28. června 2015 20:58, aktualizováno  21:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Titul a Rio. Evropskými šampionkami jsou poprvé basketbalistky Srbska

Momentka z finále basketbalového šampionátu mezi Srbkami a Francouzkami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z finále basketbalového šampionátu mezi Srbkami a Francouzkami. | foto: ČTK/AP

BUDAPEŠŤ Srbské basketbalistky se poprvé v historii staly evropskými šampionkami. V dnešním finále v Budapešti porazily Francii 76:68. Velkou zásluhu na tom měla hráčka USK Praha Sonja Petrovičová, která nastřílela 22 bodů a navázala na vítězství v Evropské lize s USK.

Nejužitečnější hráčkou turnaje byla zvolena její spoluhráčka Ana Dabovičová. Srbky si triumfem zároveň zajistily účast na olympijských hrách v Riu.

Francie byla v utkání favoritem a chtěla napravit předloňskou finálovou porážku z domácího prostředí. V první půli to potvrzovala a držela těsné vedení, ale v závěru poločasu Srbky začaly zlobit.

Starala se o to zejména Petrovičová, která zářila v útoku i v obraně, kde pomáhala bránit hvězdu soupeře Sandrine Grudaovou. Francii se přestala dařit střelba, neprosazovala se ani zpod koše, kde měla mít výraznou převahu, a Srbky se ujaly vedení.

Francie počtvrté v řadě s medailí

Poslední šanci měly Francouzky tři a půl minuty před koncem, kdy jejich nejlepší hráčka v utkání Diandra Tchatchouangová trojkou snížila na 64:67. Jenže pak vzala režii utkání do svých rukou nejužitečnější hráčka turnaje Dabovičová a rozhodla o srbském triumfu.

Francie tak sice získala počtvrté za sebou medaili, stejně jako před dvěma roky však jen stříbrnou. Naposledy slavila titul v roce 2009. Nevyužila tak možnost vyrovnat se v historické tabulce třetím triumfem Rusku.

Petrovičová s Dabovičovou byly zvoleny i do ideální sestavy turnaje spolu s Francouzkami Grudaovou a Céline Dumercovou a Španělkou Albou Torrensovou.

ME basketbalistek v Budapešti:

  • Finále: Srbsko - Francie 76:68 (15:22, 33:32, 53:49)
    Nejvíce bodů: A. Dabovičová 25, Petrovičová 22, Pageová 12 - Grudaová 16, Tchatchouangová 15, Dumercová 13, Yacoubouová 11.
  • O 3. místo: Španělsko - Bělorusko 74:58 (12:18, 34:30, 55:44)
    Nejvíce bodů: Torrensová 25, Xargayová 19, Ndourová 18 - Zjuzkovová a Levčenková po 13, Hardingová 8.

ČTK