Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ukřivděný Bauer chtěl z vyhlašování odejít. Měl jsem vyhrát já, tvrdí

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA Korunovace Šárky Záhrobské Královnou bílé stopy vzbudila rozruch. Málokdo totiž pochyboval o tom, že anketu, v níž veřejnost volí nejlepší české lyžaře sezony, vyhraje držitel dvou bronzových olympijských medailí Lukáš Bauer, jenž prožil úchvatnou sezonu. Zcela nečekaně se tak nestalo a Bauer cítí křivdu.

V královském křesle na pražském Žofíně si korunu na hlavu nasadila slalomářka Záhrobská. Evidentně zaskočený Bauer v tu chvíli dokonce zvažoval, že sál opustí.

"Počítal jsem skoro na sto procent, že anketu vyhraju," přiznal hluboce rozčarovaný Bauer, který má z olympijských her ve Vancouveru dvě bronzové medaile, vyhrál lukrativní seriál Tour de Ski a skončil druhý v hodnocení Světového poháru.

"Jinou možnost jsem si vůbec nepřipouštěl. Výsledky ankety jsem do poslední chvíle neznal, takže mě vyhlášení Šárky šokovalo." Na židli v první řadě v tu chvíli seděl jako opařený. "Zvažoval jsem skutečně odchod ze sálu, ale nakonec jsem tam zůstal. Šárku bych tím urazil a to jsem nechtěl."

Záhrobská: Neporovnatelné
Jeden z nejlepších světových běžců na lyžích zdůraznil, že jeho slova nejsou v žádném případě namířená proti Záhrobské. "I ona tvrdě trénovala, doopravdy proti ní nemám absolutně nic. Takže jsem se zklamání snažil polknout a nakonec jsem na jeviště na závěrečné focení došel."

Šárka Záhrobkská a Lukáš Bauer.

Pětadvacetiletá Záhrobská, která si z Vancouveru přivezla ze slalomu bronz, prý už v průběhu večera začala podle určitých náznaků tušit, že vyhraje. "Radost z obhajoby vítězství v této anketě samozřejmě cítím velkou, ale zároveň si uvědomuju, že se tady porovnává neporovnatelné. Vždyť s Lukášem se věnujeme dost odlišným sportům." A dodala, že si rozhodně žádné hlasy neposílala.

Bauera napadlo, že nevyhrál kvůli sporu se svazem
Zaskočený Bauer si ve chvíli, kdy vyhlásili lyžařskou královnou Záhrobskou prý dokonce i dost jadrně ulevil: "Použil jsem ostřejší výraz trochu těžšího kalibru."

Anketa Král bílé stopy, kterou pořádá Svaz lyžařů České republiky, vyvolává značné rozpaky a dohady již několik let. Je totiž zcela neprůhledná, organizátoři nezveřejňují počet hlasů ani další pořadí, což logicky vyvolává četné dohady a pochybnosti o její regulérnosti.

Anketa

Měl Lukáš Bauer vyhrát a získat korunu pro Krále bílé stopy?

Ano. Za výsledky si to zasloužil. 3561
Ne. Záhrobská se prosadila ve sportu, který dělá na světě více lidí. 290
Nevím. 126

Dvaatřicetiletý Bauer také naznačil, že se mu hlavou letmo mihla i myšlenka, že by výsledek ankety snad mohl ovlivnit i spor mezi ním a Svazem lyžařů, který koncem května zřejmě skončí u soudu.

Soud se svazem asi bude
Jeho podstata? Bauerovi se nelíbí, že Svaz stáhl žalobu na Mezinárodní lyžařskou federaci, v níž se požaduje pro českého lyžaře přiznání několika výher v seriálu Tour de Ski z roku 2008, kdy Bauera poškodila podivná pravidla, jež se dala vykládat více způsoby.

"Den před vyhlášením ankety jsme se sešli se zástupci svazu," pokračoval Bauer mrzutě. "Já přišel s významnými ústupky, druhá strana ale přístup nezměnila... Tak to asi nakonec u soudu všechno vypukne."

Kdybych chtěl, tak bych si dokázal zařídit vítězství, řekl Bauer
Podle Bauera jsou pravidla ankety dost nejasná a její výsledek lze nejspíš ovlivnit. "Kdybych chtěl, tak bych si dokázal zařídit vítězství. Jenže já samozřejmě nikoho nežádal, aby mně hlasy posílal. Každopádně bych byl ale nerad, kdyby moje slova někdo bral tak, že ze mě mluví zhrzenost."

Tak či onak, lidé (snad) zvolili za královnu Záhrobskou, což je neměnný fakt. Zároveň je ale nepochybné, že anketa Král bílé stopy potřebuje naléhavou transfúzi.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...