Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Smrt pro fotbal. Konec sezony v životě nepodepíšu, tvrdí šéf italského fotbalu

Prezident italské fotbalové federace Gabriele Gravina. foto: AP

Praha - Zatímco italský ministr sportu mluví o zužování cesty k obnovení soutěže, prezident tamní fotbalové federace (FIGC) říká pravý opak. „Konec ročníku v životě nepodepíšu,“ nechal se slyšet Gabriele Gravina.
  7:00

Gravina nepokrytě touží po dohrání momentálně přerušené sezony 2019/20, v níž zbývá dvanáct kol a několik odložených zápasů.

Ne všichni ale chtějí zpátky na hřiště - například Massimo Cellino, prezident poslední Brescie. Ten už dříve prohlásil, že pokud bude Serie A pokračovat, jeho tým, v němž působí i Češi Aleš Matějů a Jaromír Zmrhal, ke zbývajícím zápasům nenastoupí.

Ministr sportu Vincenzo Spadafora ve středu uvedl, že nepovažuje za pravděpodobné opětovné rozběhnutí Serie A v koronavirem těžce zasažené zemi.

„Cesta k obnovení soutěže se zužuje. Pokud nechceme žít v nejistotě, následujme Francii a Holandsko,“ prohlásil Spadafora a klubům doporučil, ať se už raději připravují na příští ročník.

S tím však vedení federace nesouhlasí.

Italský fotbalový brankář Gianluigi Buffon
Jedním z prvních nakažených sportovců byl Daniel Rugani, stoper Juventusu Turín.

„Dokud jsem prezidentem FIGC, nikdy nepodepíšu ukončení sezony, protože by to byla smrt italského fotbalu,“ řekl Gravina médiím.

Itálie pozastavila ligový ročník 9. března kvůli šíření nemoci covid-19. Tou se na Apeninském poloostrově nakazilo přes 200 tisíc lidí a více než 27 tisíc s ní zemřelo.

„Chráním zájmy všech, takže opakuji, že odmítám podepsat úplné zastavení, pokud tady nebudou důvodné obavy o zdraví všech zúčastněných. Ale někdo by mi musel jasně říct, abych přestal pracovat na obnovení sezony,“ prohlásil Gravina.

„S úplným zastavením bychom přišli o 700 až 800 milionů eur (téměř 22 miliard korun). Kdybychom hráli bez diváků, ztráta by činila 300 milionů (osm miliard korun). V případě restartování italské ligy s fanoušky bychom byli na minus 100 až 150 milionech eur, i když ta poslední varianta není možná. Máme velkou smluvní zodpovědnost vůči mezinárodním partnerům a institucím jako UEFA a FIFA,“ dodal šéf federace.

Ligový ročník už kvůli vládním nařízením, omezujícím shromažďování většího počtu lidí, ukončili ve Francii a Nizozemsku. Například soutěže v Anglii, Německu, ale i Česku chtějí sezonu dokončit. Pro dohrání lig je rovněž Evropská fotbalová unie UEFA.