Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dotace v roce plném domácích šampionátů: nejvíce vystřízlivěl hokej

Davis Cup

  14:57
PRAHA - Z velkých sportovních akcí pořádaných v České republice stát letos nejvíce podpořil halové mistrovství Evropy v atletice, evropský šampionát fotbalistů do 21 let a hokejové mistrovství světa. Příslušné svazy získaly na organizaci každé z těchto akcí dotaci 30 milionů korun, hokejový ale žádal o mnoho více.

Zklamaní Češi. foto: Reuters

Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Požadavky svazů na výši státní dotace se přitom lišily. Zatímco atletům ministerstvo v třicetimilionové částce vyhovělo, fotbalisté žádali o deset a hokejisté dokonce o 57 milionů korun více.

Ve sportovním kalendáři jsou letos i další šampionáty v menších sportech, jejichž pořádání není tak nákladné. Mistrovství světa v cyklokrosu, které se uskutečnilo na přelomu ledna a února v Táboře, získalo 11 milionů korun. Květnový evropský šampionát v rychlostní kanoistice v Račicích může počítat s dotací 5,5 milionu.

Šest milionů pro akci 14letých

Z atletických akcí byla vedle HME dvanácti miliony podpořena tradiční ostravská Zlatá tretra, o milion nižší dotaci získal Světový pohár biatlonistů v Novém Městě na Moravě.

Ministerstvo školství podpoří také tenisové podniky, jako jsou utkání Fed Cupu a Davisova poháru pořádaná v ČR, ženský turnaj okruhu WTA nebo mistrovství světa družstev do 14 let. Několikamilionovou podporu získaly také pražský turnaj Světového okruhu plážových volejbalistek a česká část Světové ligy volejbalistů.

V seznamu schválených dotací chybí závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně. Je u něj poznámka, že se jeho podpora bude řešit usnesením vlády. Kabinet v pondělí vzal na vědomí materiál ministerstva školství o čtyřech variantách řešení. Vedle podpory ze strany tohoto resortu, ministerstva pro místní rozvoj nebo vlády jako celku je v něm i možnost, že by tento podnik už stát nepodporoval.

Letošní rok je v Česku na velké sportovní akce mimořádně bohatý. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) v této souvislosti na nedávné tiskové konferenci poznamenal, že pro stát to znamená velké zatížení. Do budoucna bude požadovat, aby svazy informovaly ministerstvo ještě před podáním kandidatur, aby podobný souběh nenastal.

Přehled dotací pro vybrané akce v roce 2015:
AkcePožadovaná dotaceSchválená dotace 
MS v ledním hokeji87 milionů30 milionů 
ME do 21 let ve fotbale40 milionů30 milionů 
HME v atletice30 milionů30 milionů 
Zlatá tretra15 milionů12 milionů 
SP v biatlonu15 milionů11 milionů 
MS v cyklokrosu13,3 milionu11 milionů 
Prague Open v beachvolejbalu8 milionů6 milionů 
MS družstev do 14 let v tenisu9 milionů6 milionů 
ME v rychlostní kanoistice5,5 milionu5,5 milionu 
Tenisový turnaj WTA5 milionů5 milionů 
Davis Cup7 milionů4 miliony 
Fed Cup5 milionů4 miliony 
Světová liga ve volejbalu6 milionů4 miliony

Pramen: ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Autoři: ,