Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

87 barelů plynu proti holým rukám studentů, líčí Češi ze vzbouřeného Hongkongu

Svět

  14:18
HONGKONG/PRAHA - Desítky tisíc lidí v Hongkongu protestují proti autoritářské politice Pekingu. Volání po demokracii zaznělo v ulicích nejprve z řad studentů, k nim se však přidávají stále noví a noví lidé, kteří se s utahováním šroubů nechtějí smířit. Místní režimu nevěří a bojí se, že bude hůř, popsali pro Lidovky.cz atmosféru ve vzbouřeném Hongkongu dva Češi, kteří v tomto dříve svobodném městě žijí a pracují.

Střety policistů s demonstranty v Hongkongu. foto: Reuters

Lídr Hongkongu je loutka, říká Jiří Stříbrný, který v Číně žije a pracuje již 8 let, z toho rok a půl právě v Hongkongu.

Lidovky.cz: Jak byste popsal charakter protestů? Existoval k tvrdému zásahu důvod? (Policie použila proti demonstrantům slzný plyn, pepřový sprej a obušky, desítky lidí byly zraněny, pozn. red.)
Demonstrace je civilizovaná od samého začátku, ani ve večer zásahu nedělali lidé na Central (hongkongská čtvrť a hlavní dějiště protestů, pozn. red.) nic, co by zdůvodňovalo použití pepřového spreje. Ovšem podle některých lidí v Hongkongu se proslýchalo (uváděla to i tchajwanská televize), že předseda výkonné rady Leung Čchun-jing dostal ultimátum: 24 hodin na to, aby nepokoje ukončil. Snažil se o to ze všech sil, právě i tím sprejem. Navíc se proslýchá, že Čína má právo povolat do Hongkongu jednotky Čínské lidové osvobozenecké armády. Ten večer měli policisté cedule s nápisy varujícími před použitím pepřového spreje, ovšem na druhé straně byl údajně nápis varující před použitím střelby.

Autobusy nemohou projet, demonstranti zabrali ulice Hongkongu.
Demonstrant s nápisem odsuzujícím násilí.
Protestující s deštníky všech barev v ulicích Hongkongu.
Demonstranti odpočívají v ulicích Hongkongu. Na sloupu visí „vylepšený“ portrét...

Lidovky.cz: V řadách protestujících převládají studenti, mnohým z nich ještě nebylo ani 18 let. Jak na nevybíravý postup proti mladičkým demonstrantům reaguje hongkongská veřejnost?
Ano, protest začal spíše jako studentské hnutí, iniciátory byli středoškoláci, k nimž se pak přidávali studenti vysokých škol. Není to překvapivé, vzhledem k tomu, že většina lidí se soustředí na práci, takže si nemohou jen tak odběhnout na demonstraci. Nicméně právě ten zásah trochu změnil situaci, je znát, že pasivní podpora studentů se mění v aktivní. Na ulicích jsou tisíce lidí, ale daleko více jich je „neviditelných“, tedy těch, kteří situaci bedlivě pozorují, čtou noviny, sledují celý den televizi, vyměňují si aktuální zprávy...

Lidovky.cz: V ulicích města se objevily plakáty, jež pod heslem „Mlčící většina za Hongkong“ vyzývají k bojkotu protestů. Kolik lidí stojí podle vás na straně demonstrantů?
Domnívám se, že skrytě podporuje jejich věc alespoň 80 procent rodilých Hongkongčanů. Ano, akceptují, že jsou součástí Číny, byť někteří více a někteří méně. Dožadují se ovšem spravedlnosti ve výběru předsedy výkonné rady, požadují svobody, které jim měly být zajištěny na 50 let. Většina z nich rozumí Číně a pekingské vládě poměrně dobře, takže se oprávněně bojí, že Peking si s Hongkongem může dělat cokoli a bude se to jen zhoršovat.

Demonstranti odpočívají v ulicích Hongkongu. Na sloupu visí „vylepšený“ portrét...

Lidovky.cz: Demonstranti chtějí, aby šéf výkonné rady Leung do zítřka odstoupil. Ustoupí nepopulární lídr jejich požadavkům?
Leung není ochotný k jakémukoli lidskému dialogu s demonstranty. Včera pouze přečetl krátký projev, kde vyzval demonstrující ke klidu. To jen potvrzuje domněnku Hongkončanů, že Leung je jen loutkou Pekingu, která hraje hru ústředí. A pokud tedy dojde k tomu, že volby nebudou demokratické a místní si budou moci zvolit pouze ze 3 kandidátů, nahradí Leunga zcela jistě zas pouze další loutka. Myslím si ale, že přes všechny snahy je většina lidí skeptická. Vědí, že Čína si nikdy nenechala do ničeho mluvit.

