130 let

Afghánci vyšli do ulic slavit Den nezávislosti, Tálibán do nich začal střílet

Svět
  •   10:52aktualizováno  18:27
V afghánském Asadábádu, kde lidé vyšli do ulic s vlajkami na Den nezávislosti, střílelo islamistické hnutí Tálibán do davu. Na místě je několik mrtvých. Na mezinárodním letišti v Kábulu pak zemřelo od neděle, kdy Tálibán převzal kontrolu nad afghánskou metropolí, celkem dvanáct lidí. Uvedli to představitelé hnutí i Severoatlantická aliance (NATO).

Ve městě Asadábád vyšli lidé do ulic. S vlajkami země si připomínali Den nezávislosti, který připadá na 19. srpna, kdy během třetí anglo-afghánské války v roce 1919 uhájil Afghánistán svou nezávislost a získal mezinárodní uznání. Bojovníci Tálibánu však oslavy ukončili a začali střílet do davu. Na místě je několik mrtvých, napsala agentura Reuters.

Stanice Al-Džazíra uvedla, že v Asadábádu, který je správním střediskem provincie Kunar, zemřeli dva lidé, zraněných je osm. Ozbrojenci Tálibánu podle ní začali střílet poté, co jednoho z nich napadl člověk s nožem. Není jasné, zda lidé přišli o život kvůli střelbě nebo po ušlapání v tlačenici, kterou tálibánci způsobili.

Další lidé zemřeli na letišti v Kábulu, a to buď následkem střelných ran nebo v tlačenicích, prohlásil tálibánský velitel, který si nepřál být jmenován. Afghánce bez práva na vycestování, kteří se stále tísní na letišti ve snaze dostat se ze země, vyzval, aby šli domů. „Nechceme na letišti nikomu ublížit,“ dodal člen radikálního hnutí.

Severoatlantická aliance už dříve uvedla, že nemá zprávy o tom, že by bojovníci Tálibánu použili proti davům u letiště násilí. Tálibán přesto zintenzivnil pátrání po lidech, kteří spolupracovali s NATO nebo USA. Vyhrožuje jejich blízkým, uvádí podle listu NYT interní zpráva OSN.

V dokumentu stojí, že ozbrojenci Tálibánu chodí dům od domu a pátrají po konkrétních osobách. Vyhrožují přitom, že pokud se hledaní dobrovolně nevzdají, čeká jejich rodiny odplata. V ohrožení jsou podle této zprávy zejména členové afghánské armády, policie a pracovníci rozvědek.

Tálibánu kvůli ovládnutí země vzdorují i ženy. Ve městě Herát zformovaly ozbrojenou skupinu a jsou připraveny do boje.

Vedení Tálibánu v uplynulých dnech opakovaně ujišťovalo, že obyvatelé země mohou zůstat v klidu a že žádné nebezpečí nehrozí ženám, diplomatům ani příslušníkům ozbrojených složek. Prohlášení však vzhledem ke zkušenostem s krutým režimem islamistů vzbuzuje spíše skepsi.

Tálibán ve čtvrtek oznámil vytvoření Islámského emirátu Afghánistán. Mluvčí hnutí Zabiullah Mujahid uvedl, že se skupina rozhodla založit Islámský emirát u příležitosti 102. výročí nezávislosti země na britské nadvládě.

Hnutí pak prohlásilo, že nově vznikající zřízení chce lepší diplomatické a obchodní vztahy se všemi zeměmi. „Neřekli jsme nic o neobchodování s žádnou zemí. Zvěsti, které se o tom šířily, nejsou pravdivé a my to odmítáme,“ uvedl jeden z představitelů islamistického hnutí.

Přetrvávající chaos na letišti

Také ve čtvrtek se u bran letiště ozývala střelba, po níž se davy čekajících lidí rozprchly. Podle agentury Reuters ale není jasné, zda do vzduchu stříleli bojovníci Tálibánu nebo příslušníci americké armády.

Německý generál Jens Arlt, který v Kábulu řídí evakuaci německých občanů a afghánských spolupracovníků, podle agentury DPA řekl, že na místě se odehrávají „dramatické scény“. „Je to tady velice, velice turbulentní. Možná v pozadí uslyšíte výstřely. Vídáme tady zoufalé pohledy Afghánců i občanů různých zemí, kteří se snaží dostat do prostoru kábulského mezinárodního letiště,“ popsal při on-line tiskové konferenci Arlt.

Zástupce Tálibánu agentuře Reuters řekl, že hnutí „dodrželo slovo“ a poskytuje zahraničním zemím plnou podporu při evakuaci jejich občanů. „Usnadňujeme bezpečný odchod nejen cizincům, ale i Afgháncům. Snažíme se na letišti zabránit jakýmkoli slovním či násilným střetům mezi Afghánci, cizinci a příslušníky Tálibánu,“ citovala jej agentura.

Tálibán ovládl afghánskou metropoli po bleskové ofenzívě v neděli, načež na tamním mezinárodním letišti vypukl zmatek a chaos. Zaplavily jej tisíce lidí, kteří se zoufale snažili dostat pryč ze země. Na mezinárodním letišti zůstanou britští vojáci, a to dokud ho bude chránit americká armáda. Ve čtvrtek to uvedl britský ministr obrany Ben Wallace.

Osm tisíc evakuovaných

Západní země se pokoušejí z Afghánistánu evakuovat nejen své občany, ale i své afghánské spolupracovníky, kteří jsou podle nich v ohrožení. Z Kábulu od neděle odletělo několik desítek evakuačních letů, které celkem odvezly tisíce diplomatů, humanitárních pracovníků i občanů Afghánistánu.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele bezpečnostních složek uvedla, že do bezpečí dosud odletělo celkem kolem 8 000 evakuovaných.

Situace na letišti je ale stále chaotická. Vypovídá o tom fakt, že vyslaná letadla často musejí z Kábulu odletět poloprázdná, protože se lidé nemohou na letiště dostat. Rumunsko ve čtvrtek například oznámilo, že ve středu jeho letadlo C-130 Hercules do Islámábádu dopravilo jediného člověka. „Velice obtížné bezpečnostní podmínky v Kábulu znamenaly, že se nepodařilo na letiště dostat další skupiny rumunských občanů,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středu řekl, že Spojené státy jsou nyní schopné vypravit z Kábulu během 24 hodin asi dvacítku letů se stroji Boeing C-17, do nichž se vejde zhruba stovka lidí. „Je jasné, že se ani neblížíme tomu, kam bychom se ohledně počtu evakuovaných chtěli dostat,“ sdělil.

Do Španělska dorazilo ve čtvrtek prvních 106 pracovníků Evropské unie v Afghánistánu. V bezpečí je také 400 Afghánců, kteří pracovali pro unijní instituce, uvedl vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell.

Slovensko evakuovalo z Afghánistánu 24 lidí, čtyři z nich přepravil český evakuační letoun. Ze zmíněného počtu je 16 občanů Slovenska a osm Afghánců, kteří po příjezdu požádali o azyl. Informoval o tom šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok na společné tiskové konferenci s premiérem Eduardem Heger a ministrem obrany Jaroslavem Naděm. Naď uvedl, že slovenská vojenská jednotka musela při evakuaci použít zbraně.

Česku pomohou spojenci

Česká armáda v předchozích dnech vypravila tři letecké speciály, které do republiky přivezly skoro 200 lidí, včetně velvyslance. Podle nejnovějších informací se dvě afghánské rodiny s vazbou na Česko, jež čekaly na letišti v Kábulu, dostaly do letadla USA.

V zemi ale stále zůstávají lidé žádající o záchranu českou vládu, a to včetně dětí. Jejich příbuzní žijící v ČR mají obavu o jejich život.  Podle spolku Vlčí Máky jsou to ještě necelé dvě desítky lidí. Ministr vnitra Jan Hamáček ale ve čtvrtek oznámil, že po uskutečněné třetí fázi evakuace se žádné další lety do Kábulu už neplánují. „Pokud by se ukázalo, že někdo na místě zůstal, využijeme pomoci spojenců,“ dodal pro Český rozhlas.

Dvě afghánské rodiny s vazbami na Českou republiku, které čekaly na kábulském letišti, se dostaly do letadla USA. Opustit Afghánistán se podařilo i afghánskému tlumočníkovi s rodinou, který se nevešel do českého evakuačního speciálu a zůstal na letištní ploše, řekla předsedkyně spolku Vlčí máky Miroslava Pašková.

O třiatřicetiletém Rafiulláhovi, jeho ženě a čtyřletém synovi informuje na svém webu americká stanice CNN. Tlumočník podle televize tvrdí, že pracoval pro českou armádu a ta ho ve středu nechala i s rodinou stát na letištní ploše v Kábulu, protože se nevešli do evakuačního letadla.

Na letišti jim poté američtí a turečtí vojáci poskytli přístřeší, jídlo a vodu. Podle Paškové se pomoci jeho rodina dočkala během noci, kdy se dostala na americký let pravděpodobně do Kataru, odkud by měla pokračovat do další země.

Hamáček později oznámil, že ministerstvo vnitra zatím neví, kolik evakuovaných Afghánců bude chtít v Česku zůstat. Informace bude resort mít po ukončení karantény a pohovorů, dodal vicepremiér.

18. srpna 2021

Autoři: Lidovky.cz, ČTK