26. listopadu 2016 12:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boxerský fenomén Lomačenko míří do historie. Je lepší než Ali, tvrdí jeho promotér

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vasil Lomačenko (vlevo) a Nicholas Walters před sobotním duelem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vasil Lomačenko (vlevo) a Nicholas Walters před sobotním duelem. | foto: Top Rank

PRAHA Galavečer o jednom top zápase. To je souboj mezi Vasilem Lomačenkem a Nicholasem Waltersem, kde bude ve hře titul mistra světa WBO v super pérové váze prvně jmenovaného. I tak se ale mají fanoušci nač těšit. A to také v Česku, galavečer z hotelu Cosmopolitan of Las Vegas totiž vysílá v noci na neděli od 3:00 hodin také stanice Sport 1.

Bude to velký večer. Nejen kvůli hlavním souboji, ale také z jiného důvodu. Pro legendární promotéra Boba Aruma, který se v tomto byznysu pohybuje už přes 50 let, to totiž bude 2000. galavečer, který ve své kariéře pořádá.

„Víte, pro mě je číslo 1999 stejné jako 2000. Jediné, co si přeji, aby to byl další nezapomenutelný večer. A myslím, že oba toto jsou schopni splnit. Walters nemá přezdívku ‚Axe Man‘ jen tak pro nic za nic. A Lomačenko? To je neskutečný technik, nejlepší boxer, kterého jsem kdy viděl,“ nedělal z těžko uvěřitelného jubilea velkou vědu Arum.

Potěší jej oba hlavní protagonisté? Dle odhadů ano. Lomačenko je možná nejtechničtější boxer všech dob, rozhodně pak je tím nejúspěšnějším amatérským bojovníkem historie. Jeho jamajský rival pak dokázal uspat Filipínce Nonita Donaireho i Arménce Vika Darčinjana. Na jeho nebezpečnosti nic nemění ani fakt, že naposledy boxoval loni v prosinci a senzačně remizoval s aktuálním mistrem světa WBA v této váhové divizi Jasonem Sosou.

„Věřím, že uděláme Bobovi radost. Je mi ctí být na jeho 2000. galavečeru a věřím, že budu i na jeho 2500. galavečeru. Jeho slova chvály a uznání jsou jednou z motivací, které mě ženou vpřed. Protože hodně lidí to poslouchá a nemusí s jeho slovy souhlasit. Nesmím si dovolit udělat chybu, chci dokázat, že má Bob pravdu,“ pronesl skrze tlumočníka osmadvacetiletý ukrajinský fenomén, kterého majitel stáje Top Rank přirovnal dokonce k legendárnímu Muhammadu Alimu.

„Určitě Walterse nepodceňuji. Mnozí ho vidí coby lepšího boxera, než jsem já. Hodnotí ho výše pro super střední divizi. Je to tvrdý a šikovný puncher, jeden z nejlepších na světě. A to je přesně to, co chci. Chci bojovat s těmi nejlepšími, proto jsem před třemi lety do profesionálního ringu vstupoval,“ pokračoval levoruký fenomén, o kterém se spekuluje v souvislosti také případného setkání s dalším výjimečným levákem – Filipíncem Mannym Pacquiaem.

„Když jsem ho podepisoval, chtěl ho skoro každý, všichni mu nabízeli obrovské podpisové bonusy. On mi ale říkal, že žádný nechce, že chce velké boje. Nezajímaly ho peníze, chce si je vydělat v těch největších možných duelech, chce ty největší výzvy,“ prozradil na svůj klenot Arum.

„Navíc má za sebou možná nejlepšího kouče současnosti. Jeho otec Anatolij trénoval i Alexandry Usyka s Gvozdikem. Jeden už mistrem světa je, druhým jím jednou bude, to se vsaďte,“ dodal další slova chvály do řad Lomačenkova týmu. Co na tom, že hlavním trenérem jeho stáje Top Rank je Američan Freddie Roach, toho času také člen Mezinárodní boxerské síně slávy.

„Nepřekvapuje mě, že tak o něm mluví. Nežárlím. Soustředím se sám na sebe. Všichni velikáni minulosti prohráli. Dokonce i Muhammad Ali. On o sobě tvrdí, že je leopardem, že umí všechno. Ale duel se Salidem mu ukázal, že tomu tak není. Já jsem gladiátor a každý duel beru jako bitvu dvou gladiátorů v jednom ringu. Nikdy jsem neokusil chuť porážky a nehodlám s tím začínat v sobotu,“ kontroval třicetiletý Jamajčan.

Chci vydělávat víc než milion dolarů za zápas

Ten duel s Lomačenkem letos na jaře už jednou odmítl. Důvod? Peníze. Nevonělo mu, že by měl zinkasovat „jen“ 500 tisíc dolarů. Ostatně toto připomněl i před sobotou. „Chci ho porazit, chci dokázat, že jsem lepší. A v příštím roce vydělávat více než 1 milion dolarů za zápas. To je to, nač se nyní zaměřuji,“ dal najevo svoji hlavní současnou motivaci bývalý šampion pérové váhy.

Moc dobře si ale uvědomuje, že svých snů může dosáhnout jen jediným způsobem. Vítězstvím nad Lomačenkem. Kromě toho, že Ukrajinec je velkým papírovým favoritem (také u bookmakerů), tak on sám má také zajímavou motivaci. A vlastně jí jen potvrzuje slova o tom, že jej zajímavý velké duely.

Pokud Lomačenko vyhraje, mohl by se příští rok na jaře utkat právě s Pacquiaem, který před dvěma dny potvrdil, že se objeví minimálně jednou mezi šestnácti provazy také v roce 2017. „Není to mimo realitu. Lomačenko má obrovské možnosti dalšího růstu. Už nyní vyhrál dva tituly ve dvou vahách za sedm duelů. A chce další pásy. Duel s Mannym je reálný, je to pro oba obrovská výzva. Příští rok by spolu mohli bojovat,“ zakončil na toto téma Arum.

Nejdříve je tu ale duel Lomačenko vs. Walters. Kdo z něj vyjde vítězně, to zjistíme kolem šesté nedělní ranní hodiny. Přímý přenos z galavečera pak od 3:00 hodin vysílá stanice Sport 1.

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky