13. prosince 2016 18:27 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Soči kvůli dopingu ruských sportovců přišlo o MS bobistů a skeletonistů

Skeleton, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skeleton, ilustrační foto. | foto: Reuters

LAUSANNE Soči přišlo kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu v ruském sportu o pořadatelství únorového mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu. Rozhodla o tom dnes mezinárodní federace IBSF, náhradního organizátora má oznámit během několika dnů.

Šampionát bobistů a skeletonistů se měl uskutečnit v dějišti předloňských zimních olympijských her od 13. do 26. února. Členové výkonného výboru federace IBSF dnes hlasovali o osudu Soči poté, co se Lotyšsko rozhodlo MS v Rusku bojkotovat a další země chtěly jejich krok napodobit.

Situace se vyhrotila po zveřejnění kompletní zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA o státem podporovaném dopingu v ruském sportu. „Exekutiva IBSF byla toho názoru, že v této složité době není vhodné uspořádat takovou akci v Rusku,“ uvedla bobová a skeletonová federace v prohlášení.

Rusové s jejím krokem nesouhlasí. „Rozhodnutí přesunout mistrovství ze Soči je zpolitizované a bezdůvodné,“ reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

O bojkotu uvažovaly také například Rakousko, Jižní Korea nebo americká hvězda Steven Holcomb. Špičkoví závodníci vyzývali opakovaně mezinárodní federaci k ráznému kroku. „Nyní se už mohou sportovci i trenéři všech reprezentací soustředit na sport a mistrovství, ne na obvinění a diskuze, ať už jsou oprávněné, nebo ne,“ uvedlo vedení IBSF.

Vyšetřovatel WADA Richard McLaren v pátek zveřejnil další část zprávy o dopingu v Rusku. Z něj těžilo v letech 2011 až 2015 více než tisíc sportovců. Podle deníku New York Times byl mezi nimi i olympijský vítěz ve skeletonu Alexandr Treťjakov.

Šampionát v jízdě na bobech a skeletonu je první velkou sportovní akcí, o niž Rusko po zveřejnění McLarenovy zprávy přišlo. Pořádat mají Rusové také například v březnu příštího roku finále Světového poháru v běhu na lyžích v Ťumeni, která má hostit v roce 2021 i MS v biatlonu. Při zářijové volbě pořadatele dostalo sibiřské středisko přednost před Novým Městem na Moravě.

Hlavním adeptem na uspořádání MS bobistů je nyní německé Königssee.

ČTK

On-line reportáž | HOKEJ

Kanada - Česko
5 : 1
57:29
Gudasova střela skončila v moci kanadského brankáře.
57:04
Hronek obkroužil celé kanadské pásmo, nakonec přenechal puk Musilovi, jehož nahození letělo vedle branky. Jeden z českých hráčů navíc stal v brankovišti, takže se bude vhazovat ve středním pásmu.
55:50
Palát si nabruslil mezi kanadské kruhy, jeho svižnou střelu do horní poloviny branky vyrazil Murray.
V. Hamáček turnaj v gorodkách na Krymu 21:30 13.12.2016
Y. Fetsyshkanyn ODEBRAT POŘADATELSTVÍ MS VE FOTBALU 20:39 13.12.2016
V. Hamáček správně ! 20:35 13.12.2016

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)