23. září 2007 15:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych nezastavil Federera

Tenista Tomáš Berdych v duelu s Federerem (Davis cup 2007). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tenista Tomáš Berdych v duelu s Federerem (Davis cup 2007). | foto: JOE KLAMAR AFP

PRAHA Po prohře Tomáše Berdycha se světovou jedničkou Rogerem Federerem rozhodne o účasti českých tenistů ve Světové skupině poslední nedělní zápas. Český tenista ztratit tři úvodní sety, v prvních dvou však chybělo málo k tomu, aby Švýcara zdolal.

Nejlepší tenista světa porazil Tomáše Berdycha dvakrát 7:6 a 6:3 a
vyrovnal stav pražského utkání na 2:2. Berdych prohrál 0:3 na sety, ačkoliv si v první a druhé sadě vytvořil celkem šest setbolů. O účastníkovi elitní skupiny Davisova poháru tak rozhodne zápas mezi týmovými dvojkami Radkem Štěpánkem a Stanislasem Wawrinkou.

Domácí desátý hráč světa začal ve velkém stylu. V úvodu zápasu se mu dařilo, na co sáhl, a diktoval tempo hry. Federer zpočátku dělal nezvykle mnoho chyb a také díky tomu se českému tenistovi hned ve třetí hře podařilo získat jeho servis. Za stavu 5:3 měl pak Berdych při podání soupeře setbol, ale Federer tradičně vytáhl skvělý servis. Hned v následujícím gamu navíc sebral domácímu hráči podání a vyrovnal na 5:5.

Nejlepší tenista světa se už dostal do tempa, ale Berdych za ním nijak nezaostával. Set se nakonec rozhodoval v tie-braku, v němž sice český hráč vedl 3:0, ale pak udělal více chyb včetně dvojchyby a ztratil ho v poměru 5:7.

Chybělo málo
Tenis světové extratřídy předváděli oba hráči i ve druhé sadě, v jejímž průběhu si Berdych nechal ošetřit bederní část zad. Na jeho výkonu však možné zdravotní problémy nebyly nijak znát, v průběhu setu měl opět mírně navrch, ale nedokázal to dotáhnout do vítězného konce. Za stavu 5:4 nevyužil při Federerově podání dva setboly a znovu se rozhodovalo ve zkrácené hře.

V ní si Berdych vypracoval další tři setboly, z toho jeden při vlastním servisu, ale znovu neuspěl. Federer nakonec využil svůj čtvrtý setbol a po výhře 12:10 se dostal do vedení 2:0 na sety.

Třetí sada byla vyrovnaná až do stavu 3:4 a oba tenisté si drželi podání. Pak Federer využil vůbec první brejkbol, k němuž se v této sadě dostal, a bylo prakticky rozhodnuto. Vzápětí při svém podání ukončil zápas, když hned první mečbol proměnil esem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz