27. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jaderný hřib v Pacifiku? KLDR hrozí testem vodíkové bomby v atmosféře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Castle Romeo - exploze provedená v kráteru po Castle Bravo měla sílu 11 megatun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Castle Romeo - exploze provedená v kráteru po Castle Bravo měla sílu 11 megatun. | foto: United States Department of Energy

PRAHA Možnost atmosferického testu vodíkové bomby v Pacifiku by měla být braná doslovně, uvedl v rozhovoru severokorejský diplomat. Vystupňoval tak obavy, že by se nad vodami Tichého oceánu po více než padesáti letech mohl znovu objevit jaderný hřib.

„Měli byste brát jeho slova doslovně,“ oznámil novinářům severokorejský diplomat Ri Jong-pil. Hovořil o nedávném vystoupení ministra zahraničních věcí KLDR Ri Jong-ho, které by podle diplomata nemělo být ani pozapomenuto. Ministr totiž oznámil, že severokorejský režim má v plánu otestovat vodíkovou bombu v atmosféře nad Pacifikem.

„Ministr zahraničních věcí zná velmi dobře úmysly našeho nejvyššího vůdce,“ uvedl Ri Jong-pil v exkluzivním rozhovoru pro CNN v Pchjongjangu. Severní Korea „vždy svou rétoriku převedla v akci,“ pohrozil také diplomat.

Severokorejský ministr zahraničí hovořil o provedení „odpálení nejsilnější“ vodíkové bomby v Tichém oceánu minulý měsíc při návštěvě OSN v New Yorku. Reagoval tím na výhrůžky ze strany prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdil, že USA mohou „totálně zničit“ KLDR, pokud je ohrozí.

Diplomat severokorejského diktátorského režimu také uvedl, že mezi Spojenými státy a KLDR neexistuje žádný dialog ani komunikační kanál, přestože americký ministr zahraničí Rex Tillerson tvrdí opak.

V sobotu severokorejská média uvedla, že Kim Čong-un sledoval uložení vodíkové...
Vůdce KLDR sleduje odpal balistické rakety.

Podle zpráv ze severokorejských zdrojů z minulého týdne nebude režim vyjednávat s nikým, dokud nebude disponovat jadernou zbraní a balistickou střelou, která by ji dopravila až na území kontinentálních Spojených států. Podle šéfa americké CIA Mikea Pompea však dělí KLDR od zdokonalení jejího jaderného arzenálu jen měsíce.

„Jsou už k svému cíli natolik blízko, že bychom se měli chovat, jako by ho už bezmála dosáhli,“ řekl Pompeo. Upozornil ale, že je rozdíl mezi schopností odpálit jednu jadernou raketu a vyrobit velké množství štěpného materiálu pro celý nukleární arzenál.

Demonstrace síly

Podle deníku Guardian by právě atmosferický test v Pacifiku mohl být dostatečnou demonstrací síly a ukázal by, jak mocnými prostředky severokorejský režim disponuje. Prozatím všechny testy nukleárních zbraní KLDR byly provedeny pod zemí.

Atmosferické testy byly zakázány dohodou z roku 1963, která také zavrhla jakékoliv testy jaderného arzenálu ve vesmíru nebo pod vodou. KLDR však není signatářem této smlouvy. Nejsilnější explozí, která byla v Tichém oceánu doposud provedena, byl test americké vodíkové bomby s názvem Castle Bravo na atolu Bikini v roce 1954. Aby severokorejský režim dodržel své slovo, musel by vytvořit zbraň o síle větší než 15 megatun.

Vztahy mezi Severní Koreou a Spojenými státy, které garantují bezpečnost jižnímu sousedovi Kim Čong-unova režimu, jsou od září velmi napjaté. KLDR totiž podnikla sérii testů balistických střel, což vyvolalo obavy nejen v Jižní Koreji, ale také v Japonsku, přes které některé rakety přeletěly a dopadly do moře.

Režim diktátora Kim Čong-una navíc provedl na začátku září nejsilnější ze šesti testů jaderných zbraní. Ihned poté, co utichlo zemětřesení, které jaderný výbuch způsobil, oznámila státní propaganda, že KLDR provedla úspěšný test vodíkové bomby. To připustily i pozdější analýzy odborníků. OSN tehdy okamžitě reagovala uvalením sankcí.

Příští týden vyráží americký prezident Donald Trump na cestu po Asii. Očekává se, že se Trump pokusí vytvořit na diktátora Kim Čong-una mezinárodní tlak, aby se vzdal svého nukleárního programu. Své jaderné ambice však Severní Korea vnímá jako jedinou pojistku, která brání USA v invazi do KLDR.

Zda Trump, stejně jako předchozí prezidenti, navštíví demilitarizované pásmo mezi Severní a Jižní Koreou, není zatím jasné. „Raději bych to neříkal, ale budete překvapeni,“ sdělil Trump.

  • 14Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz