Radost vítězných Američanů. | foto: ČTK

Američané se vrátili na trůn

•   12:50
PEKING - Basketbalisté Spojených států zdolali ve finálovém utkání olympijského turnaje v Pekingu úřadující světové šampiony ze Španělska 118:107. Po osmi letech tak ukončili svoje čekání na velký triumf a po třech nepovedených turnajích, když dvakrát neuspěli na mistrovství světa a před čtyřmi lety ani na OH v Aténách, slaví návrat na pomyslný světový trůn. Jejich dominanci na palubovce v Pekingu dokládá všech osm vyhraných zápasů.

Ve finále se ale na vítězství nadřeli dosud nejvíc na celém turnaji. Zarputilí mistři světa z předloňského roku se dlouho drželi na dostřel a Američané si jen mohli nechat zdát o tom, že závěr dohrají bezstarostně a ze setrvačnosti jako třeba páteční semifinále proti obhájcům olympijského vítězství z Argentiny. Španělé dnes ukázali daleko víc než ve vzájemném souboji v základní skupině, který prohráli propastným rozdílem 37 bodů.

Duel momentálně dvou nejlepších týmů světa byl důstojným vyvrcholením her, diváky nadchl a zdaleka nepřipomínal defenzivní partii svázanou taktikou, jak tomu občas v utkáních o všechno bývá. Už v první čtvrtině padlo v otevřeném duelu málo vídaných 69 bodů, což se stává většinou jen při exhibičních utkáních hvězd.

Půl minuty před koncem si už Američané na lavičce vychutnávali sladký triumf, kterým navázali i na zlato svých krajanek v ženské soutěži. Tím potvrdili současnou americkou nadvládu nad světovým basketbalem.

USA - Španělsko 118:107 (38:31, 69:61, 91:82)

Nejvíce bodů: Wade 27, Bryant 20, James 14, Paul a Anthony 13 - Fernandez 22, P. Gasol 21, Navarro 18, Jimenez 12, M. Gasol 11, Reyes 10. Rozhodčí: Brazauskas (Lit.), Estevez (Arg.), Jungebrand (Fin.). Trestné hody: 37/27 - 28/23. Fauly: 26:29. Trojky: 13:8. Diváci: 11.083.