31. ledna 2019 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uprchlíci v Sýrii umírají zimou. V kritické situaci je 33 tisíc lidí, varuje WHO

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

DAMAŠEK Světová zdravotnická organizace (WHO) požaduje okamžitě zpřístupnění uprchlického tábora Al-Húl na severovýchodě Sýrie. V kritické situaci se kvůli chladu ocitlo 33 000 lidí. Podle WHO tam v minulých dvou měsících zemřelo v důsledku podchlazení 29 dětí včetně novorozenců.

WHO tvrdí, že situace je kritická. Lidé prý přežívají v kruté zimě bez stanů, pokrývek a bez možnosti zatopit si. Mnozí z nich mají za sebou několikadenní pochod z míst bojů.

Al-Húl se nachází ve východní provincii Dajr az-Zaur. „Mnozí z nově příchozích jsou podvyživení a vyčerpaní. Mají za sebou roky strádání na území, které kontroloval Islámský stát. Přístup humanitárních organizací do tábora komplikují byrokratické překážky a bezpečnostní opatření,“ uvedla WHO v prohlášení.

Islámský stát (IS) byl v Iráku poražen předloni a v Sýrii jsou už pouhé zbytky jeho bojovníků údajně na malém území poblíž Eufratu. Arabsko-kurdská koalice proti těmto zbylým členům IS chystá ofenzívu, ale bojí se ji zahájit v plném rozsahu, protože s ozbrojenými lidmi z IS jsou také jejich rodiny včetně dětí. Z místa v minulých dnech uprchly tisíce civilistů.

ČTK