Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
25. července 2019 10:20, aktualizováno  12:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

První Češka na K2. Kolouchová zdolala už tři nejvyšší hory na Zemi

Klára Kolouchová na K2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klára Kolouchová na K2 | foto: Instagram Kláry Kolouchové

Himaláje Česká horolezkyně Klára Kolouchová se stala první Českou v historii, která zdolala tři nejvyšší hory na Zemi. Po výstupu na Mount Everest v roce 2007 a Kančendžengu letos v květnu, zdolala Kolouchová ve 4:05 hodin pákistánského času vrchol druhé nejvyšší hory světa K2.

Kolouchová K2 pokořila ve 4 hodiny ráno pákistánského času, na své stránky napsala: „Jooooooo!!!!! Jsme tu!!!! Dream2K2 pokračuje, safe descent!!!!“

Horolezkyně se o vrchol K2 pokoušela již dvakrát během posledních pěti let. Výstup na druhou nejvyšší horu světa je mnohem náročnější než výstup na Mount Everest. 

Mezi horolezci obecně platí za nejzrádnější a nejobávanější, při výstupu na ni hraje největší roli počasí. Při jejím zdolávání přišlo o život už 84 lidí. 

Horolezkyně Klára Kolouchová
Horolezkyně Klára Kolouchová

„Kláře to moc přeji. Zdolání K2 je obrovsky náročné, je to skvělý úspěch,“ říká Radek Jaroš, který se stal se 15. horolezcem na světě a prvním Čechem, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku. 

Zatím se na vrchol 8611 metrů vysoký dostalo pět Čechů, Kolouchová je první ženou. Historickým milníkem byl výstup Josefa Rakoncaje v letech 1983 a 1986. Dalšími českými pokořiteli nebezpečné hory byli Libor Uher, Pavel Bém, Radek Jaroš a Jan Trávníček. 

V roce 2007 pokořila Kolouchová nejvyšší vrchol naší planety - himalájský Mount Everest. I jedenáct let po svém výkonu stále zůstává jedinou rodilou Češkou, jež na Mount Everestu stanula. 

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Tomáš Satoranský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

Tomáš Satoranský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Tomáš Satoranský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...