130 let

Žena prochází před obří obrazovkou s fotografiemi Kim Čong-una a Donalda Trumpa. | foto: ČTK

‚Asijské Švýcarsko.‘ Proč se setkání mezi Trumpem a Kimem odehraje v Singapuru

Svět
  •   6:00
WASHINGTON/PRAHA - Signapur byl zvolen jako hostitelská země pro velmi očekávané setkání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, keré se uskuteční 12. června. Stalo se tak především kvůli vazbám Singapuru na obě země, ale především díky tamní bezpečnostní situaci.

Prezident Trump ve středu vyloučil, že by se setkání mělo odehrát v demilitarizované zóně na Korejském poloostrově. Ve čtvrtek pak Trump na Twitteru oznámil, že se summit představitelů KLDR a USA odehraje 12. června v Singapuru.

„Velice očekávané setkání mezi Kim Čong-unem a mnou se uskuteční v Singapuru 12. června. Oba se snažíme vytvořit speciální moment pro světový mír,“ uvedl americký prezident na Twitteru.

10.května 2018 v 16:37, příspěvek archivován: 10.května 2018 v 16:50

The highly anticipated meeting between Kim Jong Un and myself will take place in Singapore on June 12th. We will both try to make it a very special moment for World Peace!

Podle CNN se již pracovníci ministerstva zahraničí a Bílého domu začali připravovat na singapurský summit. Podle deníku The Telegraph se na setkání připravuje i samotné východoasijské město.

Sám Trump již v minulosti zmínil, že městský stát Singapur byl jednou ze zvažovaných destinací vedle dalších míst, jako Mongolsko, nebo demilitarizovaná zóna v Koreji.

Podle analytiků bude Singapur ideálním místem pro setkání hlav znepřátelených států. Země, které se přezdívá „asijské Švýcarsko“, poskytne neutrální území, stejně jako tomu bylo v roce 2015, kdy se v Singapuru setkali čínský prezident Si Ťin-pching a jeho tchajwanský protějšek Ma Jing-ťiou.

Stát ležící téměř pět tisíc kilometrů od severokorejského Pchjongjangu má dlouhodobě dobré vztahy s oběma zeměmi. Singapur je navíc vnímán jako centrum regionální diplomacie.

Muž v Tokiu prochází kolem televize s Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem
Severokorejský vůdce Kim Čong-Un vyjádřil svůj názor na postoj Donalda Trumpa...

„Nabízí excelentní bezpečnost, která je velice důležitým aspektem, když vezmeme v potaz, v jak krátké době bude muset být celá událost uspořádaná. Obzvlášť když se jedná o amerického prezidenta a severokorejského lídra,“ uvedl pro The Telegraph odborník na mezinárodní bezpečnost z Lowy Institutu Euan Graham.

V zemi již tak bude mnoho bezpečnostních opatření kvůli mezinárodnímu summitu Shangri-La Dialogue, kterého se účastní na 28 asijských států včetně USA. „Singapurská spolehlivost, silná bezpečnostní opatření a dobrý vztah se Spojenými státy činí při rozhodování ze země jasnou volbu pro Washington,“ dodal Graham.

Singapur je zároveň dlouhodobým partnerem Severní Koreje, která zde má svou ambasádu a s ostrovním státem udržuje bezvízový styk. Severní Korea navíc v posledních letech zdůrazňuje spolupráci v rámci skupiny ASEAN, ve které chce Singapur hrát hlavní roli.

Zahraniční let po 32 letech

Singapur bude nejvzdálenějším místem, kam se Kim Čong-un podívá v roli vůdce KLDR. Na rozdíl od svého otce, který se bál létání, se severokorejský vůdce tento týden vypravil do čínského přístavu Ta-lien na setkání s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem letecky. Stal se tak prvním vládcem z Pchjongjangu po 32 letech, který letěl do zahraničí, napsala agentura AP.

Od nástupu do úřadu koncem roku 2011 Kim několikrát cestoval letadlem v severokorejském vnitrozemí. Jeho nejnovější zahraniční cesta, která Kima nezavedla příliš daleko od hranic KLDR, se uskutečnila před plánovaným summitem Severní Koreje a Spojených států.

Kimovo oficiální letadlo je upravenou verzí sovětského letounu Iljušin Il-62. Severní Korea jej nazývá Čchamme-1, v překladu jestřáb lesní, což je severokorejský národní pták. Podle jihokorejských médií je letadlo schopno dosáhnout maximální rychlosti 900 kilometrů za hodinu a vejde se do něj asi 200 lidí. Maximální dolet se odhaduje na 9200 kilometrů; tak dalekou cestu ale tento stroj prý nikdy nepodnikl.

Podle analytiků Kim Čong-unova cesta letadlem z tohoto týdne má možná ukázat, že je stávající severokorejský diktátor sebevědomý, normální vůdce, který splňuje mezinárodní standardy. Spekuluje se ale především o tom, že se Kim připravuje právě na cestu do Singapuru.

Autoři: Martin Hampejs, ČTK