Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

„Nepolapitelného“ srazilo auto. Whitaker: génius v ringu i průšvihář mimo něj

Pernell Whitaker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pernell Whitaker. | foto: Reprofoto

Praha Dnes se v americkém Norfolku nejbližší a fanoušci rozloučí s boxerskou legendou Pernellem Whitakerem, kterého v neděli večer srazilo na ulici auto. Bylo mu 55 let.

Když se v sobotu 21. prosince 1985 konal boxerský večer v Pavilion Convention Center ve Virginia Beach, v ringu se představili olympijští šampioni z posledních her v Los Angeles, Tyrell Biggs, Meldrick Taylor, Mark Breland a bronzový Evander Holyfield. Jen další zlatý olympionik z roku 1984 a rodák z nedalekého Norfolku Pernell Whitaker zápas naplánovaný neměl.

V hale ale přítomen byl. Coby divák. A... V průběhu akce v pauze prolezl se snoubenkou Rovandou Anthonyovou šestnácti provazy, aby si vzápětí řekli své „ano“.

„Pernell i Rovanda box milovali. Bylo snadné vše zorganizovat,“ pousmála se snad jedinkrát na začátku tohoto týdne promotérka Kathy Duvová při vzpomínce na boxerskou legendu a rodinného přítele. „Nebyl dokonalý, měl své démony, ale když byl v ringu a pod kontrolou svého týmu, tak byl šťastný a nepřekonatelný,“ přidala vdova po Danu Duvovi, se kterým společně řídili stáj Main Events. Právě ta v roce 1984 podepsala všechny zmíněné úspěšné olympioniky, legendární kouč a otec Dana – Lou Duva – pak stál většinu profesionální kariéry ve Whitakerově rohu.

Bijec přezdívaný „Sweet Pea“ jim zůstal věrný po celou kariéru. Parádní kariéru. Důkazů lze najít mnoho. Zkusme nejdříve ty statistické: Whitaker je v historickém žebříčku BoxRec.com na 17. příčce, z levorukých boxerů pak před ním je pouze jistý filipínský senátor jménem Manny Pacquiao.

Oscar De La Hoya v souboji s Pernellem Whitakerem (na fotce vpravo).

Oscar De La Hoya v souboji s Pernellem Whitakerem (na fotce vpravo).

V letech 1993 až 1997 byl dle respektovaného magazínu The Ring nejlepším boxerem napříč vahami. V roce 2002 ho The Ring zařadil na 10. místo seznamu sta nejlepších bijců posledních osmdesáti let. „Když jsem ho viděl poprvé v tréninkovém táboře, jen jsem zíral. Byl jako kočka s rukavicemi,“ řekl o Whitakerovi nejstarší šampion těžké váhy George Foreman.

Podobných slov se v posledních dnech objevilo po celém světě mnoho. Nejvýstižněji jej pak zhodnotil známý komentátor Jim Lampley: „Mohl stát přímo před vámi a stejně byste ho nenašli.“ 

Přehnaná slova?

Nikoliv. Whitaker absolvoval amatérskou kariéru s bilancí 201 výher (91 knokautů) a 13 porážek (dle vlastních slov měl na kontě dokonce přes 500 zápasů). V profesionálním pak stihl 45 duelů. Plných 40 z nich vyhrál, čtyřikrát odešel poražen a jednou zápas skončil bez výsledku. A byť poprvé nestačil na svého soupeře už v roce 1988, tedy čtyři roky po přechodu mezi profíky, příliš to jeho gloriolu dokonalosti neovlivnilo. S legendárním Mexičanem Josem Luisem Ramirezem padl těsně na body, o rok později mu navíc porážku vrátil. Jednoznačně, bez jakýchkoliv diskuzí.

Pernell Whitaker uštědřuje ránu Jaku Rodriguezovi.

Pernell Whitaker uštědřuje ránu Jaku Rodriguezovi.

V roce 1993 pak stanul proti další legendě středoamerické velmoci, stále ještě neporaženém Juliu Cesaru Chavezovi. Měl pro něj být 88. zářezem na pažbě. Don King, kontroverzní to promotér, který se k Chavezovi přisál poté, co přišel o Tysona, toho času za mřížemi, na tiskovce prohlašoval, že Whitaker má dvě šance – malou a žádnou. Američan jen seděl ve své teplákovce Fila, z walkmanu poslouchal rap a usmíval se. Poté před 63 tisíci diváků na stadionu Alamodome v San Antoniu dvanáct kol Chaveze školil. Nikdo, kromě mexického rohu nepochyboval o tom, jak duel dopadne. Dva bodoví ale byli proti a zápas skončil remízou. „Už nikdy poté nebyl takový jako té noci,“ vzpomínal v pondělí na Whitakera novinář ESPN Steve Kim. „Ten zápas je jednou z mých nejlepších vzpomínek,“ kontroval před lety sám Whitaker. „Vím, že jsem vyhrál. A věděli to také fanoušci,“ přidal.

Pravdou je, že právě po této porážce jej začali nahánět Duvovou zmínění démoni – alkohol a kokain. V roce 1997 tentokrát prohrál, ovšem opět sporně, s Oscarem de la Hoyou, aby následnou výhru nad Andrejem Pestryajevem smazal pozitivní nález právě na kokain. Kariéru ukončil o čtyři roky později po dalších dvou porážkách, poté byl za držení této drogy dokonce odsouzen do vězení.

Démonů se zbavil, dokonce se dal dráhu trenéra, často navštěvoval boxerské akce. V neděli po 22. hodině večerní přecházel silnici ve Virginia Beach, když jej přehlédl řidič projíždějícího vozu. Whitaker podlehl zranění na místě. „Ztratili jsme legendu v ringu i skvělého člověka,“ řekl místním novinářům syn Devon. „Byla tma, on rád chodil v tmavém oblečení,“ dodal. Šampion čtyř vah zplodil s manželkou Rovandou další tři syny, Dominiqueho, Pernella Jr., který zemřel v roce 2015 na rakovinu, a Dantaviouse. „Malý vzrůstem, velký srdcem. Máme tolik společných vzpomínek, budeš mi tu chybět,“ rozloučil se s dlouholetým přítelem Holyfield, taktéž člen Mezinárodní boxerské síně slávy.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!