Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítězové a poražení roku 2010: Sáblíková vs. nepovedené návraty

Sport

  10:00
PRAHA - Výkony vynikali nad ostatními, dokázali zaujmout a bavili celý svět. Jenže byli i tací, kteří svým disciplínám vládli v minulosti a uplynulých dvanáct měsíců by ze své kariéry nejraději vymazali. Sportovního nebe roku 2010 se zbarvilo do mnoha odstínů...

Martina Sáblíková se raduje ze zlata. foto: Reuters

Doporučujeme

Na světlé straně spektra září Martina Sáblíková, Ondřej Synek a Sebastian Vettel, kdesi ve stínu se ukrývá Tiger Woods či Michael Schumacher.

Vítězové roku

Martina Sáblíková

Rychlobruslařka Martina Sáblíková pravidelně sbírala medaile už tři roky, a i proto odjížděla na olympijské hry do Vancouveru v roli velké favoritky. Celý národ očekával, že právě rodačka z Nového Města na Moravě přiveze nějaký cenný kov.

Třiadvacetiletá závodnice byla pod velký tlakem, s noblesou ho ale ustála. Ledovým oválům dominovala a kromě dvou zlatých - z trati 5000 a 3000 metrů - překvapivě ukořistili i bronzovou medaili v disciplíně, na které s ní nikdo nepočítal - na trati dlouhé 1500 metrů. Trenér Petr Novák ji navíc výborně připravil i na následný světový pohár a mistrovství světa, na kterých ve víceboji brala zlato.

Ondřej Synek

Český veslař Ondřej Synek byl ve svém odvětví vždycky úspěšný, jenže až v uplynulém roce jej ovládl dlouho nevídaným a zcela suverénním způsobem... Takovým, že své soupeře pravidelně převyšoval rozdílem několika tříd. Vyhrál doslova všechno, co se dalo. Popáté opanoval celkové hodnocení světového poháru, podruhé se stal šampiónem starého kontinentu a vůbec premiérově ukořistil titul mistra světa. Osmadvacetiletý skromný sportovec z Brandýsa nad Labem navíc v ani jednom závodě neodešel poražen.

Všechno to stihl ve veleúspěšné sezóně, v níž se zároveň stal otcem. Jeho partnerka Pavla poradila syna jen několik hodin poté, co na Novém Zélandu navlékl na krk zlatou medaili světového šampióna.

Sebastian Vettel

Před posledním Velkou cenou byl až třetím mužem pořadí - v celkové klasifikaci totiž vedl s velkým náskokem Alonso před Webberem. Na mistra světa formule 1 by ho i proto tehdy tipoval jen málokdo, jenže Sebastian Vettel zabojoval, prezentoval se bezchybným výkonem a narozdíl od svých největších rivalů prokázal nesmírnou psychickou odolnost.

V devatenáctidílném seriálu mistrovství světa předváděl vyrovnané výkony: na stupně vítězů stanul celkem desetkrát, z toho pětkrát na příčku nejvyšší. Navíc si připsal i další primát: ve věku 23 let a 134 dní se stal vůbec nejmladším vítězem historie prestižního motoristického sportu.


Poražení roku

Michael Schumacher

Bylo to velké haló, když jednačtyřicetiletý veterán Michael Schumacher ohlásil comeback do formule 1. Fanoušci a mnohá média měli o čem diskutovat... Ovládne znovu závodní okruhy? Stane se mistrem světa? Nikoliv. Díky Sebastianu Vettelovi a nemohoucnosti někdejší krále došlo k symbolické generační výměně. Německý mladík slavnějšího krajana zcela zastínil.

Michael Schumacher, bývalý jezdec Jordanu, Benettonu a Ferrari, usedl do kokpitu vozu Mercedes. V něm ale ani jednou nedosáhl na stupně vítězů, v celkové klasifikaci skončil na devátém místě, dokonce až za svým stájovým kolegou Nico Rosbergem. Vedení týmu mu dalo ultimátum: jestliže se v následujícím roce nezlepší, dostane vyhazov.

"Schumi" pomalu ale jistě přichází o gloriolu nedotknutelného mistra řidičského řemesla. Řady fanoušků a médii již diskutují o něčem jiném. Stál mu takový comeback do seriálu F1 skutečně za to?

Tiger Woods

Je golfovou legendou a nejbohatším sportovcem světa. Navzdory tomu, že se mu během posledních měsíců život převrátil na ruby... Kvůli opakované nevěře přišel o manželku s dětmi, pozastavil kariéru a po návratu nikterak nezářil - Tiger Woods nezvítězil v ani jednom turnaji.

Pětatřicetiletého boháče opustili sponzoři a přišel o post světové jedničky, která se k jeho osobě dlouhá léta vázala. (příběh Tigera Woodse čtěte zde)