Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Svět

AstraZeneca před jihoafrickou mutací ochrání minimálně, u těžkých případů to není jisté. JAR zastavila distribuci

LONDÝN - Britská farmaceutická společnost AstraZeneca o víkendu informovala o tom, že její vakcína, která mimochodem dorazila už i do Česka, nabízí velmi omezenou ochranu proti jihoafrické mutaci koronaviru. Čísla studie ale pochází z příliš malého vzorku populace, vědci i politici tak vyčkávají s dalším postupem. JAR mezitím ustoupila z původního záměru začít co nejdříve s touto látkou očkovat zdravotníky.
  5:00aktualizováno  9:06

Studie jihoafrické univerzity Witwatersrand z Johannesburgu a britského Oxfordu uvádí, že vakcína vykazuje proti mutaci viru omezenou ochranu. Uvádí to deník Financial Times. Vědci po celém světě se v tuto chvíli neobávají jen britské mutace viru, která už je i v Česku, ale také právě jihoafrické či brazilské varianty.

První vakcíny od firmy AstraZeneca mají dorazit 8. února. Je to dříve, než Blatný odhadoval

„Při testování ukázala vakcína výrazně nižší účinnost proti jihoafrické variantě viru B.1.351,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti pro FT. Společnost ale též uvedla, že ze dvou tisíc lidí, kteří se účastnili testování vakcíny, nikdo kvůli viru nezemřel, ani nemusel do nemocnice.

„Nebyli jsme však schopní správně zjistit účinek vakcíny proti těžkým onemocněním a hospitalizaci, protože šlo převážně o mladé zdravé lidi,“ uvedla původně tiskový mluvčí společnosti AstraZeneca, která se snaží společně s oxfordskou univerzitou co nejrychleji adaptovat svou vakcínu na novou jihoafrickou mutaci. „Plánujeme mít účinnou vakcínu i proti různým variantám viru už na podzim,“ uvádí společnost.

Z výsledků výzkumu, které uvádí The Washington Post, vyplývá, že 19 naočkovaných se stejně virem nakazili, stejně tak jako 20 dalších, kteří dostali jen placebo. Z čísel ze studie se dá vyčíst desetiprocentní účinnost vakcíny, toto číslo ale mohlo podléhat spíše jen náhodě. 

Podle původních informací měla dodávka přijet do Říčan už mezi 5:00 a 6:00,...
První vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca dorazily 6. února 2021 do...

Ministr zdravotnictví JAR Zweli Mkhize v neděli oznámil, že vláda po nepříznivých výsledcích studie z univerzity v Johannesburgu počká s dalším postupem na doporučení vědců. Ta totiž vychází z malého výzkumného vzorku. Problémem je i již výše zmíněný průměrný věk účastníků, z něhož se prokazatelně nedá dokázat spojitost vakcíny a ochrany před mutacemi covid-19 a s nimi spojených hospitalizací či úmrtí.

Britská vláda ale vakcínu hájí. „Neexistují žádné důkazy o tom, že tato vakcína není účinná při prevenci hospitalizace a závažného průběhu nemoci a úmrtí, což je nakonec to, oč jsme s těmito vakcínami usilovali,“ uvedl v pondělí náměstek Edward Argar v rozhovoru se stanicí Sky News v reakci na vzniklou situaci.

Vláda JAR plánovala oxfordskou vakcínou v nejbližší době očkovat zdravotníky poté, co před týdnem obdržela milion dávek očkovací látky od indické farmaceutické firmy Serum Institute of India, která preparát od Oxfordské univerzity vyrábí a inzeruje jej pod názvem Covishield. Místo oxfordské vakcíny tak v následujících týdnech bude JAR očkovat vakcínami od firem Johnson and Johnson a Pfizer, zatímco experti budou rozhodovat, jak postupovat v případě AstraZeneky.

Jihoafrická mutace, odborné veřejnosti známá jako 501Y.V2, snižuje efektivitu i ostatních vakcín. Otevřeně to již přiznaly společnosti Johnson & Johnson a Novavax, jejichž přípravky jsou vysoce účinné proti původní i britské mutaci koronaviru. Firma Pfizer dosud výsledky svých klinických testů nezveřejnila. Americká Moderna v současnosti připravuje náhradní vakcínu, poněvadž se ukázalo, že proti 501Y.V2 je její přípravek téměř neúčinný.

Prymula: Jihoafrická mutace se do Česka dostane

Podle epidemiologa a někdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly dorazí brzy jihoafrická mutace viru i do Česka. Mutace se objevila už v Německu, což je podle Prymuly způsobeno tím, že má Německo přímou leteckou linku s Jihoafrickou republikou. Psali jsme o tom zde.

„Hrozí u ní mnohem vyšší riziko reinfekce než u standardního kmene. A to je velký problém. Takřka polovina z těch, kteří se infikovali jihoafrickou mutací, si nevytvořili žádné protilátky. To znamená, že nezískali imunitu proti onemocnění, mohou se pak lehce nakazit opětovně. Vědci to studovali dosud jen v rámci jihoafrické varianty, já osobně prozatím netuším, zda proti ní funguje imunita, již člověk v minulosti získal po prodělání běžného covidu,“ uvedl k jihoafrické variantě viru Prymula.

Jihoafrickou mutaci budeme mít v Česku do tří týdnů, říká Prymula. Chytit covid je teď mnohem snadnější

Česká republika má od firmy AstraZeneca objednány tři miliony dávek vakcíny. Tento měsíc by jich měla firma dodat 130 000, uvedla tento týden na jednání sněmovního podvýboru pro zdravotnictví koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Ředitelka zdravotní péče firmy AstraZeneca pro Českou republiku Jarmila Dolečková v rozhovoru pro páteční MF Dnes uvedla, že by v únoru měla firma dovézt přes 170 000 dávek. Další dodávky se podle ní očekávají 10., 17. a 28. února.

AstraZeneca má být díky svému jednoduššímu skladování určena i k očkování praktickými lékaři v ordinacích nebo u svých pacientů doma. Podává se ve dvou dávkách do svalu v horní části paže, a to s odstupem čtyři až 12 týdnů.

V ČR už zdravotníci očkují dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny. Očkovací látku stále dostávají především zdravotníci, lidé starší 80 let a lidé v domovech pro seniory. K pátečnímu večeru bylo podle dat ministerstva zdravotnictví podáno 343 269 dávek, 89 138 lidí dostalo i potřebnou druhou dávku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!