Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odchod trenéra Bílka? Není důvod

Sport

  8:00
Příští týden se jeden z nich stane novým šéfem českého fotbalu. Kvůli reprezentaci se dosavadní místopředseda fotbalové asociace Jindřich Rajchl a majitel jabloneckého klubu Miroslav Pelta přít před volbami určitě nebudou. Po remíze ve Skotsku pozici trenéra Bílka žádný z kandidátů nezpochybňuje.

Skotsko - Česko (Michal Bílek) foto: ČTK

LN: Jak se vám zamlouval výkon českých fotbalistů ve Skotsku?
Rajchl:
Bylo především vidět výrazné zlepšení proti utkání s Norskem a obrovská vůle hráčů po vítězství. I když ne úplně všechno vyšlo, tak musím říct, že mužstvo, které dvakrát vyrovná, ukáže morální sílu. A to je pro mě velmi pozitivní prvek do budoucnosti.

Pelta: Podali jsme výrazně lepší výkon než v Norsku, na druhou stranu byl pro mě hrozným zklamáním výkon Skotska. Je zapotřebí pracovat s fakty. Po losování skupiny jsme si řekli, že hrajeme o druhé místo, protože na Španělsko dnes nemá nikdo. Nyní je situace taková, že postup do baráže máme ve vlastních rukou.

LN: Měl by ve funkci zůstat trenér Bílek?
Rajchl: Nevidím důvod, proč by neměl. Kvalifikace je rozehraná způsobem, že máme baráž nadohled, což byl cíl vyhlášený před začátkem kvalifikace. Michal Bílek tento cíl plní. Předvedená hra by mohla být určitě lepší, ale i v samotném Skotsku se všichni divili tomu obrovskému tlaku na odvolání trenéra. Pokud by byli v české pozici, nikdy by tam nic podobného neřešili.

Pelta: S realizačním týmem může splnit cíl, který dostal za úkol před začátkem kvalifikace. Teď je důležité vytvořit prostředí pro stabilitu týmu a dostat se do baráže. Tam se začíná zase na zelené louce.

Michal Bílek, trenér české fotbalové reprezentace.

LN: Jak jste viděli penaltový okamžik, po kterém Česko v závěru zápasu vyrovnalo?
Rajchl:
Z pohledu, co jsem měl možnost vidět v televizi, se mi jevilo, že to spíš faul nebyl. Nicméně k jasnému verdiktu bych musel záběr vidět vícekrát.

Pelta: Seděl jsem na tribuně a z prvního pohledu mi přišla penalta stoprocentní. Z televizního záběru člověk pozná, že penalta nebyla. Jenže to je fotbal. Jednou vás to trefí do plusu, jednou do minusu. Už v první půli přišla situace na Milana Baroše, kterou mohl rozhodčí jako penaltovou posoudit. Jde o vteřinové rozhodnutí lidského faktoru. Někdy máte štěstí, jindy smůlu. Nedělal bych z toho vědu.

LN: O víkendu se řešila nejen reprezentace. Bývalá sudí Dagmar Damková oznámila, že nebude kandidovat na předsedkyni fotbalové asociace. Co se tím z vašeho pohledu mění?
Rajchl:
Nic zásadního. Dáša Damková je člověk, kterého si velmi vážím. Je to možná nejmocnější žena ve světovém fotbalu. Když budu předsedou, budu se snažit co nejvíce využívat jejích služeb a spolupracovat. Z našich diskusí o tom, kam by se měl fotbal ubírat, je jasně vidět, že máme podobné názory. Její podporu cítím.

Pelta: Rozhodnutí, které přišlo, bylo očekávané vzhledem k jejímu angažmá v komisi rozhodčích UEFA. Věřím, že stejně jako dosud budeme pokračovat v korektní kampani.