Lidovky.cz: Co podle vás čeká Hongkong dnes v noci a zítra? (Číňané si v prvním říjnovém týdnu připomínají vyhlášení Čínské lidové republiky, pozn. red.)
Věřím, že zítra uvidíme v centru Hongkpongu ještě více lidí, do ulic vyjdou i ti, kteří dnes ještě pracují. Pondělí a úterý bylo pouze volno pro některé střední a vysoké školy, vzhledem k tomu, že čtvrtek a pátek jsou stejně v HK svátky.

Demonstrace v Hongkongu pokračují:

Lidé bojují za své město, nikoli proti němu, říká Lucie Nahodilová, jež pracuje přímo v centru protestů.

Lidovky.cz: Demonstrace můžete sledovat prakticky z okna kanceláře. Jak to na místě vypadá?
Střediska protestů jsou ve čtvrtích Central, Admiralty, Causeway Bay and Mongkok. Já pracuji v části mezi Admiralty a Causeway Bay - Wan Chai, tudíž jsem si probíhajících protestů nemohla nevšimnout. Hlavní tah ve Wan Chai je uzavřen, na místo, kudy denně projede tisíce aut, se od včerejšího odpoledne lze dostat pouze pěšky. Tento tah byl včera také jedním z center dění: tisíce lidí a desítky policistů a policejních aut. Vzhledem k tomu, že Wan Chai je jedno z finančních center, byla včera většina zde pracujících lidí raději propuštěna z kanceláří už v 15:00, místo 18:00. 

Lidovky.cz: Dostala jste se i mezi samotné demonstranty?
Já osobně jsem se protestů přímo neúčastnila, raději jsem se držela stranou, ale můj kolega byl jedním z hlavních účastníků na nedělním protestu. Dle jeho slov bojují za svobodu a demokracii, kterou si zaslouží. Většina demonstrantů, odhaduji to tak na 80 procent, jsou studenti. V neděli, kdy mezi nimi byl i můj kolega, byli demonstranti poklidní. Seděli na ulicích, vykládali si, byli jako jedna hodně velká rodina. Protože však zablokovali silnice, dostalo se jejich shromáždění do rozporu se zákonem.

Lidovky.cz: Jak byste popsala zásah bezpečnostních jednotek?
Policisté se demonstranty nejdříve snažili ochromit pepřovým sprejem. Ti se proti tomu obrnili deštníky, které se potom staly hlavním motivem celé demonstrace. Vzhledem k tomu, že sprej s nimi nehnul, rozhodli se policisté pro drastičtější akci - slzný plyn. Bylo potvrzeno, že bylo spotřebováno 87 barelů slzného plynu. Proti lidem, kteří měli absolutně holé ruce, nic nezničili a ničeho se nedotkli. Slzný plyn však demonstranty rozčilil a začali se bránit. Holé ruce versus obušky. Neznám přesný stav zraněných, bylo mi však řečeno, že se to nikdy nedozvíme, protože zranění demonstranti chodí do nemocnic bez dokladů, aby jim nemohl nikdo dokázat, že byli součástí protestu, tudíž je v nemocnicích buď neregistrují nebo odmítají ošetřit.

Lidovky.cz: Jaký dopad mají protesty na běžný život ve městě?
Jediné problémy, ve kterých se s touto situaci setkávám, jsou banky, které jsou raději zavřené, obchody, jež zavírají dříve, přeplněné metro, protože lidé nemohou jezdit auty, a lékárny s vykoupenou první pomocí. Na druhou stranu vzhledem k absenci aut je mnohem lepší ovzduší; a z práce nás pouští dřív. Mimochodem: jde vidět obrovský rozdíl v ukázněnosti Asiatu a Evropanů. Nedokážu si představit protest obdobného měřítka v Evropě, aniž by nedošlo k výtržnostem, rabování, bitkám, krádežím a ničení majetku. S ničím takovým se tu nesetkáte. Lidé sahají do vlastních kapes a v obchodech pro demonstranty skupují balené vody a pečivo.

Lidovky.cz: A vy? Také stojíte na straně demonstrantů?
Ať už to dopadne jakkoliv, samozřejmě doufám, že ve prospěch protestujících. Jde vidět, že bojují za svoje město a za svoji vládu, ne proti ní.

Policie rozhání demonstranty slzným plynem:

 

Autor: