5. dubna 2019 9:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Assange prý může přijít o azyl během pár dnů či jen hodin

Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně. | foto: Reuters

Londýn/Quito Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange bude vyhnán z azylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně během několika dnů či dokonce jen hodin, oznámil WikiLeaks na Twitteru s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený ekvádorský zdroj. Ekvádor se na tom prý už dohodl s Velkou Británií.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno nedávno obvinil Assangeho z porušování podmínek azylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Stalo se tak poté, co Assange minulý týden zveřejnil na portálu WikiLeaks fotografie Morena a jeho rodiny a připojil se údajně ke kampani vedenou bývalým prezidentem Rafaelem Correaou, jež má destabilizovat Ekvádor. Ještě dříve prý uprchlík nechal na WikiLeaks zveřejnit dokumenty týkající se údajných nelegálních transakcí a úplatků převáděných přes firmu prezidentova bratra.

04.dubna 2019 v 23:43, příspěvek archivován: 05.dubna 2019 v 09:49

BREAKING: A high level source within the Ecuadorian state has told @WikiLeaks that Julian Assange will be expelled within "hours to days" using the #INAPapers offshore scandal as a pretext--and that it already has an agreement with the UK for his arrest. https://t.co/adnJph79wq

Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně.
Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně.

Assange se uchýlil na velvyslanectví roku 2012, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo vyslechnout v případu sexuálního útoku. I když Švédsko případ odložilo, obává se Assange zatčení a vydání do USA, kde mu hrozí postih za zveřejní dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu. Na velvyslanectví se dostal díky sympatiím předchozího ekvádorského prezidenta Rafaela Correay, který byl hlavou státu do roku 2017.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz