Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Stát zaplatí 77 milionů za basketbalové EURO v Praze 2021. Volejbalový svaz žádá o 38 milionů

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

PRAHA - Stát by mohl podpořit organizaci mistrovství Evropy basketbalistů v roce 2021 částkou 77 milionů korun, celkové předpokládané náklady jsou 166 milionů. Dotaci žádá také Český volejbalový svaz na kontinentální šampionát mužů v témže roce.
  14:50

Bizár roku. Vycházející česká hvězda nesměla přes rok hrát v USA, teď se dobrovolně vrací do klubu, který ji zákaz ‚zařídil‘

Náklady na uspořádání základní skupiny a čtvrtfinále činí 57 milionů, svaz žádá ministerstvo školství či nově vzniklou Národní sportovní agenturu o dotaci 38 milionů korun. 

Pozměnit by se mělo financování šampionátu v judu, neboť se změnil formát mistrovství. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici. V pondělí je projedná vláda.

ME v basketbalu uspořádají vedle Česka také Gruzie, Německo a Itálie. V pražské O2 Areně se odehraje základní skupina, vyřazovací fáze se uskuteční v Německu. 

Kromě 77 milionů od státu Česká basketbalová federace žádá 21 milionů korun od Prahy. Dotace by tak představovala 59 procent celkového rozpočtu. 

Zbytek peněz by na ME měl jít ze vstupného (26,5 milionu), sponzoringu (39 milionů) a zdrojů federace (téměř tři miliony). Basketbalové ME naposledy hostilo Československo v roce 1981.

U volejbalového šampionátu se také předpokládá spolupráce čtyř pořadatelů, dosud jsou známy tři země: Česko, Finsko a Estonsko. V České republice se bude mistrovství konat v ostravské Ostravar Aréně. 

Svaz žádá stát o 38 milionů, Moravskoslezský kraj o milion a stejnou částku požaduje od Ostravy. 

Dohromady by dotace představovala 70 procent rozpočtu, zbytek by pokryly vstupné, sponzoring, zdroje svazu a příspěvek Evropské volejbalové federace. Česko naposledy pořádalo ME ve volejbale v roce 2011.

Lukáš Krpálek slaví své vítězství ve finále MS.

Snížit by se oproti původnímu plánu měla státní podpora mistrovství Evropy v judu, které se uskuteční 1. až 3. května 2020 v pražské O2 Areně. 

Ze šampionátu byly v průběhu kandidatury Českého svazu juda odebrána soutěž družstev a na mistrovství budou startovat pouze jednotlivci. Doba konání šampionátu se tím zkrátila o den.

Původní rozpočet ME byl plánován na 66 milionů korun, nynější náklady činí 59 milionů. Svaz žádá stát o 40 milionů a Prahu o další milion, což dohromady znamená 70 procent celkového rozpočtu. 

Před změnou formátu svaz chtěl od ministerstva školství přes 45 milionů. Zbylé náklady by se měly pokrýt ze vstupného, sponzoringu, merchandisingu, zdrojů svazu a příjmů od národních federací, které se ME zúčastní.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...