25. září 2008 14:43 Lidovky.cz > Sport > Názory

Ustrašení čeští rozhodčí

Pavel Franěk zápas na Letné nezvládl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Franěk zápas na Letné nezvládl. | foto: ČTK

PRAHA Říká se, že udělit žlutou kartu mladému hráči je pro fotbalového rozhodčího snazší než potrestat zkušeného mazáka. Stejně tak platí, že na Letné se proti Spartě píská penalta hůř než v Liberci proti místnímu Slovanu. Naposledy se kolena rozklepala Pavlu Fraňkovi, a teď za to pyká.

Řeknete si: Jeho chyba byla úmyslná, Spartě se nadržovalo vždy. Možná. Kapříky nebo kila jablek za tím ale nehledejte - vysvětlení může být jednodušší. Sparta je pojem, mocný klub, který v každém zápase hraje o titul. Rozhodčí to v sobě mají zakódováno. Proto se raději drží zpátky, nechtějí si to "nahoře" rozházet. Tíha okolí je semele.

Je to přitom paradox. Sparta už dávno není v zákulisí tak silná jako kdysi, ale mýtus o dlouhých chapadlech sparťanského vedení přetrvává. Zbytečně. Rozhodčí proto potřebují jediné: víc sebevědomí a odvahy. Dokud se jejich uvažování nezmění, na korupční aféru se nikdy nezapomene.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.