Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Opice uctívající Alláha.‘ Policie řeší video na stránce fanoušků SPD, spravuje ji poslanec i zastupitelé

Zájem policie o video potvrdil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. foto: FB Fanklub Tomia Okamury a SPD

Praha - Vyšetřovatelé se zabývají otevřeně rasistickým videem zveřejněným na webu fanoušků hnutí SPD a Tomia Okamury. Stránku spravují mimo jiné krajští zastupitelé i poslanec za SPD.
  5:00

Scéna z filmu Pád třetí říše, ve které se Adolf Hitler rozčiluje ve svém berlínském bunkru, se už dočkala tisíců parodií. Některé z nich jdou ale za hranu zákona. Je to i případ verze, která se objevila na facebookové stránce Fanklub Tomia Okamury a SPD. Jejím obsahem se v tuto chvíli zabývá policie.

Parodická verze slavné scény je opatřena českými smyšlenými titulky. Hitler...
Scéna z filmu Pád Třetí říše, ve které se Adolf Hitler rozčiluje ve svém...

„Uvedené video je nám známé,“ potvrdil na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Dodal, že jeho útvar nyní nahrávku analyzuje a vyhodnocuje. Další informace, například pod jakou právní kvalifikací video policisté prošetřují, odmítl sdělit.

Parodická verze slavné scény je opatřena českými smyšlenými titulky. Hitler prostřednictvím nich křičí, že se do Evropy „po vyhlazení Židů nasomrovali ještě větší zmr*i“ a lamentuje nad tím, že neobnovil koncentrační tábory.

Parodická verze slavné scény je opatřena smyšlenými českými titulky. Hitler prostřednictvím nich křičí, že se do Evropy „po vyhlazení Židů nasomrovali ještě větší zmr*i“, a lamentuje nad tím, že neobnovil koncentrační tábory. 

Postěžuje si také na vysokou cenu plynu. Video obsahuje i zmínky o „písečných opicích“, mezirasových sňatcích a „opicích uctívajících Alláha“. Kritizuje rovněž Evropskou unii a německou kancléřku Angelu Merkelovou. U videa jsou komentáře, které jeho obsah schvalují.

Uzavřená více než sedmnáctitisícová skupina na sociální síti by nemusela mít kromě názvu s politickou stranou Tomia Okamury nic společného. Kdyby však jejími správci nebyli lidé zvolení za SPD do krajských zastupitelstev i parlamentu.

Zparodovaná verze filmové scény obsahuje řadu otevřeně nenávistných a rasistických frází.

Správců, kteří mohou přidávat uživatele do skupiny či je odebírat a mazat příspěvky, je celkem deset. Mezi nimi třeba poslanec SPD Lubomír Španěl, dva zastupitelé jihomoravského kraje Jan Hrnčíř a Libor Bláha nebo znojemská zastupitelka Petra Svedíková Vávrová. Lidovky.cz všechny oslovily, zareagoval pouze Hrnčíř.

„Nemám tušení, o jaké video se jedná,“ napsal jihomoravský zastupitel. Je prý správce již dlouho a nestíhá dění na stránce sledovat. „Pokud je mi známo, tak příspěvky na předmětné stránce může zveřejňovat každý, takže se nějaké provokaci dá těžko zabránit,“ dodal Hrnčíř, podle kterého bude zřejmě nutné omezit počet lidí, kteří mohou příspěvky pro ostatní přidávat.

Video bylo včera na stránce stále k dohledání, sdílelo ho několik uživatelů. Stejná verze byla i na facebookové stránce Miloš Zeman je opět prezidentem.

Vyfocenou pasáž z videa sdílel na sociálních sítích redaktor serveru Lidovky.cz koncem ledna. Následně ho kontaktovali policisté s tím, zda by bylo možné video z uzavřené skupiny získat. Policie se tak zřejmě závadným obsahem zabývá necelý měsíc.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...