Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Stát zaplatí 77 milionů za basketbalové EURO v Praze 2021. Volejbalový svaz žádá o 38 milionů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

PRAHA Stát by mohl podpořit organizaci mistrovství Evropy basketbalistů v roce 2021 částkou 77 milionů korun, celkové předpokládané náklady jsou 166 milionů. Dotaci žádá také Český volejbalový svaz na kontinentální šampionát mužů v témže roce.

Náklady na uspořádání základní skupiny a čtvrtfinále činí 57 milionů, svaz žádá ministerstvo školství či nově vzniklou Národní sportovní agenturu o dotaci 38 milionů korun. 

Pozměnit by se mělo financování šampionátu v judu, neboť se změnil formát mistrovství. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici. V pondělí je projedná vláda.

ME v basketbalu uspořádají vedle Česka také Gruzie, Německo a Itálie. V pražské O2 Areně se odehraje základní skupina, vyřazovací fáze se uskuteční v Německu. 

Kromě 77 milionů od státu Česká basketbalová federace žádá 21 milionů korun od Prahy. Dotace by tak představovala 59 procent celkového rozpočtu. 

Zbytek peněz by na ME měl jít ze vstupného (26,5 milionu), sponzoringu (39 milionů) a zdrojů federace (téměř tři miliony). Basketbalové ME naposledy hostilo Československo v roce 1981.

U volejbalového šampionátu se také předpokládá spolupráce čtyř pořadatelů, dosud jsou známy tři země: Česko, Finsko a Estonsko. V České republice se bude mistrovství konat v ostravské Ostravar Aréně. 

Svaz žádá stát o 38 milionů, Moravskoslezský kraj o milion a stejnou částku požaduje od Ostravy. 

Dohromady by dotace představovala 70 procent rozpočtu, zbytek by pokryly vstupné, sponzoring, zdroje svazu a příspěvek Evropské volejbalové federace. Česko naposledy pořádalo ME ve volejbale v roce 2011.

Lukáš Krpálek slaví své vítězství ve finále.

Lukáš Krpálek slaví své vítězství ve finále MS.

Snížit by se oproti původnímu plánu měla státní podpora mistrovství Evropy v judu, které se uskuteční 1. až 3. května 2020 v pražské O2 Areně. 

Ze šampionátu byly v průběhu kandidatury Českého svazu juda odebrána soutěž družstev a na mistrovství budou startovat pouze jednotlivci. Doba konání šampionátu se tím zkrátila o den.

Původní rozpočet ME byl plánován na 66 milionů korun, nynější náklady činí 59 milionů. Svaz žádá stát o 40 milionů a Prahu o další milion, což dohromady znamená 70 procent celkového rozpočtu. 

Před změnou formátu svaz chtěl od ministerstva školství přes 45 milionů. Zbylé náklady by se měly pokrýt ze vstupného, sponzoringu, merchandisingu, zdrojů svazu a příjmů od národních federací, které se ME zúčastní.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!