17. října 2010 10:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Z legendárního boxera Mikea Tysona se stala atrakce pro bohaté

Mike Tyson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mike Tyson. | foto: Reprofoto

PRAHA Když 11. června 2005 seděl devětatřicetiletý Mike Tyson po spršce úderů od outsidera Kevina McBrida na podlaze ringu ve washingtonském MCI Centru, promítl se mu prý před očima celý život. A řekl si dost. Končím.

O pár desítek vteřin později to oznámil svému kouči i zaplněné hale. "Už nejsem boxer, necítím se tak. Je konec, tohle byl můj poslední zápas," řekl před zraky svého mentora a "druhého otce" Muhammada Aliho.

DÁLE ČTĚTE

Zakončil tak velkou kariéru, která byla lemována tituly mistra světa i velkými průšvihy. Za ten největší si dokonce odseděl tři roky v kriminále. To když v roce 1995 pykal za znásilnění Miss Black USA Desiréé Washingtonové.

Mike Tyson aneb Přestaňte blbnout

Mike Tyson, chlápek s úderem "jako když vás slon chobotem po gebeni pleští". Silný jako býk a také tak chytrý. Chlápek, co se plácá ode zdi ke zdi. Chlápek s obličejem gangstera z party Psího dečky, který při sjezdu přátel italské opery na otázku šéfa "Kde jsme tenkrát byli?" odpovídá: "No přece u Rigoletta, šéfe!"

Chlápek, který se nechal zabásnout za sex s evidentní šlapkou a když vylezl z lapáku, měl na rameni vytetovaného Mao Ce-tunga. Náhle looping a výkrut a pic kozu do vazu, z chlápka se stal vegan a je prý mírný jako beránek. Konečně, je to jeho věc, stejně jako jiných lidí, kteří se cpou zeleninou a luštěninami.

Bývám ovšem jako na trní, když slyším a vidím vychrtlé lidi vykládat, jak pojídat jenom zeleninu či ovoce je úžasně zdravé. Když to promítnu do historie, lidi, kteří kdysi dávno téměř jen lovili a sbírali, co našli, parádně přežili. Později, ne až tak dávno, mnozí moc masa nepojedli. Uvažuji tak z písně To je zlaté posvícení, to je zlatá neděle, máme maso a zas maso...

To bylo jednou za rok. O nějakých úžasných zdravotních výsledcích v tom nuceném vegetariánství však žádný záznam neznám.
Neslyšel jsem o dlouhověkých veganech. Pravda, existují báječná vegetariánská jídla, speciálně v indické či arabské kuchyni. Ale připravit se o úžasná jídla připravovaná z masa, ty omáčky k tomu – jenom ta představa, když to píšu, působí Pavlovův reflex.

To je jako odpírat si sex. Ani to není zdravé, už kvůli duševní rovnováze. A u mužů kvůli prostatě. Tvrdím, že zdravé je všechno v přiměřeném množství a pestrosti. Jak už říkal Hogo Fogo, nebo spíš jeho bratr Horác v Limonádovém Joeovi: Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství. Taky si představuji Eskymáky, kteří by chtěli být vegetariány. Přišlo by je to hodně draho.

Rčení praví: tlustý budou hubený a hubený budou studený. Proto volám - přestaňte blbnout a žijte bez křeče.

Richard Tesařík, hudebník a herec.

A teď byl znovu na dně. Podruhé rozvedený a bez financí (bankrot oficiálně oznámil už v roce 2003). V ringu si sice vydělal přes 400 milionů dolarů, ale bouřlivý život všechno spolkl, a dokonce i dalších třicet milionů navíc.

"Ze špatného člověka se stal skvělý boxer a boháč. Ale byl hlupák, všechno to promrhal," říká Marek Šimák, bývalý boxer, který se dnes živí jako trenér a komentátor. A tak pro Tysona, který dlouho předtím konvertoval k islámu, začal nový život. Objížděl besedy, účastnil se televizních estrád a pro zábavu boháčů dělal boxerské show v Las Vegas. Muž, kterému kdysi ležel boxerský svět u nohou, tak potupně umazával dluhy.

Se svým divokým životem ale neskončil. Rok po utkání ve Washingtonu narazil opilý a zfetovaný do policejního auta, když se vracel z jednoho z divokých večírků. Následovala léčba ze závislosti na obojím. Přesto byl v roce 2007 odsouzený za držení kokainu na 24 hodin do vězení a k 360 hodinám veřejně prospěšných prací.

Proč tak nízký trest? Tloustnoucí exšampion se tentokrát přiznal a s policií spolupracoval. Obávané zvíře začalo krotnout. Věnoval se opuštěným dětem, dál objížděl různé akce a mořil své obří dluhy. Kromě toho natočil klip, vystupoval v taneční show, spoluprodukoval svůj životopis, který byl před dvěma lety kladně hodnocen kritiky na mezinárodních festivalech. Také proto, že se režisér James Toback nenechal ovlivnit občasnými tlaky boxera na lepší vykreslení hlavní postavy.

Nicméně velký zlom v jeho životě přišel až loni. V květnu tragicky zahynula jeho čtyřletá dcera Exodus. Tyson se potřetí oženil a začal na sobě pracovat, zhubl a v létě absolvoval svatou pouť do Mekky. Sám ale přiznal, že k definitivnímu očistci má daleko. A protože na tom stále není ideálně ani jeho bankovní konto, rozhodl se pro evropské turné, které má začít v úterý v Praze. Z bývalého šampiona ale přijede jen stín, atrakce pro bohaté, kteří zaplatí tisíce za společný večírek na Žofíně.

"Moc nadšený z toho nejsem. Vydělávat může i jinak. Jeho fanoušci jsou rádi, že tu bude, ale dávat tisíce za setkání s ním? To mi nepřijde dobré," říká Šimák. Podobně reagují i další boxeři. "Pro Prahu je pocta, že přijede, ale je škoda, že jen kvůli marketingovým účelům," kroutí hlavou nejlepší český profesionál Lukáš Konečný.

Peníze jsou ale velký tahák. Podle odhadů si Tyson takto může vydělat až 300 tisíc dolarů denně. "Je lehké říct, že bych to nedělal. Ale za tyhle peníze... Možná i ano," přemýšlí stříbrný olympijský medailista Rudolf Kraj.

KARIÉRA BOXERSKÉ LEGENDY

Mnozí ho považují za jednoho z nejtalentovanějších boxerů historie. Jiní v něm vidí jen kriminálníka, který přenesl svou agresivitu z ulice do boxerského ringu a tento sport mnohokrát pošpinil. Kdo tedy je Mike Tyson?

Mladý recidivista: když mu byly dva roky, odešel jeho otec od rodiny, což velmi ovlivnilo dětství budoucího boxera. Tyson se protloukal ulicemi Brooklynu a ve 13 letech měl na kontě 38 zatčení.

Boxerský talent:
z ulice jej vytáhl kouč Kevin Rooney, který jej přivedl do tělocvičny legedárního Cuse D´Amata. Ten jej trénoval do 19 let, než zemřel. Po smrti Mikeovy matky se stal dokonce jeho opatrovníkem. 
Cus D´Amato a čtrnáctiletý Mike Tyson.

Vězeň:
po šokující porážce v roce 1990 od Bustera Douglase následoval první rozvod a v roce 1992 obvinění ze znásilnění Desiree Washingtonové, účastnice Miss Black USA. Dostal šest let se čtyřletou podmínkou, z vězení byl propuštěn v roce 1996 po třech letech za vzorné chování.

Chovatel holubů: holubům se věnoval již od dětství v Brooklynu. Pomáhali mu v těžkých a depresivních chvílích. Po smrti matky se všech zbavil, později se k jejich chovu opět vrátil, nyní jich má více jak 1000, chová i speciální pro mezinárodní soutěže.
Mike Tyson se svými holuby.

Vysloužilý boxer: kariéru ukončil vyhaslý a bankrotující Tyson v roce 2005 v duelu s Kevinem McBridem. Letos 18. listopadu bude uveden do Mezinárodní boxerské síně slávy.

Atrakce pro bohaté: v těchto dnech začíná jeho tour po světových metropolích. Kdo zaplatí může s vysloužilou hvězdou posedět na večírku nebo se vyfotografovat v ringu. Kromě Prahy by měl zavítat i do Bratislavy, Moskvy, Dauhá, Rio de Janeira, Sao Paula, Monaka, Paříže, Omsku, Curychu, Berlína, Hongkongu nebo Šanghaje.

Plánovaná návštěva Prahy:
Mike Tyson s manželkou Lakihou Spicerovou.
19. října: přílet
20. října: tisková konference, návštěva dětí v nemocnici Motol, trénink v Praze, RED film party (za účasti Petra Jákla a Lukáše Konečného)
21. října: natáčení pořadu Na Plovárně s Markem Ebenem, prohlídka Prahy, Galavečer Heroes Gate 2
22. října: oběd s hosty, Galavečer na Žofíně pro celebrity, dražba předmětů dodaných Tysonem, after party v klubu SaSaZu
23. října: předání finanční hotovosti z dražby nemocnici v Motole, sponzorské akce
24. října: odlet

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz