Pátek 24. června 2022, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Johnson & Johnson odkládá distribuci své vakcíny do Evropy. Prověřují se vzácné krevní sraženiny

Vakcína Johnson & Johnson foto: Reuters

Aktualizováno
Praha - Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin v USA odkládá distribuci své vakcíny proti covidu v Evropě. S odkazem na vyjádření firmy to v úterý oznámily agentury. Evropská komise podle nejmenovaného činitele, na kterého se odvolává agentura Reuters, požaduje, aby farmaceutická společnost toto své "naprosto nečekané oznámení" vysvětlila.
  13:36aktualizováno  20:28

„Vyhodnocujeme tyto případy s evropskými zdravotnickými úřady,“ uvedla americká firma v úterý zveřejněném prohlášení. „Rozhodli jsme se distribuci vakcín v Evropě odložit,“ dodala společnost. Server Politico napsal, že v Evropské unii se vakcína měla začít používat už tento týden a do konce června mělo do sedmadvacítky dorazit 55 milionů dávek. J&J v pátek podle zdroje Reuters potvrdila, že se bude snažit vakcíny do konce prvního pololetí v objednaném množství dodat.

Teplota po očkování proti koronaviru? V podstatě dobré znamení, značí to reakci organismu, říká viroložka Tachezy

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) kvůli zkoumání vzácných případů sraženin u lidí naočkovaných vakcínou od firmy J&J v úterý doporučily v USA imunizaci tímto přípravkem pozastavit.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pátek oznámila, že vakcínu od společnosti J&J přezkoumává kvůli případům vzniku krevních sraženin u osob, které byly touto látkou očkovány ve Spojených státech.

Dnes po oznámení amerických úřadů o přerušení používání vakcíny EMA podle agentury AP uvedla, „zatím není jasné, zda existuje příčinná spojitost mezi očkováním touto látkou a těmito stavy“. Komise EMA pro bezpečnost napsala, že zmíněné „případy vyšetřuje a rozhodne, zda bude nutné podniknout regulační opatření“. 

Vakcína Johnson & Johnson
Vakcína firmy Johnson & Johnson

FDA a CDC informovaly, že u šesti žen ve věku mezi 18 a 48 lety po šesti až 13 dnech po podání přípravku vznikly krevní sraženiny v mozku a fenomén provázela trombocytopenie, tedy nízký počet krevních destiček. Jedna z těchto žen zemřela. Agentura DPA napsala, že ve Spojených státech vakcínu od J&J dostalo více než 6,8 milionu lidí.

Úterní oznámení společnosti Johnson & Johnson označuje server Politico za další ránu pro vakcinační plány jednotlivých zemí EU zejména poté, co mnoho z nich omezilo používání preparátu od společnosti AstraZeneca kvůli několika podobným případům vzniku krevních sraženin. Jiné se zase potýkají s nedostatkem vakcín nebo logistickými problémy při jejich distribuci.

Česko okamžitou reakci neplánuje

Česko podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) neplánuje žádná okamžitá rozhodnutí ohledně vakcíny Johnson & Johnson, jejíž výrobce odložil dodávky kvůli vyšetřování podezření na vznik krevních sraženin v USA. Řekl to dnes Radiožurnálu. Prvních 14.400 dávek mělo do ČR přijít v pondělí. Celkově jich mělo být za duben podle v lednu schválené strategie 185.000.

Distribuce drhne. Vakcína Johnson & Johnson nedorazila několika stovkám praktiků

„Určitě na to budeme výhledově nějak reagovat,“ uvedl ministr. Připomněl, že podobně s ministry zahraničí zemí Evropské unie probíral podobné problémy i u vakcíny AstraZeneca. V jejím případě se politici i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) shodli na tom, že přínosy očkování převažují nad jejími riziky.

„Předpokládám, že to bude dost podobné, takže žádná okamžitá rozhodnutí teď neplánujeme,“ dodal ministr.

Praktičtí lékaři v Česku první dodávky vakcíny Johnson & Johnson očekávali 19. dubna, mělo jít o 14 400 dávek. O týden později k nim mělo dorazit 24 000 dávek. Očkovací látka J&J je čtvrtou schválenou pro použití v EU, kterou se v Česku bude očkovat. Dosud byly podány více než dva miliony dávek od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Šest případů

Přesto, že se problém s „tromboembolickými“ incidenty zdá být „extrémně vzácný“, federální experti doporučili vakcínu odstavit, dokud nebudou mít podrobnější informace. CDC na středu svolala schůzi speciální poradní komise ve snaze „zhodnotit potenciální význam“ nahlášených případů. FDA posoudí závěry tohoto panelu a povede vlastní vyšetřování.

„Bezpečnost vakcín proti covidu-19 je pro federální vládu v USA velkou prioritou a veškeré zprávy o zdravotních problémech po očkování proti covidu-19 bereme velmi vážně,“ dodává FDA na svém twitterovém účtu. J&J ve vlastním komuniké poznamenala, že aktuálně není prokázán „jasný příčinný vztah“ mezi závažnými zdravotními problémy a jejím přípravkem.

Podle informací NYT se daná vakcína přestává používat ve federálních očkovacích centrech, Zároveň se očekává, že stejně budou postupovat kliniky řízené vládami jednotlivých amerických států.

Jedna z žen s krevní sraženinou zemřela a další skončila v nemocnici ve vážném stavu. Problémy se údajně ve všech případech objevily v rozmezí do přibližně dvou týdnů od očkování jednodávkovou vakcínou. Krevní sraženiny se podle CDC a FDA ženám utvořily v mozku a fenomén provázela nízká hladina krevních destiček, což činilo tradiční způsob léčby krevních sraženin potenciálně nebezpečným.

„Chtěl bych CDC a FDA poblahopřát za to, že se toto velmi rychle zhostily, zastavily očkování, dokud nebudeme vědět víc,“ reagoval na dnešní oznámení ve vysílání televize CNN profesor z Emory University a expert na vakcinace Carlos del Rio. Postup federálních agentur hodnotil jako „přesně ten správný krok“.

Firma Johnson & Johnson poslala první vakcíny do Evropské unie, AstraZeneca potíže nevysvětlila

Zcela opačné stanovisko na twitteru zaujal Nate Silver, což je zakladatel webu FiveThirtyEight, který analyzuje americké volby a veřejné mínění. „Šest případů ze sedmi milionů lidí. Naprostá katastrofa. Tohle si vyžádá lidské životy. A zvýší to váhavost kolem vakcín. Tihle lidé nerozumí analýze ceny a přínosů. Neustále dělají chyby v rozsahu řádů,“ napsal. Jistý údiv na twitteru vyjádřil také demokratický kongresman Brian Schatz.

Problém nerozhodnosti Američanů ve vztahu k očkování zmiňuje i list NYT, podle něhož je pozastavení očkování problémem i kvůli aktuálnímu rozmachu koronavirové nákazy v řadě států USA. Připomíná dění v Evropské unii kolem vakcíny od společnosti AstraZeneca a obavy, že přípravek může velmi vzácně způsobovat krevní sraženiny. „Tato obava posílila jistý odpor vůči všem vakcínám,“ míní NYT.

Vakcína od J&J dostala v USA povolení k nouzovému použití na konci února, přičemž vzbuzovala značná očekávání, neboť se podává v jediné dávce a její skladování je relativně nenáročné. Zatím ale přípravek tvoří malý zlomek amerických vakcinací, píše AP. USA od výrobce dostaly jen devět milionů dávek, slíbeno jich mají 100 milionů do konce května.

V reakci na rozhodnutí amerických úřadů očkování vakcínou od J&J preventivně pozastavila Jihoafrická republika. Tam ji dosud dostalo 289 800 zdravotníků a případy krevních sraženin nejsou hlášeny. V této zemi se tento přípravek začal používat v únoru poté, co předběžné výsledky jedné studie ukázaly, že vakcína od společnosti AstraZeneca je jen minimálně účinná proti nové variantě koronaviru, která se v JAR objevila.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat