Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hradecký Lev v nejistotě. Slováci rozhodnou až před začátkem KHL

Hokejová hala v Popradě, kde by měl hrát Hradec KHL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejová hala v Popradě, kde by měl hrát Hradec KHL | foto: Lázár PeterČTK

BRATISLAVA Slovenský svaz ledního hokeje na dnešním mimořádném zasedání výkonného výboru v Bratislavě nerozhodl o žádosti klubu HC Lev, který chce hrát zápasy Kontinentální ligy v Popradu. Vynesení verdiktu odložil na 18. srpna, přičemž KHL začne o pouhé tři týdny později 8. září.

Slovenský svaz uvedl, že nemohl zaujmout kvalifikované stanovisko, protože nebyly splněny všechny legislativní náležitosti. Podle svazu společnost HC Lev Hradec Králové do dneška nepředložila dokumenty o splnění podmínek, na kterých se usnesl výkonný výbor SZLH 25.

června. "Vyplývaly mimo jiné z legislativních norem IIHF a byl jimi podmíněný souhlas výkonného výboru SZLH s účinkováním klubu v Kontinentální hokejové lize na území Slovenska. Společnost HC Lev Hradec Králové o nutnosti splnění těchto podmínek byla seznámena dopisem SZLH ze dne 25. června," stojí v prohlášení na webu slovenského svazu.
Popradský zimní stadion, kde by měl hrát Hradec Králové KHL

Výkonný výbor SZLH nyní nastínil klubu podmínky, které musí splnit k tomu, aby mohl rozhodnout, zda s působením týmu na Slovensku bude či nebude souhlasit. Zároveň rozhodl, že nesplňuje podmínky, aby byl přijat za řádného člena SZLH. HC Lev musí do 10. srpna předložit potvrzení o členství v Ruské hokejové federaci, dále žádost Ruské hokejové federace o souhlas SZLH odehrát zápasy KHL v sezoně 2010/11 na Slovensku a potvrzení o splnění obchodních podmínek a závazků vůči klubům slovenské extraligy a HK Poprad.

"SZLH 18. srpna vydá konečné stanovisko k celé záležitosti na svém pravidelném zasedání," píše se ve stanovisku. Slovenský svaz měl k dispozici kladné vyjádření klubů slovenské extraligy, které ale bral jen jako poradní hlas. Po jednání společnosti Pro-Hokej, která řídí slovenskou nejvyšší soutěž, od nich v pátek HC Lev dostal souhlas výhradně na sezonu 2010/11 za předpokladu, že nováček KHL zaplatí sjednané finanční vyrovnání.
Kabina popradského zimního stadinu, kde by měl hrát Hradec Králové KHL

Navíc bylo podmínkou i pro Pro-Hokej právě splnění legislativních záležitostí - oficiální žádost o působení HC Lev v Popradu od Ruské hokejové federace na SZLH a vyřešení registrace HC Lev, který není členem žádné národní federace. V červnu nedal povolení k působení HC Lev v KHL v Hradci Králové Český svaz ledního hokeje a klub začal hledat útočiště na Slovensku.

HC Lev reagoval prohlášením, že je připraven předložit další požadované dokumenty. Žádost Ruské hokejové federace o souhlas SZLH s odehráním zápasů KHL v sezoně 2010/11 na Slovensku byla prý dnes splněna.

"Dokument z Ruské hokejové federace přišel chvíli po poledni, byl dokonce datován 21. 7. 2010. Členům výkonného výboru se dostal do ruky o něco později, než všichni předpokládali. Na odhodlání a připravenosti klubu hrát prestižní KHL se nic nemění," uvedl v prohlášení mluvčí HC Lev Zdeněk Šesták. Tým se dnes sešel v Popradu a zahájil tréninkový kemp.

Trenérem by měl být Radim Rulík z Chomutova
Podle serveru idnes.cz se šéf KHL Alexandr Medveděv údajně s vedením slovenského svazu na startu HC Lev v Popradu už domluvil. Klub bude podle slovenských médií od 23. do 26. srpna účastníkem Cassovia Hockey Cup v Košicích. Lva má vést společně s Miloslavem Hořavou trenér Radim Rulík, kterého dnes uvolnil prvoligový Chomutov.

"Pana Rulíka s okamžitou platností uvolňujeme z funkce hlavního trenéra. Sám trenér má zájem odejít a pro nás není akceptovatelné vyčkávat další týdny na konečné rozhodnutí slovenského svazu. Zbytečně bychom celý tým drželi v nejistotě," řekl chomutovskému klubovému serveru předseda představenstva Jaroslav Veverka starší.
Popradský zimní stadion, kde by měl hrát Hradec Králové KHL

Chomutov uzavřel s Rulíkem ale smlouvu, díky níž bude mít opci na jeho služby po skončení angažmá v Popradu. "Na angažmá pana Rulíka budeme držet opční právo. To znamená, že pokud by ukončil působení v Popradu, jsme první klub, který s ním v případě našeho zájmu uzavře trenérskou smlouvu," uvedl marketingový ředitel klubu David Dinda.

HC Lev skládá dohromady také hráčský kádr a s Chomutovem jedná o spolupráci. Vize klubu, který má ambice na postup do extraligy, je, že by se někteří jeho hráči v KHL lépe nachystali na boj o nejvyšší soutěž než v první lize. "Představitelé obou klubů stále vedou jednání o tom, jak by mohla určitá forma sportovní spolupráce vypadat. O jménech hokejistů, kteří budou hostovat v KHL nebo extralize, budeme fanoušky včas informovat," dodal Dinda.

Tým zatím trénuje v utajení a nic nekomentuje

V utajení před médii začal přípravu na svou premiéru v Kontinentální hokejové lize HC Lev v Popradu. Pod Tatrami se objevil trenér Miloslav Hořava s asi patnáctkou hráčů, mezi nimiž byl například útočník Jaroslav Bednář. Nově vzniklý klub, který po nesouhlasu Českého svazu ledního hokeje s působením v Hradci Králové našel útočiště na Slovensku, ale stále nemá povolení hrát KHL od slovenského svazu.

K prvnímu tréninku nastoupil HC Lev údajně už v neděli, druhý měl na programu dnes odpoledne. Klub oficiálně mlčí o tom, kdo se s týmem připravuje, ale k vidění byli například Bednář, Josef Melichar, Libor Pivko, Miloslav Hořava mladší, Lukáš Poživil, Patrik Valčák nebo Slovák Róbert Petrovický.

Všechny detaily přípravy i účastníci soustředění přípravy zůstaly před médii utajené. Nevyjádřili se k nim zástupci klubu ani hokejisté, kteří se na trénink přesouvali z nedalekého hotelu. "Máme klauzuli, podle které se nemůžeme k ničemu vyjadřovat. Visí to i na nástěnce," řekl novinářům jeden hráčů, který se nepřál být jmenován. Rozhovor odmítl poskytnout i Bednář, Hořava mladší či sportovní manažer Otakar Janecký.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...