Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Bezos zbrojí v bitvě o ovládnutí Měsíce. Chce zapůsobit na NASA, ta s ním do vesmíru ale nechce

Pasažéři prvního letu do vesmíru se společností Blue Origin vystupují z kapsle Crew Capsule. foto: ČTK

Miliardář Bezos se v bitvě o ovládnutí vesmíru jen tak nevzdává. NASA se od něj odvrátila a jeho společnost Blue Origin vyřadila ze zamýšleného vesmírného projektu. Navíc kývla na spolupráci konkurenční SpaceX Elona Muska, nejbohatší muž světa ale slíbil darovat až dvě miliardy dolarů (42 miliard korun), aby se jeho koncern mohl znovu dostat do hry.
  17:26

Národní úřad pro letectví a vesmír soustavně pracuje na vesmírném projektu, jehož výsledkem by měla být další mise na Měsíc, první od letu Apolla 17 v roce 1972. V rámci programu Artemis by se měli už v roce 2024 po měsíčním povrchu projít dva astronauti – muž a žena.

Podle informací CNN chtěla NASA původně vybrat dvě společnosti ze soukromého sektoru, které by se společně postaraly o stavbu vesmírné lodi. Ta by následně astronauty dopravila právě na povrch Měsíce. Výběr padl na Blue Origin Jeffa Bezose a SpaceX Elona Muska. V dubnu však představitelé agentury překvapivě oznámili, že nadále budou kooperovat pouze s firmou SpaceX. Jako důvod uvedli příliš vysoké finanční nároky Blue Origin. Bezosova společnost sice proti rozhodnutí vystoupila, na rozhodnutí NASA ale nic nezměnila.

Nejbohatší muž světa se však po zážitku ze svého vesmírného letu rozhodl, že nechce, aby byly peníze překážkou. V otevřeném dopise se obrátil na představitele NASA Billa Nelsona s tím, že chce pokrýt některé náklady. Zároveň zadoufal, že agentura zváží možnost opětovného zařazení Blue Origin do projektu přistání na Měsíci.

„Blue Origin překlene období tím, že odpustí veškeré platby v současném a příštích dvou vládních fiskálních letech až do výše 2 miliard dolarů,“ uvedl podle listu The Guardian. „Tato nabídka není odkladem, ale přímým a trvalým zřeknutím se těchto plateb,“ dodal. Krátkodobé a dlouhodobé měsíční cíle NASA se podle něj ve výsledku zpozdí, nakonec zaplatí více.

Společnost Blue Origin proto navrhla, aby při soutěži o kontrakt jednotlivé firmy pracovaly jako „národní tým“ společně s častými vládními dodavateli, kterými jsou Northrop Grumman a Lockheed Martin. Ty by kooperovaly při tvorbě návrhu lunárního přistávacího modulu. S podobnou možností přišla i společnost Dynetics, která rovněž kritizovala volbu SpaceX jako jediného subjektu, jenž by se měl na stavbě vesmírné lodi podílet. SpaceX naopak navrhla využít svou kosmickou loď Starship a raketový systém, který je v současnosti v rané fázi vývoje. Hlavním cílem lodi sice původně bylo dobýt Mars, společnost ale uvedla, že upravená verze může posloužit i pro měsíční program.

Míček je nyní na straně NASA. Mluvčí agentury potvrdil, že si je vědoma Bezosova dopisu, ale situaci odmítl dál komentovat. Odvolala se na protest, který společnost Blue Origin vznesla po původním rozhodnutí svěřit výstavbu vesmírné lodi pouze společnosti SpaceX. Konečné rozhodnutí se tak podle odborníků dá očekávat v srpnu.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat