designem s dvanácti černými kruhy. Potom se v různých variacích objevovala na dalších významných akcích až do mistrovství Evropy 1988 podobná konstrukce.

Zatímco při výrobě dresů pro účastnické týmy se firma Adidas musí dělit o zisky s konkurencí, v produkci oficiálních míčů pro velké turnaje má výrobce sportovního vybavení od začátku sedmdesátých let výhradní monopol.

Z výroby oficiálních míčů se stal výnosný byznys. Stačí zmínit třeba data o Teamgeistu (Týmový duch), kterým se hrálo na světovém šampionátu 2006 a po celém světě se ho prodalo 15 milionů kusů. Nový exemplář také nebude za pakatel. Doporučená cena Tanga 12 pro české obchody je 3299 korun.

Nikdy netestovali víc

Každý nový míč se rychle ocitne pod drobnohledem a pravidelně se stává terčem kritiky ze strany hráčů a trenérů. Na loňském mistrovství světa v tomto ohledu neprošel Jabulani bez poskvrny. "Je smutné, že se takový turnaj bude hrát s tak hrozným míčem," stěžoval si tehdy brankář Iker Casillas, kapitán pozdějších šampionů ze Španělska.

Jeho kvality se nezdály třeba i americkému Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku. Při rychlosti nad 70 kilometrů v hodině se podle zjištění NASA choval Jabulani nepředvídatelně a jeho vlastnosti negativně ovlivnila také vysoká nadmořská výška na jihoafrických stadionech. "To jsme podcenili," přiznal i výkonný ředitel Adidasu Herbert Heiner.

Dnes tvrdí, že u Tanga nebude důvod ke stížnostem. "Jde o nejvíc testovaný míč v historii naší firmy." Prověřování kvalit probíhalo v uplynulých dvou letech přímo s hráči a také v laboratořích. Zkoušení v praxi začne neprodleně. Každá z účastnických zemí dostane od příštího týdne třicet kusů Tanga.

Spokojení by prý měli být hráči v poli i brankáři. "Brankáři ocení neměnnou dráhu pohybu míče ve vzduchu a hráči budou díky novému povrchu nadšení z kontroly balonu," tvrdí David Horák z českého zastoupení Adidasu.

Advantage Consulting, s.r.o.
MATERIAL PLANNER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 37 000 - 37 000 Kč