Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vakcína od AstraZeneky zabraňuje těžkému průběhu covidu. Účinnost je dokonce 100%, ukázalo 30 tisíc vzorků

Distribuce vakcín AstraZeneca pražským praktickým lékařům foto:  Petr Topič, MAFRA

Washington - Američané ohlásili příznivou zprávu spojenou s vakcínou od od společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Podle studie provedené na přibližně 30 tisících dobrovolníků ze všech věkových skupin i etnik její použití zabraňuje ve 100% případů těžkému průběhu nemoci, účinnost látky proti nákaze je pak 79%. Navíc podle odborníků nevykázala žádné závažné vedlejší účinky. Informuje o tom agentura Bloomberg.
  9:37

Nezávislá skupina vědců podrobila vakcínu AstraZeneca klinickým testům, jejichž data farmaceutická společnost zveřejnila v pondělí. Do provedení studie se zapojilo 30 tisíc dobrovolníků. Ukázalo se, že očkování touto látkou je stoprocentně efektivní v prevenci vážného průběhu nemoci, předchází hospitalizacím a také úmrtí v souvislosti s covidem, uvádí Bloomberg. Výsledky testů by mohly vést ke schválení používání vakcíny na území USA.

Testování přineslo také další zajímavý údaj. Účinnost vakcíny u lidí nad 65 let dosahuje je 80 procent, přičemž studie zahrnovala jako první tuto věkovou skupinu, přinesla agentura AP.

Vakcína čelí velké kritice v Evropské unii, kdy několik států pozastavilo očkování touto látkou. Nynější závěry skupiny vědců by podle agentury Bloomberg mohly navrátit důvěru v britskou očkovací látku. 

Odborníci připomínají, že žádný test nevykázal s naprostou jistotou, že by vakcína byla neúčinná nebo nevhodná pro lidi starší 65 let. Během původních klinických testů totiž chyběl dostatek dobrovolníků z této věkové kategorie.

Vakcína od firmy AstraZeneca
Vakcína od firmy AstraZeneca

Společnost poukazuje, že předchozí testy nemusely být průkazné, protože se v každém z nich využíval jiný objem vakcíny na jedno očkování. Evropské státy si také opakovaně stěžují na to, že AstraZeneca nestíhá dodávat slíbené množství dávek vakcíny. 

Panel WHO dal vakcíně zelenou

Podle poradní komise Světové zdravotnické organizace (WHO) pro bezpečnost vakcín dostupná data k preparátu proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca neukazují na nárůst výskytu krevních sraženin. Komise chce látku nicméně nadále sledovat kvůli případným nepříznivým účinkům.

„Vakcína AstraZeneky proti covidu-19 má nadále pozitivní poměr přínosnosti a rizika a obrovský potenciál zabránit nákaze a omezit počet úmrtí na celém světě,“ cituje agentura Reuters z prohlášení poradní komise WHO pro bezpečnost vakcín. Jejími členy je 12 nezávislých odborníků, kteří vyhodnocovali data týkající se bezpečnosti preparátu pocházející z Evropské unie, Británie, Indie a globální databáze WHO.

Odborníci uvedli, že ačkoliv z Evropy jsou hlášeny velmi vzácné případy vzniku krevních sraženin spojených s trombocytopenií, včetně vzácných případů tvorby sraženin v žilním systému v mozku, není jisté, že tyto potíže způsobilo očkování.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat