18. listopadu 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

22 lidem změnil život. Za útok kyselinou v londýnském klubu byl shledán vinným 25letý muž

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Arthur Collins byl uznán vinným. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arthur Collins byl uznán vinným. | foto: Metropolitní policie Londýn

PRAHA/LONDÝN Sedmnáctého dubna zaútočil kyselinou pětadvacetiletý Arthur Collins v klubu v anglickém Dalstonu. Dvacet dva lidí bylo v přeplněném podniku zraněno. Nyní byl soudem uznán vinným z uskutečnění útoku. Collins se ale bránil tím, že myslel, že mezi lidmi rozstřikuje drogu určenou k omámení obětí znásilnění.

Arthur Collins, mimo jiné bývalý přítel britské televizní hvězdy Ferne McCann, útočil před více než půl rokem v klubu Mangle E8 ve východní čtvrti Londýna Dalston. Soud ve  Wood Green Crown Collinse uznal vinným, jeho údajného komplice Andreho Phoenixe však soud nechal jako nevinného odejít. O vývoji v případu informoval server BBC.

Oběti u soudu vypověděli, že jim na kůži zasažené kyselinou okamžitě naskákaly puchýře a cítili zápach něčeho páleného. Později vyšlo najevo, že kyselina měla stupeň kyselosti jedna, což je srovnatelné se silnými kyselinami, které se používají například v autobateriích.

Podle Collinse s Phoenixem slavili v klubu těhotenství jeho přítelkyně, kterou byl právě celebrita Ferne McCann, jejímž rodičům pár novinku oznámil jen den před útokem. Sám Collins se u soudu bránil tím, že si myslel, že rozstřikuje látku určenou k omámení lidí v klubu.

Jednou z obětí byla Phoebe Georgiouvá, která v klubu slavila své třiadvacáté narozeniny. Z večera, který měl být plný zábavy a hezkých vzpomínek si však mladá žena odnesla noční můry a fóbii z přelidněných prostor. „Jizvy a psychická újma jsou úděl, který si ponesu do konce života,“ řekla Georgiouvá.

Británie centrem epidemie útoků kyselinou

Británie v posledních letech zpřísnila kontroly držených zbraní a pokusila se omezit možnosti si zbraně pořídit. V kriminální sféře to vedlo k novým způsobům útoků, oblíbenými se staly právě kyseliny. 

Kvůli výraznému nárůstu útoků kyselinou se v Británii v posledních měsících stále silněji ozývají hlasy požadující omezení dostupnosti volně prodejných žíravin. To ale není tak jednoduché.

„Většina produktů je dostupná naprosto běžně. Příkladem jsou čistící prostředky, které obsahují různé typy kyseliny sírové nebo stopy čpavku,“ vysvětluje komisař městské části Hackney Simon Laurence.

Kyselina v rukou gangsterů

Kyselina se podle policie navíc stala vyhledávanou zbraní londýnských gangů. Podle CNN policisté poukázali na skutečnost, že gangsteři dávají kyselině přednost například před noži, protože tekutina je mnohem hůře rozpoznatelná.

Jizvy po útocích nožem navíc členové gangů často nosí s hrdostí, deformace tkáně po útoku kyselinou pro ně proto představuje daleko horší ránu.

„Vědí, že kyselina jim může velmi uškodit a být velmi ničivá a v mnoha ohledech se snaží poznamenat své oběti tak, aby bylo jasné, že jde o akt dominance nebo znamení kontroly,“ vysvětluje Simon Harding, kriminolog z Middlesexské univerzity v Londýně. „(Kyselině, pozn. red.) říkají ‚mučení v láhvi‘ a chtějí mít schopnost vyřadit svého protivníka ze hry,“ zdůvodňuje. 

mbMichal Bernáth, bapBarbora Pospíšilová
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz