Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Speciální večer: zrodí se nový boxerský vládce?

Sport

  13:48
ERFURT/PRAHA - Kdokoliv z těch čtyř boxerů si může dělat pomyšlení na trůn absolutního vládce profesionální těžké váhy. Pouze jeden z nich ale bude nyní korunován na nového šampiona organizace WBA a bude mít šanci se utkat v následujících měsících s Vladimirem Kličkem, králem současného profiringu.

Zleva: Čagajev, Holyfield, Povetkin. foto: ČTK

V hlavním městě německého spolkového státu Durynsko Erfurtu se večer odehraje boxerská šou, která může být začátkem nové éry v nejprestižnější boxerské kategorii – těžké váze. O uvolněný pás organizace WBA, který v červenci vybojoval v duelu desetiletí Vladimír Kličko po vítězství nad Davidem Hayem, se utkají současný korunní princ – Rus Alexander Povetkin a jeho předchůdce s tímto označením Uzbek Ruslan Čagajev.

GALAVEČER V ERFURTU

- Promotérská stáj Sauerland naplánovala celkem šest duelů.

- Dva z nich by mohly být ozdobou každého galavečera. Sergej Liakovič (35 let, 25 výher - 3 porážky, bývalý mistr světa organizace WBO) vyzve Roberta Heleniuse (27 let, 15 výher - 0 porážek) o interkontinentální pásy organizací WBA a WBO.

- O titul mistra světa organizace WBA se střetnou Alexander Povetkin (31 let, 21 výher - 0 porážek) s bývalým šampionem WBA a prvním přemožitelem Nikolaje Valujeva z roku 2007 Ruslan Čagajev (32 let, 27 výher - 1 remíza - 1 porážka).

- Titul WBA vybojoval v červenci po výhře na Davidem Hayem Vladimir Kličko a stal se absolutním místrem světa. Organizace WBA ale tento titul označila jako pás "Superšampiona", který Kličkovi už zůstane. Dala tím tak šanci o pás opět boxovat nové dva boxery, nejvýše postavené na svém žebříčku.

Kouzlo galavečeru z Messenhalle ale dodává ještě zápas o interkontinentální pásy WBO a WBA mezi neporaženým finským obrem Robertem Heleniusem a nevyzpytatelným Bělorusem Sergejen Liakovičem. "Máme tu čtyři potenciální šampiony na dva pásy a možnost bojovat s Kličky," potvrdil výjimečnost boxerského představení promotér galavečera Kalle Sauerland.

Právě jeho stejnojmenná stáj je blízko velkému úspěchu – Povětšin i Helenius patří pod jeho křídla, ani jeden z nich ještě neprohrál a o obou se mluví jako o budoucích soupeřích Vladimira, případně Vitalije Klička. "Povetkin je šampion a věřím, že to potvrdí a nasadí si pomyslnou korunu na svou hlavu," dodal s ohledem na Povetkinovu přezdívku "ruský car" Sauerland.

Proti jednatřicetiletému bijci ale stojí velmi těžký sok. O rok starší Uzbek Ruslan Čagajev již jednou pás WBA držel poté, co porazil "neporazitelnou" bestii z Východu Nikolaje Valujeva. Řízného Uzbeka ovšem v roce 2009 ale zbrzdila porážka s Vladimirem Kličkem, do které nastoupil nepřipravený (chystal se na odvetu s Valujevem, který ji ale kvůli žloutence Čagajeva na poslední chvíli odvolal, pozn. redakce).

Od té chvíle jsou jeho výkony hodně rozpačité. Na Povetkina, s nímž může znovu rozjet (anebo definitivně ukončit) svou kariéru, si ale národní hrdina věří své země věří. "O opětovném získání titulu jsem snil dlouho. Udělám maximum proto, abych ho získal," řekl málomluvný boxer s přezdívkou "bílý Tyson".

Ruslan Čagajev.

O těžkém duelu hovořil i jeho sok, který si uvědomuje sílu Čagajeva, který váží stejně jako Povetkin 105 kilogramů. "Ruslan ví, jaké je to být šampionem. Mám před ním respekt, ale věřím si. Na tento okamžik jsem čekal hodně dlouho," prohlásil Povetkin, kterého s Čagajevem spojuje i podobný styl založený na agresivitě, výbušnosti a tvrdých hácích. "Víme, jak na Čagajeva vyzrát, máme připravený vítězný plán," dodal Teddy Atlas, bývalý kouč hvězdného Tysona, který nyní v Moskvě připravuje Povetkina.

Fanoušky chtějí pobavit a potěšit triumfem i další dvě hvězdy galavečera Helenius a Liakovič. Právě severský obr je mnohými pasován na nejbližšího vyzyvatele Vladimira Klička, absolutního šampiona těžké váhy. "Teď myslím na Sergeje, pak začnu případně řešit Vladimira," komentoval spekulace chladně Fin.

Alexander Povětkin.

V ringu se ale mění na divoké zvíře, které ničí jednoho soupeře za druhým. Pouze on a právě Vladimír dokázali knockoutovat nebezpečného Nigerijce Samuela Petera, Helenius poslal k zemi už i Lamona Brewstera, což před ním dokázala opět jen ukrajinská legenda.

Ne, galavečer v Erfurtu (přímým přenosem jej od 18:30 hodin vysílá Sport1) rozhodně nebude tuctový. Naopak. V budoucnu se na něj může vzpomínat jako na ten, který dal světu šampiona. Šampiona, který ukončí strojovou dominanci ukrajinského bratrského dua, která trvá už přes pět let. Otázkou pouze zůstává: bude tím šampionem Povetkin, Helenius, Čagajev či Liakovič?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!