1. června 2018 17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lukašenko pohrozil Rusku obnovou hraničních kontrol. 20 let je na nich volný režim

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. | foto: Reuters

MINSK Bělorusko je připraveno obnovit kontroly na hranici s Ruskem, což by znamenalo konec volného režimu, který na rusko-běloruské hranici panoval 20 let. Řekl to v pátek běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Rusko začátkem roku začalo provádět na hranici pasové kontroly a zdůvodnilo to bezpečnostními požadavky.

Jak uvedla agentura Reuters, ve skutečnosti ale Moskva reagovala na loňské rozhodnutí Běloruska zavést pětidenní bezvízový styk s 80 státy, mezi nimiž jsou i země Evropské unie. Rusku se sbližování Minsku s EU nelíbí.

„Chtějí-li (Rusové) zavřít hranici, prosím. Když ji zavřou, musíme rovněž obnovit hraniční kontroly,“ řekl podle agentury Belta Lukašenko, který v pátek objížděl hraniční posty. Prezident také dodal, že nechce rozhodnutí uspěchat a vyčká, jak se bude ruská politika na hranicích dále vyvíjet.

Vztahy mezi Ruskem a Běloruskem ochladly

Lukašenko si už loni stěžoval, že Rusko na hranicích vytváří zvláštní bezpečnostní zóny a blokuje dovoz zboží. Vztahy mezi oběma státy podle něj ochladly a Moskva a Minsk tím už „mnoho ztratily“.

Reuters napsal, že tradičně dobré vztahy mezi Moskvou a Minskem jsou napjaté od ruské anexe Krymu v roce 2014. Lukašenko tento čin Ruska označil za špatný precedens. Vztahy Minsku se Západem se naproti tomu zlepšily, když Lukašenko souhlasil s propuštěním některých politických vězňů a do parlamentu se dostala opozice.

Minulý týden Bělorusko jmenovalo nového velvyslance ve Švédsku a obnovilo tak své zastoupení na této úrovni po šesti letech. Diplomatickou roztržku v roce 2012 způsobil protest Švédska proti porušování svobody slova v Bělorusku. Švédská firma tehdy nechala z letadla vyhodit nad Běloruskem několik set plyšových medvídků s nápisy Nás nelze umlčet.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz