Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

České žně na atletickém MS: dvě zlata a bronz

Česká překážkářka Zuzana Hejnová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká překážkářka Zuzana Hejnová | foto: Reuters

Dvě zlaté a bronzová medaile a deset účastí ve finále. To je bilance českých atletů na letním mistrovství světa v Moskvě. Po osmém místě v medailovém žebříčku zemí mohl šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák prohlásit: "Určitě to je velmi úspěšný šampionát, celé výpravě lze gratulovat."

Nejcennější kov získali překážkářka Zuzana Hejnová a oštěpař Vítězslav Veselý.

Triumf Hejnové byl "pouze" potvrzením její skvělé sezony, ale tak fenomenální vítězství žádný český běžec už dlouho neslavil. Po neobyčejném výkonu se Hejnová stala v Moskvě mistryní světa na 400 metrů překážek. Český rekord vylepšila o 24 setin na 52,83 vteřin a nejbližší soupeřku za sebou nechala o více než sekundu.

Ročenka LN

Ročenka LN.

Prezidentské volby, povodně, Davis Cup, atletické MS... Více v ročence Lidových novin Události 2013. 132 stran toho nejzajímavějšího, co se v uplynulých dvanácti měsících stalo.

Proběhla cílem a ještě v pohybu sebrala z tribuny českou vlajku, s níž pak poskakovala před hustě zaplněnými tribunami obřího stadionu Lužniky. Šťastná Zuzana Hejnová v Moskvě dosáhla na jedenácté vítězství v řadě a ani jednou v sezoně nepoznala, co znamená porážka.

"Je to skvělý pocit. Musím všem poděkovat. Celá republika chtěla, abych vyhrála zlato, takže tady ho máte!" vykřikla rozzářená Hejnová po doběhu.

V tom nejdůležitějším závodě - finále mistrovství světa - předvedla výkon, který předčil všechna očekávání. Favoritkou byla, to jednoznačně. Jenže s takovou dominancí, kterou převálcovala svět, nepočítal snad nikdo.

Vždyť časem 52,83 zaznamenala dvanáctý nejlepší výkon všech dob.

Cílem proběhla se zavřenýma očima a oběma rukama nad hlavou; jako celkově šestá Češka, která kdy vyhrála mistrovství světa. "Neuvěřitelný," povídala poněkud roztěkaně do kamery a popisovala závěr krásného závodu. "Byla jsem v šoku, že nikdo nikde nebyl. Ten náskok byl asi velký. Ani jsem se nekoukala na tabuli a běžela dál."

Ročenka

Koneckonců celým šampionát proklouzla Hejnová velice hladce. "Před startem to nebylo úplně lehké. Všichni mě pasovali do role favoritky, ale myslela jsem, že Lashinda je skvěle připravená, že hrozně "chladila" ty běhy. Snažila jsem se to nevnímat a soustředit se sama na sebe. Že jsem to rozběhla rychleji, než jsem zvyklá, tomu odpovídá i čas. Překvapilo mě, že jsem s nima od začátku držela krok."

Druhým českým šampionem byl oštěpař Veselý. Česká republika tak má po dvanácti letech opět světového šampiona v mužském oštěpu. Vítězslav Veselý ovládl prvním hodem 87,17 metru finále v Moskvě a navázal tak na tři triumfy svého kouče Jana Železného.

Ani bolavé koleno a natažený úpon kvadricepsu nedokázaly zastavit Veselého na jeho zlaté misi. K loňskému titulu evropského šampiona přidal i ten světový. Dal zapomenout na svá čtvrtá místa z minulého mistrovství světa i poslední olympiády.

"Podle průběhu to bylo zajímavý, celá ta cesta. Mluvil jsem o tom, že to chci, ale bylo to dramatičtější než dramatické, ale pro mě s dobrým koncem. Jsem za to rád," řekl Veselý.

Medaili si z Moskvy přivezl i koulař Lukáš Melich. Postaral se o první český kov ze šampionátu, když poslal nářadí do vzdálenosti 79,36 metru. Mistrem světa se stal Pawel Fajdek z Polska.

Melich, který suverénně postoupil z kvalifikace prvním pokusem, tentokrát na stadionu Lužniky nezačal dobře.

Katastrofální první pokus

Sotva přehodil 70 metrů a předvedl nejhorší pokus kola. "Nebylo to nic jednoduchého, zkomplikoval jsem si to prvním pokusem, který byl katastrofální. Zaplaťpánbůh jsem se chytil tím druhým," vykládal Melich po závodě.

Po zkaženém prvním hodu přišel nadějný druhý a pak už ten třetí - medailový. Melich se roztočil jako vrtule a kladivo poslal na značku 79,36 metru, což v tu chvíli stačilo na třetí místo.

Konečně mohl zatnout spokojeně pěst. Vyšvihl na stupně vítězů, kde se nakonec udržel až do konce. Navzdory tomu, že se tam poněkud kymácel. Vážně ho totiž ohrožoval Slovinec Primož Kozmus, který měl zapsáno jen o patnáct centimetrů méně.

"Přiznám se, že předposlední a poslední pokus už mi malinko docházela šťáva, ale chtěl jsem ještě Parse postrašit. Nepovedlo se, ale jsem rád za třetí místo," dodal český reprezentant, jenž vybojoval svou první medaili z velkého podniku.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...