Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Slovenští fotbalisté uspěli v Maďarsku. Zvítězila i Belgie, Německo či Nizozemsko

Robert Mak střílí branku do sítě Maďarska. foto: ČTK

PRAHA - Slovenští fotbalisté v pátém zápase kvalifikace mistrovství Evropy zvítězili v Maďarsku 2:1. Svěřenci Pavla Hapala tak částečně odčinili páteční domácí debakl 0:4 s Chorvatskem a poskočili na druhé místo ve skupině E. Další český trenér Michal Bílek s reprezentací Kazachstánu prohrál v Rusku 0:1 až gólem z 89. minuty.
  23:19

Slováky během prvního poločasu v Budapešti několikrát podržel brankář Martin Dúbravka a jeho spoluhráč Róbert Mak ve 40. minutě otevřel skóre po odraženém míči. Na začátku druhé půle sice srovnal osmnáctiletý Dominik Szoboszlai z přímého kopu, ale o rok starší Róbert Boženík hned v 56. minutě vrátil hostům vedení umístěnou střelou.

Vicemistři světa Chorvaté v Ázerbájdžánu neudrželi vedení a remizovali 1:1, přesto se dostali do čela skupiny E o bod před Slovensko a Maďarsko. V Baku se jako první trefil v 11. minutě kapitán hostů Luka Modrič z penalty nařízené za ruku Antona Krivocjuka, favorité však pojistku nepřidali a o vítězství přišli. V 72. minutě srovnal střídající Tamkin Chalilzade z pohledné individuální akce. Ázerbájdžánský tým vedený chorvatským trenérem Nikolou Jurčevičem získal první bod v bojích o Euro 2020.

Bílkovo mužstvo v Kaliningradu dlouho odolávalo domácímu favoritovi, jehož dlouho srážely nepřesnosti. Až těsně před koncem odvrátil překvapení Mário Fernandes gólovou hlavičkou po standardní situaci. Rusové jsou ve skupině I druzí, Kazachstán třetí.

Tabulku vede suverénní Belgie, která deklasovala Skotsko 4:0 a připsala si šestou kvalifikační výhru. V Glasgow se už během první půle prosadili Romelu Lukaku, Thomas Vermaelen a Toby Alderweireld. Autor tří asistencí Kevin De Bruyne v 82. minutě uzavřel skóre čtvrtým gólem.

Německo zvítězilo v Severním Irsku 2:0, připravilo soupeři první kvalifikační ztrátu a vystřídalo ho v čele skupiny C. Výběr kouče Joachima Löwa se dočkal branek až ve druhém poločase díky Marcelu Halstenbergovi a Sergi Gnabrymu. Nizozemsko si z Estonska veze suverénní triumf 4:0 a patří mu třetí místo.

SKUPINA C:

Tallinn: Estonsko - Nizozemsko 0:4 (0:1)
Branky: 17. a 48. Babel, 76. Depay, 87. Wijnaldum.
Belfast: Severní Irsko - Německo 0:2 (0:0)

SKUPINA E:

Baku: Ázerbájdžán - Chorvatsko 1:1 (0:1) Branky: 72. Chalilzade - 11. Modrič z pen.
Budapešť: Maďarsko - Slovensko 1:2 (0:1) Branky: 50. Szoboszlai - 40. Mak, 56. Boženík.