Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zarputilý Abbé Faria se nikdy nevzdal. Sloupa neporazila ani rakovina

Sport

  6:00
PRAHA - Legendární bijec, který nikdy neuhnul ze souboje. Fotbalista, jenž po přestupu z Plzně do pražských Bohemians vyrostl o třídu a podílel se na slavné éře klokanů. Nic si nedělal z italských mistrů světa a při své reprezentační premiéře je v Miláně zastínil. Kdo jej neviděl hrát, přišel o hodně. Jiří Sloup, který na jaře oslavil šedesátiny a v posledních letech bojuje s rakovinou, běhal po českých hřištích jen jeden. Originál.

Bývalý fotbalista Bohemians 1905 Jiří Sloup foto: Mafra - archiv

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Kdo by si na to nevzpomněl? "Sloup, Sloup, Jirka Sloup!" Skandování fanoušků pražských Bohemians letělo ze stadionu v Ďolíčku a neslo se Vršovicemi. Ti, kteří mu zprvu nevěřili, jej zbožňovali. Skoro celých tři a půl roku, kdy u Botiče působil.  Což bylo od ledna roku 1982 do léta 1985. "Největší zázrak v dějinách Bohemky. Zjevení. Nejpřesvědčivější důkaz geniality trenéra Tomáše Pospíchala. Představte si průměrného ligového hráče, na kterém je nejzajímavější jeho zjev. Hraje léta v Plzni, aniž se nějak výrazně projeví.

Potom, to už je mu skoro devětadvacet, se Pospíchal zblázní a přivede si ho. Fanoušci soupeře se smějou. A pak přijde podzim 1982. Sloup hraje jako bůh, dává gól za gólem, a většinou jsou to výstavní kusy. Je nominován do reprezentace... Vysoký, hubený, takový zvláštní kostroun. Černý knír, vlasy z čela už trochu mizí. Přezdívka Abbé Faria z Hraběte Monte Crista sedí.

Bývalý fotbalista Bohemians 1905 Jiří Sloup a maskot klubu

Zpráva o jeho onemocnění rakovinou z jara roku 2011 však šokovala. "Drželi jsme mu palce a povzbuzovali jej, teď už prý je z nejhoršího venku. Bylo prima, že se s nemocí popral. Že k tomu přistoupil jako na hřišti; tam to taky nikdy nezabalil," má jasno Antonín Panenka, čestný prezident Bohemky a šéf Nadace fotbalových internacionálů.