Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Hokej

Podraz a kudla do zad od ruské banky, stěžuje si hokejový Liberec na uťatý úvěr

Liberecká střídačka během třetího finále se Spartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liberecká střídačka během třetího finále se Spartou | foto:  Michal Šula, MAFRA

Liberec Problémy s financováním má Sport Park Liberec, jehož součástí je i multifunkční hokejová Home Credit Arena, v důsledku pandemie koronaviru. Do potíží se po zrušení naplánovaných akcí dostal kvůli tomu, že mu banka Sberbank v pátek s okamžitou platností ukončila čerpání provozního úvěru. Hokejový klub Bílí Tygři Liberec o tom informoval na svém facebookovém profilu.

„Banka nám to oznámila po telefonu v pátek večer se slovy: Vyhodnotili jsme to tak. To bylo všechno, co nám k tomu řekli,“ uvedl v prohlášení Lukáš Přinda, viceprezident Bílých Tygrů a jednatel společnosti, která je provozovatelem Home Credit Areny a Sport Parku Liberec.

Sberbank v prohlášení uvedla, že banka nemůže poskytovat informace o konkrétních klientech a smluvním vztahu, neboť je to předmětem bankovního tajemství. „Obecně se snažíme v této náročné situaci vycházet maximálně vstříc. Poskytujeme snížení splátek hypotéčních a spotřebitelských úvěrů i úvěrů pro firmy, podnikatele a živnostníky. Jsme však ze zákona povinni postupovat i s péčí řádného hospodáře a posuzovat tak jednotlivé úvěrové případy. Jsme připraveni vycházet vstříc, individuálně vše posuzovat a hledat řešení, například formou dozajištění,“ uvedla Sberbank.

Rostislav Marosz z Liberce.
Třetí gól střílí Libor Hudáček.

„Budeme poskytovat firmám i tzv. úvěr Covid se zárukou Českomoravské záruční a rozvojové banky. Firmy si tedy budou moci požádat i o tento úvěr, který pro ně může být vhodnějším produktem, protože je se zárukou a může jim pomoci v jejich situaci,“ stojí v prohlášení banky.

Sport Park Liberec nyní musí situaci řešit. „První krizové jednání jsme měli již o víkendu a díky půjčce od mateřské společnosti překleneme následující výplaty. Další vývoj bude záležet na tom, jak dlouho bude trvat nouzový stav,“ uvedl Přinda.

Podle něj je situace vážná. „I přesto, že zdraví je pro nás prioritou, vyhlášení nouzového stavu má na nás stoprocentní ekonomický dopad. Zrušené koncerty, play off, sportovní soutěže, konference, mítinky, soustředění v řádu milionů korun. Hledáme práci pro naše zaměstnance, utlumujeme firmu, počítáme každý den ztráty,“ prohlásil Přinda. 

Vyjádření Sberbank

Banka nemůže poskytovat informace o konkrétních klientech a smluvním vztahu, je to předmětem bankovního tajemství.

Obecně se však snažíme v této náročné situaci vycházet maximálně vstříc. Poskytujeme snížení splátek hypotéčních a spotřebitelských úvěrů i úvěrů pro firmy, podnikatele a živnostníky. Jsme však ze zákona povinni postupovat i s péčí řádného hospodáře a posuzovat tak jednotlivé úvěrové případy. Jsme připraveni vycházet vstříc, individuálně vše posuzovat a hledat řešení, například formou dozajištění.

Budeme poskytovat firmám i tzv. úvěr Covid se zárukou Českomoravské záruční a rozvojové banky. Firmy si tedy budou moci požádat i o tento úvěr, který pro ně může být vhodnějším produktem, protože je se zárukou a může jim pomoci v jejich situaci.

Sportovní park a Home Credit Arenu denně navštěvují tisíce sportovců i diváků. „Z minuty na minutu jsme přišli o sto procent příjmů, a to možná i na několik měsíců dopředu. Krach hrozí v případě, že nedokážeme udržet zaměstnanecký tým, který se profesionálně o celé zázemí a chod areálu řadu let bezchybně stará. Jedná se o téměř sto zaměstnanců a to nemluvím o firmách, které jsou na areál vázány. Nejde ale jen o výplaty. Spravujeme majetek v hodnotě 1,5 miliardy korun, který má své nároky a nemůžeme ho nechat ležet ladem. Ty náklady pořád běží i přesto, že je areál uzavřen pro veřejnost,“ uvedl Přinda.

Problémy se dotýkají i provozu Home Credit Areny. „Musíme zrušit úplně všechny investice, abychom měli na mzdy pro zaměstnance a zaplatili chod areálu a Home Credit Areny v tomto utlumeném stavu,“ prohlásil Přinda. Na šetření se musí připravit i liberecký hokejový klub. „Tohle se dotkne všech. V tuhle chvíli nás mimo jiné žene dopředu i obrovská fanouškovská podpora, které si hrozně vážíme,“ dodal Přinda. 

29.března 2020 v 20:59, příspěvek archivován: 30.března 2020 v 14:43

Musíme si pomáhat? Pro Sberbank to neplatí‼️

Celosvětová pandemie koronaviru si začíná vybírat i svou ekonomickou daň. Nikdo to teď nemáme jednoduché. Na jedné straně se snažíme si chránit naše zdraví a životy, na straně druhé řešíme, za co žít a to to ještě nekončí. Ve Sport Parku nejsme výjimkou. Zrušené koncerty, play off, sportovní soutěže, konference, mítinky, soustředění v řádu milionů korun, státem zavřené provozy. Hledáme práci pro naše zaměstnance, utlumujeme firm...u, počítáme každý den. V situaci, kdy vyhlášením nouzového stavu přicházíme o 95 % příjmů firmy, přichází kudla do zad z míst, kde byste to čekali nejméně. Bankovní partner nám oznámil, že nám s okamžitou platností ukončuje čerpání provozního úvěru‼️ Zatímco doteď jsme byli spolehlivý partner, ze dne na den jsme rizikovou společností.
Podraz společnosti Sberbank ohrožuje chod celého areálu a firmy s bezmála stovkou zaměstnanců.
Vážená banko, díky za příkladnou ukázku nemorálního chování v době, kdy se všichni snaží táhnout za jeden provaz. Ale my se nedáme. Chceme všem slíbit, že to zmákneme a všem závazkům dostojíme. Všechny své zaměstnance a spolupracovníky udržíme! S pomocí těch opravdových partnerů, opravdových fanoušků a doufáme i s pomocí všech dalších ostatních, kteří jako my hrají fér. Ale bez Sberbank!

Tipsport extraliga - 52. kolo

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 0 0 15 179:131 102
2. HC Oceláři Třinec 52 27 0 0 17 163:125 93
3. HC Sparta Praha 52 21 0 0 16 174:145 92
4. BK Mladá Boleslav 52 22 0 0 14 155:124 92
5. HC Škoda Plzeň 52 27 0 0 16 162:142 92
6. HC Kometa Brno 52 21 0 0 20 143:156 79
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Spokojený Roman Berbr. Na fotbalovém svazu jde vše tak, jak si přeje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Spokojený Roman Berbr. Na fotbalovém svazu jde vše tak, jak si přeje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Spokojený Roman Berbr. Na fotbalovém svazu jde vše tak, jak si přeje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!