3. června 2010 1:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych dozrává a pařížské semifinále pro něj nemusí být konečnou

Tomáš Berdych. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych. | foto: ČTK

PRAHA Bomba, pecka, fantazie. Jiná slova pro postup Tomáše Berdycha do semifinále French Open čeští tenisoví experti nevolí. O výkonech rodáka z Valašského Meziříčí, který v pařížských bitvách o Pohár mušketýrů ještě neztratil ani set a v úterý si přes Michaila Južného z Ruska proklestil cestu až do semifinále, hovoří v superlativech.

"Je to pecka, konečně se probudil!" raduje se bývalý daviscupový reprezentant Tomáš Šmíd. "Tomáš měl vždycky kvalitu, jenže ho buď provázela smůla nebo nevím. Jako by ho někdo probral. V poslední době ukazuje, že je jasným hráčem do první desítky – když do toho ovšem šlape. A když kousek přidá, musí vstoupit do první pětky! Jen ještě krapet zlepšit práci nohou avíc chodit na síť. Jak stárne, začíná si víc věřit," nešetří Šmíd slovy chvály na adresu čtyřiadvacetiletého tenisty.

Berdychův vůbec první postup do semifinálové společnosti grandslamového turnaje nadchl také Jiřího Nováka, posledního českého semifinalistu mužské dvouhry na turnaji této kategorie. Podařilo se mu to v roce 2002 na Australian Open. "Je to super výsledek, opravdová bomba, Tomášův životní úspěch. V Paříži hraje výtečný tenis, má obrovskou formu," těší Nováka.

Za úspěchem stojí nátlaková hra a skvělý servis
Tomáš Berdych.
S jeho slovy souhlasí František Pála, rovněž někdejší daviscupový reprezentant. "Tomáš hraje úžasně, Južného zdolal podobně jako předtím Murrayho – předváděl nátlakovou hru s vynikajícím servisem. Konečně se mu daří to, co ho může dovést do první desítky na delší čas, určitě na to má. Bez úspěchu na grandslamovém turnaji to totiž nejde," pokyvuje hlavou.

Podle Pály je důležité, že se Berdych prosazuje na French Open, kde se mu dosud nedařilo. "Ale ukazuje se, že má formu. S ní přicházejí i výsledky a pak veledůležité sebevědomí. Potom je vlastně jedno, jestli hrajete na trávě, nebo na antuce. A na ní Tomáš tenisově vyrostl. On ale umí na všem, i když třeba sám řekne, že nejradši hraje na betonu nebo na gumě," přemítá Pála.

Sebevědomí - silná zbraň
Tomáš Berdych.

Podle odborníků není předem ztracená ani páteční semifinálová bitva se Švédem Robinem Söderlingem, který v poslední době oprašuje slávu svých legendárních předchůdců Borga, Edberga či Wilandera. "Söderling teď hrál proti světové jedničce Federerovi úžasně, Tomáš ovšem šanci má. Bude to ale běs, protože oba hrají podobně – tvrdý servis, agresivní tenis od základní čáry. Tomáš ovšem dozrává, bude to přestřelka," očekává Pála.

Rovněž podle Nováka je v Berdychových silách postup do finále. Půjde ale o naprosto otevřené utkání, nicméně Tomášovi by mohlo pomoci narůstající sebevědomí. To může být silná zbraň. Už teď uhrál životní výsledek, ale on chce ještě víc," uvažuje. "Tomáš ho může v klidu porazit. Dosud na grandslamech nic moc neudělal, ale s jídlem roste chuť," myslí si Šmíd.

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč