19. června 2019 12:19, aktualizováno  16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruští agenti řídili přepravu systému BUK. Ze sestřelení letadla MH17 budou obviněni tři Rusové a Ukrajinec

Rekonstrukce sestřeleného letadla před tiskovou konferencí o výsledcích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce sestřeleného letadla před tiskovou konferencí o výsledcích... | foto: Reuters

Londýn/Moskva Z odpovědnosti za katastrofu malajsijského letounu na lince MH17, při níž zahynulo 298 lidí, budou souzeni Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Novinářům to ve středu v nizozemském Nieuwegeinu sdělily rodiny pozůstalých, které s výsledky šetření seznámila skupina mezinárodních vyšetřovatelů. Čtveřice bude obviněna z vraždy a souzena v Nizozemsku od 9. března 2020, řekli vyšetřovatelé. Požádají Rusko o jejich výslech.

„Je to právě to, v co jsme doufali. Je to začátek, je to dobrý začátek,“ prohlásila Silene Fredrikszová Hoogzandová, jejíž syn Bryce byl mezi mrtvými. Dodala, že nepředpokládá, že by se obvinění k soudu dostavili. Girkin, známý rovněž jako Strelkov, je bývalým důstojníkem ruské kontrarozvědky, který v povstaleckém Donbasu v době neštěstí působil jako „ministr obrany“.

Skupina vyšetřovatelů, jejímž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že letoun Boeing 777 sestřelila raketa země-vzduch Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Zbraň na místo dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku. Rusko tvrdí, že raketa Buk pocházela z arzenálu ukrajinské armády, případně že civilní letadlo nad Donbasem sestřelila ukrajinská stíhačka.

Středeční oznámení uvítal šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který je označil za důležitý milník při hledání pravdy ohledně tragédie, která stála životy občanů 17 zemí. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt vyzval Rusko ke spolupráci.

Vyšetřování postupuje pomalu, trvá už bezmála pět let. Vyšetřovatelé se snažili identifikovat osoby hovořící o pohybu odpalovacího zařízení a o sestřelení letadla v zachycené komunikaci, kde se vojáci oslovují jen jmény „Andrej Ivanovič“ a „Nikolaj Fjodorovič“ nebo kódovým označením „Orion“ či „Delfín“. 

Pokud budou v Nizozemsku osoby údajně odpovědné za útok obviněny, je krajně pochybné, že by je Rusko vydalo. Ruská ústava zakazuje vydávání občanů k soudním líčením v cizině, souzeni tak budou nejspíš v nepřítomnosti.

Bellingcat: Hlavní roli hrál doněcký 'ministr obrany' Strelkov

Vlastní závěry ještě před oznámením oficiálních výsledků vyšetřování zveřejnila mezinárodní vyšeřovací skupina Bellingcat. Zjištění platformy se prý opírají o soubor 150 tisíc hovorů odposlechnutých v době katastrofy ukrajinskou tajnou službou SBU. Jednou z klíčových postav operace byl podle Bellingcatu Igor Strelkov (Girkin), který v létě 2014 vykonával funkci ministra obrany takzvané „lidové republiky“ v Doněcku. Později se Strelkov Moskvě znelíbil a byl odvolán zpět do Ruska. Mezi dvanácti identifikovanými jsou všichni čtyři podezřelí, které označili mezinárodní vyšetřovatelé.

Strelkov, bývalý plukovník ruské kontrarozvědky FSB, podle investigativců věděl o transportu raketového komplexu Buk, kterým byl letoun sestřelen, z Ruska na východ Ukrajiny. Většina osob spojených s operací byla jeho podřízenými. Při katastrofě zahynulo všech 298 osob na palubě.

Přepravu komplexu Buk si podle Bellingcatu objednal šéf povstalecké rozvědky, údajný agent ruské tajné služby GRU Sergej Dubinskij. Zajišťoval rovněž jeho přepravu na Ukrajinu a transport zpět do Ruska. Skupina Dubinského údajně sehrála klíčovou roli v rozhodnutí o sestřelení letadla, které povstalci považovali za nepřátelské.

19.června 2019 v 12:25, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 12:55

What they did, per @bellingcat: Dubinsky: Received Buk from Russia, deployed to launch area Pulatov: Escorted it Stelmakh: Spotted #MH17 "birdie flying toward you" Kharchenko: Rushed Buk back to Russia Khodakovsky: Tried to hide black boxes (Russian soldiers: Launched missile) https://t.co/ubxKZlBjiG

Peskov: Rusko nebylo přizváno k vyšetřování

Další osoby, spojené s útokem na letoun Boeing 777, identifikuje Bellingcat jako bývalého plukovníka ruské armády Olega Pulatova a povstalecké velitele Leonida Charčenka, Eduarda Gilazova a Olega Šarpova. Na útoku se rovněž údajně podíleli příslušníci bojové skupiny agenta GRU Igora Bezlera Sergej Povaljajev, Valerij Stělmach a Igor Ukrainěc a dále členové takzvaného praporu Vostok Alexandr Chodakovskij a Alexandr Semjonov.

Zjištění investigativní skupiny Bellingcat bylo na jejím webu publikováno dvě hodiny před tiskovou konferencí v nizozemském Nieuwegeinu, kde mají být oznámena jména nejméně čtyř osob podílejících se na katastrofě malajsijského letounu. Již v úterý v nizozemské televizi zaznělo, že mezi podezřelými se může ocitnout Dubinskij a Pulatov, o nichž se zmiňuje i Bellingcat.

Kreml ve středu prostřednictvím mluvčího Dmitrije Peskova oznámil, že vyšetřování katastrofy zatím nehodlá komentovat. Peskov připomněl, že Rusko nebylo k vyšetřování přizváno.

Sestřelení malajsijského letadla

  • Letadlo Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines se zřítilo 17. července 2014 blízko ukrajinské vesnice Hrabove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, na území ovládaném proruskými separatisty. Na palubě bylo 298 lidí (283 cestujících a 15 členů posádky) z deseti zemí, z toho 193 Nizozemců. Neštěstí nikdo nepřežil. Kromě Nizozemců se na palubě stroje na lince MH17 nacházeli také občané Austrálie, Británie, Malajsie, Belgie, Kanady, Indonésie, Německa, Nového Zélandu a Filipín.
  • Letoun na trase Amsterodam-Kuala Lumpur odstartoval z amsterodamského mezinárodního letiště Schiphol ve čtvrtek 17. července v 12:14 SELČ, zřítil se v 15:25 SELČ.
  • Takzvané černé skříňky z letounu se nejprve dostaly do rukou vzbouřenců, kteří je 22. července, asi tři dny po nalezení, předali malajsijským vyšetřovatelům. Skříňky byly mírně poškozené, jejich záznamové nosiče ale byly údajně neporušené. Ve stejný den povstalci ustoupili mezinárodnímu tlaku a vypravili z povstaleckých území vlak s těly obětí katastrofy.
  • Při následném vyšetřování Ukrajina a Spojené státy tvrdily, že boeing sestřelili separatisté raketou Buk dodanou z Ruska, zatímco Moskva z neštěstí obviňovala ukrajinskou armádu.
  • Jelikož dvě třetiny obětí tvořili Nizozemci, mezinárodní vyšetřovací tým vedou nizozemští vyšetřovatelé. V týmu jsou rovněž experti z Austrálie, Belgie, Malajsie a Ukrajiny. První konzultace s ruskými experty se uskutečnila až letos v březnu.
  • Vyšetřovatelé v říjnu 2015 podle očekávání oznámili, že boeing sestřelila protiletadlová raketa Buk, dodaná z Ruska a odpálená z pozic proruských separatistů. Povstalci jakýkoli podíl na sestřelení odmítají, závěry mezinárodního vyšetřování se snaží vyvrátit i Moskva. Země ale měla podle zprávy svůj vzdušný prostor uzavřít. O rok později vyšetřovatelé oznámili, že raketa 9M38 byla vystřelena z území ovládaného proruskými separatisty, a loni v květnu oznámili, že raketový systém, který byl použit při sestřelení letadla, byl součástí ruských ozbrojených sil. Ruské ministerstvo obrany vzápětí uvedlo, že s incidentem nemá nic společného, a v září oznámilo, že letoun sestřelila ukrajinská raketa Buk.
  • Dnes vyšetřovatelé oznámili, že kvůli katastrofě budou souzeni Rusové Igor Girkin, známý i jako Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Čtveřice bude obžalována z vraždy, soud se bude konat v Nizozemsku a začne 9. března 2020. Vyšetřovatelé hodlají ruské úřady oficiálně požádat, aby umožnily jejich výslech.
  • Už v červenci 2015 podali pozůstalí osmnácti obětí u amerického soudu na Girkina žalobu a požadují po něm 900 milionů dolarů. Žaloba se podle tisku opírá o vyjádření Girkinovy jednotky na ruské sociální síti po sestřelu: "Varovali jsme je - nelítejte po našem nebi". Povstalci se tehdy údajně zprvu domnívali, že sestřelili transportní letoun ukrajinského letectva. Vzkaz byl vymazán hned poté, co se ukázalo, že rebelové nejspíše omylem sestřelili dopravní letadlo Boeing místo stroje Antonov.
ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.