Středa 11. prosince 2024, svátek má Dana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Nejsem virus.‘ Asiaté ve Francii si na Twitteru stěžují na sílící rasismus kvůli koronaviru

Zdravotníci se před koronavirem chrání ochrannými prostředky. foto: Reuters

Velká Británie - Šíření nového koronaviru údajně podněcuje k rasismu, informoval o server britské stanice BBC. Především Asiaté ve Francii čelí rasistickým narážkám, spjatými s výskytem nákazy šířící se z Číny. Své zážitky pak sdílí na Twitteru a používají hashtag #JeNeSuisPasUnVirus, což v překladu znamená „Nejsem virus.“
  17:28

Svůj negativní zážitek sdílela podle BBC například Cathy Tranová, která slyšela rozhovor dvou mužů při cestě do práce ve francouzském městě Colmar. „Pozor, čínská dívka se blíží,“ údajně řekli. Nebyla to ale její jediná špatná zkušenost. „Když jsem se vracela z práce, projel kolem mě muž na koloběžce a řekl mi, ať si nasadím masku,“ dodala serveru BBC Tranová.

Zároveň zmínila, že ji reakce okolí nijak nepřekvapily, a že šíření nového koronaviru vnímá jako omluvu pro jejich chování. Nikdy však rasismus nepociťovala v takové míře. 

„Jsem Číňan, ale nejsem virus! Vím, že jsou všichni vyděšení, ale bez předsudků, prosím,“ napsal Lou Čcheng-wang na Twitter. „Přestaňte se nás ptát, jestli jsme nebezpeční, když zakašleme. Všichni ostatní kolem nás to dělají také,“ postěžoval si další uživatel.

O poprask mezi čtenáři se také postaraly francouzské noviny Le Courir Picard, když v jednom ze svých výtisků měly titulní stranu s fotografií ženy asijského původu s rouškou a s titulky: „ Žlutá výstraha“(ve francouzštině „Alerte jaune“) a „Žluté nebezpečí“ (ve francouzštině „Le péril jaune“). Regionální deník se později omluvil se slovy, že rozhodně neměl v úmyslu použít asijské stereotypy.

Stéphane Nivet, ředitel Mezinárodní ligy proti rasismu a antisemitismu (LICRA) BBC sdělil, že by se žádné noviny neodvážily použít titulek „Černé nebezpečí.“ Nivet dodal, že použití „žlutého nebezpečí“ představuje zásadní problém.

Stigmatizace se netýká jen Číňanů

Ptali se mě, jestli nemám kašel nebo horečky, popisuje český student přípravy na evakuaci z Wu-chanu

Uživatelé v příspěvcích označených hashtagem #JeNeSuisPasUnVirus také poznamenali, že stigmatizace se netýká jen Číňanů ve Francii. Sedmnáctiletá Ša-na Čcheng, která je vietnamského původu, popsala, že musela na autobusové zastávce čelit ponižujícím komentářům. 

„Je tu Číňanka, bude nás kontaminovat, musí jít domů,“ zaslechla, jak jeden cestující řekl. Lidé se na ni dívali „znechuceným způsobem, jako by byla virus,“ dodala sedmnáctiletá Ša-na Čcheng . Nikdo ze svědků incidentu se jí údajně nezastal, rozhodla se to ignorovat a provokativně si před nimi odkašlala.

Vojáci v rouškách u vchodu do zakázaného města.
Infekční klinika pražské Nemocnice Na Bulovce.

Nový koronavirus totiž připomíná svými symptomy těžší nachlazení nebo chřipku, na svědomí má již 170 obětí v Číně a 7800 lidí je v této zemi nakaženo, u dalších 12 170 lidí mají místní úřady na nový koronavirus podezření. Uvedla to agentura Reuters.

Autor:

K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon

Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...