1. července 2015 8:12 Lidovky.cz > Sport > Hokej

NHL na hlavu. Proč kluby chtějí nefunkční hráče a hledají posily v Číně?

Andong Song prošel draftem NHL jako první hokejista narozený v Číně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andong Song prošel draftem NHL jako první hokejista narozený v Číně | foto: twitter.com/NYIslanders

NEW YORK / PRAHA Řízný bek Pronger byl povolán do Hokejové síně slávy. Čtvrtým rokem nehraje a už nikdy v NHL nenastoupí. Přesto ho Philadelphia vyměnila do Arizony. Není to zvláštní?

Pravidla o platovém stropu nutí manažery k podivným činům. Kluby musí gáže svých hráčů každý rok vměstnat do dané částky, jež se vždy v létě mění. Pro novou sezonu se hranice posunula na 71,4 milionu dolarů. Kdekterý šéf doufal, že bude vyšší. A tak nyní koumají, jak ji nepřekročit.

Takoví Philadelphia Flyers a Arizona Coyotes uskutečnili obchod, jenž zdánlivě odporuje zdravému rozumu. Oběma stranám však prospěl, aniž by porušily platné řády. Chris Pronger, známý surovec a hlavně vynikající bek, naposled nastoupil v NHL 19. listopadu 2011. Od té doby se jeho jméno nachází na listině zraněných. Kariéru mu ukončily následky otřesů mozku.

Mezitím začal pracovat pro vedení ligy. V pondělí byl nominován do Síně slávy. Jenže jeho smlouva žije až do 30. června 2017 a mzda se započítává do týmového součtu. I když se jí Flyers dočasně zbavovali díky dalším kličkám (seznam dlouhodobě zraněných), stále pro ně znamenala mohutné závaží.

Proto komentátoři i fanoušci ve Philadelphii provolávali slávu manažerovi Ronu Hextallovi, když minulý týden dokázal vyměnit „mrtvou duši“ Prongera spolu se štědře honorovaným (leč málo užitečným) zadákem Nicklasem Grossmannem do Phoenixu za útočníka Sama Gagnera a výběr v draftu.

Ušetřil tak majitelům klubu hezkých pár milionů a uvolnil si prostor pod platovým stropem. Fajn, ale proč na takový trejd přistoupili Coyotes? Jsou snad tak tupí? Kdeže. Naopak. I pro ně je transakce výhodná. Pro účastníky NHL je totiž stanovena rovněž minimální suma, kterou má na hráče vynaložit. Skromnější Arizonu souží opačný problém než Philadelphii a potřebuje utrácet, aby se vyškrábala na tohle platové dno (52,8 milionu dolarů). Pozoruhodné, že?

Flyers dokonce zvažovali, že nově získaného Gagnera rovnou vykoupí ze smlouvy. Sice by mu museli vysázet část mzdy, ale otevřel by se jim další prostor pod stropem.

Příběhy hráčských kontraktů jsou pestré. Ostatně až nyní přestali NY Islanders posílat peníze Alexeji Jašinovi, který za ně naposled bojoval v roce 2007. Poté pakt s ním zrušili, jenže ruskému centrovi podle pravidel dál náležela část gáže (2,2 až 4,7 milionu dolarů ročně).

Islanders o víkendu zaujali ještě jednou neobvyklostí. Draftovali prvního Číňana v dějinách soutěže. Andong Song jako kluk trénoval na rychlobruslařské dráze v Pekingu. Hokej ho bavil, proto se s ním rodiče přestěhovali do Kanady, poté do New Jersey. Teď se chystá do univerzitní ligy NCAA. Stěží někdy prorazí do NHL. Ale ani tenhle tah není nesmyslný. Islanders spoluvlastní Charles Wang pocházející ze Šanghaje. A první Číňan na draftu NHL, to je slušná reklama, ne?