11. července 2019 17:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Během pohřbu bývalého vládního velitele v Libyi vybuchlo auto. Exploze zabila nejméně čtyři lidi

Auto, které neslo výbušnou nálož na severu Libye. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auto, které neslo výbušnou nálož na severu Libye. | foto: Reuters

Tripolis Nejméně čtyři lidé ve čtvrtek přišli o život a 33 dalších bylo zraněno při explozi nálože umístěné v autě na severu Libye. Auto vybuchlo během pohřbu bývalého vysoce postaveného armádního velitele, informovala s odkazem na armádní zdroj agentura Reuters.

Vozidlo explodovalo na hřbitově v přímořském městě Benghází, kde se konal pohřeb jednoho z velitelů libyjských speciálních jednotek za vlády bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Agentura AP uvedla, že pohřbu se účastnilo několik předních představitelů Libyjské národní armády (LNA) vedené maršálem Chalífou Haftarem, která je jednou ze dvou skupin usilujících o moc v zemi. Mluvčí libyjského ministerstva vnitra uvedl, že při útoku zemřeli dva civilisté a dva vojáci. Civilisté jsou i mezi zraněnými, společně s policisty a členy armády. Žádný z předních představitelů LNA zraněn nebyl, bez úhony vyvázl i současný velitel speciálních jednotek.

Libye je od roku 2014 rozdělená mezi dvě soupeřící politické a armádní frakce. Speciální jednotky bývalého vůdce Kaddáfího se staly jedním z klíčových spojenců maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ země. Haftar zahájil na počátku dubna ofenzivu zaměřenou na hlavní město Tripolis, kde sídlí vláda podporovaná OSN.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.