2. dubna 2019 21:50, aktualizováno  22:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neustál několikaměsíční protesty. Alžírský prezident Buteflika rezignuje

Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika. | foto: ČTK

ALŽÍR Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika v úterý po několikaměsíčních protestech rezignoval. Své rozhodnutí oznámil předsedovi ústavní rady. Informovala o tom alžírská agentura APS. Podle alžírské televize prezident úřad skládá „počínaje dneškem“. K okamžité demisi ho v úterý vyzvala armáda.

V pondělí prezident, kvůli němuž Alžířané od února demonstrují v ulicích, slíbil, že odstoupí do 28. dubna, kdy skončí jeho mandát.

Státní televize přinesla krátké prohlášení, v němž se uvádí, že Buteflika informoval ústavní radu o svém rozhodnutí odejít z funkce. Podle agentury AFP, která citovala státní alžírská média, Buteflika v úterý oznámil radě, že skládá funkci „počínaje dneškem“.

Armáda vyzvala prezidenta k demisi

V Alžíru v úterý jednalo vedení armády a náčelník generálního štábu Ahmad Káis Sálah pak vyzval prezidenta, aby odstoupil hned. Alžířané pořádají protesty od února, kdy nemocný dvaaosmdesátiletý Buteflika ohlásil, že hodlá v prezidentských volbách usilovat o pátý mandát.

Buteflika by měl podle Sálaha být prohlášen nezpůsobilým zastávat úřad. Řekl také, že stojí na straně Alžířanů a že není možné dále ztrácet čas.

Podle alžírské agentury APS si armáda není jistá, zda je pondělní prohlášení o odstoupení do konce mandátu hodnověrné.

Tajnůstkářská mocenská struktura

Alžírská ústava umožňuje prohlásit hlavu státu v případě nemoci za neschopnou vykonávat úřad. Prezidentský úřad pak připadne předsedovi horní komory parlamentu, ale do 90 dní se musejí konat volby.

Buteflika kvůli protestům nejprve odložil volby, naplánované na 18. dubna, pak se snažil Alžířany zklidnit slibem, že v těch příštích už kandidovat nebude, nyní slíbil, že odstoupí do konce měsíce.

Vůdci demonstrantů a opozice jsou ale toho názoru, že to není dost a že to neplní přání občanů změnit poměry ve vedení státu zásadním způsobem a skoncovat s tajnůstkářskou mocenskou strukturou.

ČTK