16. října 2018 12:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uklízej a kroť se, hrozí Ekvádor Assangeovi. Jinak ho nepustí k internetu

Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Ekvádorská vláda naordinovala nová pravidla zakladateli serveru Wikileaks Julianu Assangeovi, který se na ekvádorské ambasádě v Londýně skrývá před britskými a švédskými úřady. Pokud bude chtít přístup k internetu, bude se mimo jiné muset více starat o svou kočku nebo úklid.

Podle oficiálního devítistránkového dokumentu se bude muset zakladatel WikiLeaks Julian Assange smířit s tím, že nebude smět „zasahovat do záležitostí jiných států“ a nesmí provozovat aktivity, „které mohou ohrozit dobré vztahy Ekvádoru s dalšími zeměmi“.

Úřady také zároveň upozornily Assange, že pokud se nebude starat o svou kočku, se kterou žije na ambasádě, bude mu zvíře odebráno a odneseno do útulku. Assange žije na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně od roku 2012.

Dokument se povětšinou zabývá bezpečnostními a komunikačními záležitostmi, ale nabízí v několika detailech i informace o pozadí azylu, který Assange získal. Úřady po něm například žádají, aby po sobě uklízel koupelnu.

Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně.
Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně.

Nařízení je vyústěním tlaků, které panují mezi Assangem a ekvádorskou vládou. Původem australský hacker totiž v posledních letech aktivně kritizoval mnohé politiky skrze svůj twitterový účet, v minulém roce pak naopak nejvíce podporoval katalánské bojovníky za nezávislost regionu na Španělsku.

Ekvádor tak letos v březnu oznámil, že Assangeovi omezí přístup k internetu. Podle posledního vyjádření WikiLeaks by měl být hackerovi přístup k síti opět umožněn, z čehož vyplývá, že na pravidla ekvádorských úřadů přistoupil.

Nyní šestačtyřicetiletý Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor udělil politický azyl. Na velvyslanectví se původně ukryl především kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. 

Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Britské úřady zatykač vydaly v roce 2012, když se Assange nedostavil k jednání ohledně vydání své osoby švédské justici. Britský zatykač tedy nadále platí i přesto, že švédská prokuratura loni v květnu předběžné vyšetřování zastavila. 

mhMartin Hampejs
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!