Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Babiš zamířil do Jeruzaléma. Fóra proti antisemitismu se zúčastní i Putin či Macron, Polsko ho bojkotuje

Premiér Andrej Babiš na archivním snímku z roku 2019 míří s chotí Monikou na prohlídku památníku obětí holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš na archivním snímku z roku 2019 míří s chotí Monikou na prohlídku památníku obětí holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě | foto: Vláda ČR

Praha/Jeruzalém (od zvláštního zpravodaje LN)  Ruský prezident Vladimir Putin, americký viceprezident Mike Pence, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo britský následník trůnu princ Charles. A také další hlavy států z celkem 46 zemí světa. Ti všichni míří do Jeruzaléma, kde se ve čtvrtek setkají na náměstí Varšavského ghetta v Památníku obětí a hrdinů holokaustu Jad Vašem. Zde se koná Páté světové fórum o holocaustu pod heslem „Vzpomínáme na holocaust: Bojujeme proti antisemitismu“.

Cílem fóra je připomenout oběti šoa a zároveň varovat před stále častějšími projevy antisemitismu ve světě a především v západní Evropě.

Českou republiku zastupuje Andrej Babiš, který do Izraele přijíždí ve funkci premiéra už podruhé. Má se zde sejít s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem, premiérem Benjaminem Netanjahuem a šéfem nejsilnější opoziční strany Bennym Gancem. Na programu má premiér i setkání s českými přeživšími holokaustu.

Premiér Andrej Babiš s chotí Monikou během návštěvy Jad Vašem v Jeruzalémě...
Premiér Andrej Babiš s chotí Monikou v doprovodu velvyslance ČR Martina...

„Přeživších holokaustu je stále méně. I proto je důležité si neustále připomínat dějiny. Zvláště v době, kdy projevy antisemitismus ve světě jsou na vzestupu,“ řekl Babiš před odletem.

Organizátoři světového fóra jsou Evropský židovský kongres a památník Jad Vašem. Pozvánky rozesílal izraelský prezident. Je to „největší událost od vzniku státu,“ řekl ministr zahraničí Jisrael Kac.

Organizátoři pozvali představitele zemí, které buď byly pod nacistickou okupací, nebo proti nacistům bojovaly, a také prezidenta Německa Waltera Steinmeiera. Ten na fóru promluví po projevech zástupců čtyř velmocí, které se zasloužily o porážku nacistického Německa: Ruska, USA, Británie a Francie. Za přeživší promluví bývalý vrchní izraelský rabín Jisrael Meir Lau. Ten patřil mezi skupinu židovských dětí, které v Buchenwaldu ke konci války zachránil Antonín Kalina. Ten za to to dostal titul „spravedlivý mezi národy“.

Fórum v Praze

Předchozí IV. Světové fórum o holokaustu se konalo v roce 2015 na Pražském hradě pod záštitou prezidenta Miloše Zemana. Iniciátorem obří akce tehdy i nyní je prezident Evropského židovského kongresu, ruský miliardář Vjačeslav Moše Kantor, který se netají svými dobrými vztahy s ruským prezidentem Putinem. Putin do Prahy před pěti lety nepřicestoval, i když se o tom spekulovalo. Nyní do Jeruzaléma přiletí.

V Česku pražské Světové fórum rezonovalo hlavně díky ostrému projevu Miloše Zemana, ve kterém mluvil o hrozícím „superholokaustu“ z rukou takzvaného Islámského státu a zmínil údajný Peroutkův článek „Hitler je gentleman“, který se následně nepodařilo najít.

Moše Kantor si klade za cíl přesvědčit evropské státy, aby přijaly speciální legislativu namířenou proti projevům antisemitismu, jež jsou v posledních letech na vzestupu.

Polský bojkot kvůli sporu o dějiny

Putinova účast je zdrojem největší kontroverze, která Světové fórum v Jeruzalémě doprovází. Polský prezident Andrzej Duda totiž odmítl účast, neboť nedostal možnost mít projev, zatímco státníci Francie, Británie, Německa, Spojených států a především Ruska ano.

„Představuji si, že jako polský prezident bych měl mít možnost promluvit vedle prezidenta Putina či prezidenta Steinmeiera o utrpení polských občanů, včetně polských Židů v důsledku druhé světové války,“ řekl Duda.

Skutečným důvodem je polsko-ruská rozepře o začátku druhé světové války. Spor vypukl poté, co loni v září Evropský parlament přijal na podnět polských europoslanců usnesení, podle které byla druhá světová „zahájena v bezprostředním důsledku neblaze proslulé smlouvy známé jako pakt Molotov-Ribbentrop.“

Proti tomu se ostře ohradil ruský prezident Vladimir Putin. Označil za cynismus, že „Evropský parlament staví nacistické agresory a Sovětský svaz na stejnou úroveň“ a obvinil politiky předválečného Polska, že sympatizovali s Hitlerovými plány na likvidaci Židů. Polský premiér Mateusz Morawiecki v reakci označil Putina za lháře. Podle Dudova mluvčího je proto „nepřijatelné, aby polský prezident seděl a poslouchal falešná slova prezidenta Putina, aniž by měl možnost reagovat.“

Polsko má v posledních letech napjaté vztahy kvůli dějinám i s Izraelem. Loni polský premiér zrušil na poslední chvíli svou účast na summitu premiérů V4 a Izraele v Jeruzalémě. Byla to reakce na slova izraelského ministra zahraničí, že „Poláci sají antisemitismus s mateřským mlékem.“

Česká republika má naopak s Izraelem velmi dobré vztahy. Sněmovna loni v listopadu přijala usnesení, které odsuzuje antisemitismus a odmítla zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. V dokumentu se také postavila proti výzvám k bojkotu Izraele.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!