130 let

Tomáš Baťa se strýcem Janem Antonínem Baťou. | foto: Reprofoto

Baťova rodina čeká na odškodné. Zatím marně, úřad řízení přerušil

Svět
  •   15:12
BRATISLAVA - Příbuzní českého podnikatele Jana Antonína Bati zatím nedostanou odškodné za majetek, který byl po druhé světové válce na Slovensku zabaven koncernu Baťa. Slovenské ministerstvo financí ve čtvrtek totiž oznámilo, že rozhodování o žádosti Baťových o vyplacení náhrady přerušilo.

Z vyjádření ministerstva vyplývá, že úřad žádá od Baťovy rodiny, aby předložila další doklady. Zatím tedy není jasné, kdy by ministerstvo mohlo v případu rozhodnout.

S žádostí o kompenzaci se na slovenské ministerstvo v září obrátili čtyři Baťovi příbuzní (více čtěte ZDE). Rozhodnutí o samotné výši náhrady přenechali na slovenské úřady. Baťův vnuk John Nash minulý měsíc před novináři v Bratislavě odhadl, že hodnota Baťova majetku na Slovensku dosáhla několik miliard eur.

Pod Baťův koncern patřila na Slovensku řada podniků. V zemi vybudoval průmyslová centra Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany, součástí Baťova impéria byl i Bojnický zámek.

Desítky milionů za znárodněný majetek

Žádost o odškodnění podali Baťovi na Slovensku poté, co slovenská justice očistila Baťovo jméno. Bratislavský soud letos na jaře zrušil trest dlouholetého vězení a propadnutí majetku, který československý soud v roce 1947 Janu Antonínu Baťovi v nepřítomnosti uložil. V České republice se Baťa dočkal rehabilitace už v roce 2007. Podle dřívějších informací se Baťovi příbuzní domáhají u českého soudu přiznání náhrady ve výši několika desítek milionů korun za nemovitý majetek, jenž byl podnikateli znárodněn po válce.

Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš Baťa v roce 1932 zahynul při letecké nehodě, zaujal v podniku jeho místo. V roce 1941 odjel do Brazílie, kde později také zemřel. Národní soud v Československu ho po druhé světové válce označil v nepřítomnosti za zrádce a kolaboranta a majetek firmy znárodnil.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás