Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezpečností složky při útoku na Kapitol selhaly, usnesly se senátní výbory. Zásah byl chaotický

Svět

  19:13
Washington - Série selhání zpravodajských a bezpečnostních složek Spojených států přispěla k tomu, že davu přívrženců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa se podařilo vtrhnout 6. ledna do budovy Kongresu. K takovém závěru došly ve své v úterý zveřejněné zprávě dva senátní výbory, které lednové události vyšetřovaly. Trumpově roli se však vyšetřování nevěnovalo, všímají si americká média. Zpráva rovněž s lednovými násilnostmi v Kapitolu spojuje sedm úmrtí.

Vojáci před budovou Kapitolu. foto: Reuters

Trump po necelém měsíci ruší svůj blog. Jeho tým se prý chystá spustit novou platformu

Před samotným útokem existovala jasná varování, že příznivci končícího šéfa Bílého domu, včetně pravicových extremistů, plánují se zbraněmi útok na Kapitol a zřejmě i proniknutí do systému tunelů pod budovou Kongresu, píše agentura AP s odvoláním na dokument. Tyto informace se však podle závěrů vyšetřování nedostaly k vedení příslušných bezpečnostních složek. „Selhání v adekvátním posouzení hrozby násilí v ten den významně přispělo k vtrhnutí do Kapitolu,“ uvedl demokratický senátor a šéf výboru pro vnitřní bezpečnost Gary Peters.

Střety demonstrujících podporovatelů Donalda Trumpa s policií ve Washingtonu DC...
Podporovatelé Trumpa, kteří obsadili americkou budovu Kapitolu, kde sídlí...

Dvojice senátních výborů shledala, že na situaci měla vliv řada chyb - od selhání federálních zpravodajských služeb při varování před hrozícím násilím přes chyby v komunikaci po nedostatečnou přípravu a vybavení policie zajišťující ochranu Kapitolu (USCP). Výsledkem byl chaotický zásah a fakt, že se demonstrantům podařilo překonat policisty chránící areál, ve kterém zrovna kongresmani potvrzovali výsledky prezidentských voleb.

Členové Národní gardy se cítí zrazeni. Po hlídání Kapitolu tisíce z nich poslali spát do garáží s jednou koupelnou

Zpráva také spojuje s nepokoji sedm úmrtí - kromě čtyř protestujících zemřeli později tři policisté. Dva z nich podle listu The New York Times (NYT) spáchali sebevraždu. Až dosud se hovořilo o pěti obětech násilností - čtyřech demonstrujících a jednom policistovi. Dalších 140 členů bezpečnostních složek utrpělo zranění.

Zpráva o 127 stranách je výsledkem více než tříměsíčního vyšetřování, jehož součástí byla slyšení, rozhovory a přezkoumání tisíců stránek různých dokumentů, podotkl NYT. Autoři reportu rovněž zveřejnili 20 doporučení na zlepšení práce bezpečnostních složek - od posílení policejního výcviku, lepšího vybavení bezpečnostních složek či vytvoření zpravodajské jednotky u policie Kapitolu, píše list NYT.

Podle něj však mnoho otázek zůstalo nezodpovězených. Vyšetřovatelé například dosud nezjistili, kdo je zodpovědný za podomácku vyrobené výbušniny, které někdo umístil před budovy vedení Republikánské i Demokratické strany ve Washingtonu v den násilností. A nejasné je podle NYT rovněž to, zda bezpečnostní složky činí dost v boji s pravicovým extremismem.

Televize CNN zároveň upozornila na „několik do očí bijících opomenutí“, včetně prozkoumání role Donalda Trumpa v nepokojích. To podle ní vyvolává pochyby, zda zákonodárci ve snaze o dvojstranické vyšetřování narazili na hranice současného Kongresu, který je rozdělený a není schopen se „shodnout na určitých pravdách, zejména těch, které se týkají činů někdejšího prezidenta“. NYT podotýká, že zpráva sice uvádí, že Trump „pokračoval v tvrzení, že mu byly volby ukradeny“ a podporoval před násilnostmi shromáždění ve Washingtonu, nemapuje ovšem už jeho kroky, motivaci ani nekonstatuje, že jeho tvrzení byla nepravdivá.

Policie v USA má podezřelé v kauze úmrtí policisty, který zasahoval proti demonstrantům v Kapitolu

Závěr vyšetřování rovněž neoznačuje násilnosti jako „vzpouru“, což je termín, který řada politiků použila krátce po útoku. Podle zdrojů CNN autoři zprávy museli volit velmi opatrně jazyk, aby získali podporu z obou politických stran.

Výsledky vyšetřování senátních výborů podle NYT pravděpodobně vyvolají nové výzvy k vytvoření nezávislé vyšetřovací komise, která by se zabývala nejen událostmi, ale i okolnostmi nepokojů. Republikáni v Senátu vytvoření takovéto komise minulý měsíc zablokovali.

Autor: