Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pentagon a další úřady vyšetřují možný útok neznámou energií u Bílého domu

Bílý dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílý dům. | foto: Pixabay

Washington  Americké federální úřady vyšetřují na území USA dva incidenty, které podle nich připomínají dosud nevyjasněné útoky, jimž údajně čelili američtí diplomaté na velvyslanectví v Havaně, a které řadě z nich způsobily dlouhodobé zdravotní potíže. Podle zdrojů serveru CNN se záležitostí zabývá Pentagon a několik dalších federálních agentur, jeden z incidentů se totiž zřejmě stal loni v listopadu přímo v zahradách Bílého domu.

Činitelé ministerstva obrany informovali tento měsíc o záhadných událostech členy výborů pro ozbrojené složky Senátu a Sněmovny reprezentantů. Panuje totiž podezření, že by se mohlo jednat o útoky s využitím určité formy cíleně vysílané energie. V listopadu postihly záhadné symptomy představitele Národní bezpečnostní rady (NSC) v zahradách prezidentské rezidence, podobnou zkušenost popsal v roce 2019 jiný činitel Bílého domu při procházce se psem na předměstí Washingtonu.

Zdravotní potíže, které postihly desítky pracovníků ambasády USA v Havaně, Rusku nebo Číně, se projevují ztrátou sluchu, hučením v uších, poruchami rovnováhy, bolestmi hlavy a zvýšenou únavou. USA v důsledku nevyjasněného onemocnění před několika lety stáhly z Havany 60 procent svých diplomatů. Americká média v minulosti spekulovala, že symptomy by mohly být důsledkem útoků organizovaných kubánskými tajnými službami. Někteří činitelé Pentagonu podezřívají Rusko, jiní Čínu, nemají nicméně důkazy, jež by to jednoznačně prokázaly.

Zvěsti o podobných útocích na americkém území podle CNN kolují ve Washingtonu již nějakou dobu. Ačkoliv se nedávné incidenty poblíž Bílého domu zdají být podobně těm z Kuby, Ruska, nebo Číny, vyšetřovatelé podle zdrojů CNN dosud nepřišli na to, že by měly jednotlivé události nějakou spojitost, a kdo by za nimi mohl případně stát.

USA se snaží porozumět podobným incidentům od roku 2016. Ministerstvo zahraničí USA v jedné ze svých studií uvedlo, že jde zřejmě o útoky s využitím energie mikrovln. Americká národní akademie věd vydala v březnu zprávu, v níž opatrně a se značnou dávkou nejistoty uvedla, že by se mohlo jednat o mířené impulsy radiofrekvenční energie.

Americké úřady však stále tápou ohledně toho, zda se jedná skutečně o možné útoky, nebo o reakce na nějaký přirozený fenomén. Symptomy z jednotlivých incidentů jsou totiž značně různorodé a americkým úřadům také stále není jasné, jakým způsobem by mohl nějaký nepřítel takové útoky provádět.

Někteří lidé si z údajných útoků odnesli těžká zranění, nejméně jeden pracovník Ústřední zpravodajské služby (CIA) například musel předčasně odejít do důchodu kvůli trvalému poranění mozku.

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...